Naujienų portalui tv3.lt „Juragių medelyno“ vadovas Donatas Venckevičius atskleidžia, kaip reikėtų pasirūpinti rožėmis prieš žiemą ir kokių klaidų reikėtų vengti, norint, kad jos žydėtų ir ateinančiais metais.
Lapkritį – ruoškitės darbams
Nors medelyno vadovas sako, kad rožėms prieš žiemą šiuo metu ypatingai ruoštis nereikia, o tik džiaugtis ir grožėtis, jis pabrėžia, kad lapkričio mėnesį, kai ima kristi lapai, galima pradėti ruoštis rožių žiemojimui.
„Reikia per pusę apkarpyti krūmą, sumažinti jo aukštį iki pusės metro, pašalinti senus žiedus ir lapus, kurie dar nenukritę. Taip pat svarbu sugrėbti aplinkui, kad neliktų senų ligų kitiems metams. Tada purkšti 3 procentų vario skysčiu ir laukti, kol ateis gruodis ir pradės šalti“, – pažymi specialistas.
Pasak jo, kai pradeda šalti ir temperatūra išsilaiko žema savaitę ar dvi, tai rodo, kad šaltis atėjo ilgam, o dažniausiai tai nutinka gruodžio viduryje.
Tada reikėtų krūmus apipilti 10-15 cm sauso durpių sluoksniu. Tačiau jei naktį pašąla, o vėliau temperatūra vėl pakyla, ir žiema neįsitvirtina, galbūt šalčiai ateina tik sausio pabaigoje, tuomet dengti dar nereikia.
„Jeigu apipilsime durpėmis lapkričio pradžioje, kai žemė dar nėra pašalusi ir viršutinis sluoksnis dar nepakankamai sušalęs, sausoje durpėje gali įsikurti pelės, kurios per žiemą sugrauš jūsų rožių krūmą.
Kai rodo, kad artėja stipresni šalčiai ir žemė jau yra pakankamai sušalusi, pelės ir kenkėjai jau būna susiradę kitur prieglobstį. Tuomet apipilame krūmus durpėmis“, – priduria D. Venckevičius.
Vyro teigimu, lapkritį oras dar būna šiltesnis, todėl rožių krūmus reikia apkarpyti, sugrėbti aplinkui ir nupurkšti iki lapkričio vidurio. Senus žiedus ir ilgesnius stiebus reikėtų patrumpinti iki pusės metro.
Taip pat galima papurenti dirvą aplink krūmą ir nupurkšti 3 proc. stiprumo boro skysčiu – fungicidu, kuris padeda neutralizuoti ligas.
Reikia pasiruošti maišą durpių iš anksto, kad jos gruodžio mėnesį nebūtų sušalusios. Laikykite jas garaže ar kitoje šiltesnėje vietoje. Kai tik atšąla, apipilkite krūmelius durpėmis. Pavasarį galutinai apkirpkite, palikdami stiebus iki 20-30 cm“, – teigia jis ir priduria, kad tai yra kasmetinis rožių pakirpimas.
Rožių apkarpymas ir dangalai
Pasak sodininko, nors specialaus rožių apkarpymo prieš žiemą nėra, vis dėlto verta jas estetiškai apgenėti. Kadangi rožės dažniausiai sodinamos matomose vietose, svarbu, kad krūmeliai atrodytų tvarkingai. Svarbu nepalikti metrinių stiebų, kurie išsilaiko iki pavasario.
„Pavasarį ant stipresnių stiebų reikia palikti 3-4 pumpurus, iš kurių kitais metais atžels krūmas. Apkarpymas, paliekant 3-4 pumpurus, atliekamas kovo mėnesį, kai oras jau yra šiltesnis ir malonu išeiti į lauką. Tuomet galite tvarkingai apkirpti rožes, kaip reikia“, – teigia medelyno vadovas.
Norint geriau apsaugoti rožes žiemą, galima įsigyti specialius dangalus, kurie būna įvairių spalvų ir dizainų – žalių, rudų ir kitokių. Tačiau jei nusprendėte rožes dengti, svarbu nepamiršti, kad dangalai neturi būti visiškai sandarūs.
Geriausia pasirinkti agro plėvelę, kuri leistų augalams kvėpuoti. Netinkamas dengimas gali padaryti daugiau žalos nei naudos, nes per daug sandarus apdangalas gali „sušutinti“ ir sugadinti rožes.
„Mes tokio dalyko nepraktikuojame. Jeigu užsiberia durpėmis, reikia taisyklingai padaryti jas nešlapias ir pilti sausomis durpėmis, tada šaltis taip neįeina per sausą durpę, jei užpylėte 15 cm.
Jeigu šakos ir neišgyvens, vis tiek 5 cm. ar 10 cm. šakos, kurios yra durpėje, jos tikrai žiemos ir vėl užaugs krūmas. Bus tankesnis, stipresnis, nuo žemiau atžėlęs“, – pažymi D. Venckevičius.
Klaidos rožių priežiūroje
Medelyno savininkas taip pat pabrėžia, kad dažniausiai žmonės per daug apkarpo rožes ir palieka ilgus stiebus.
Dėl to sezono metu krūmai išauga su 50-60 cm ilgio stiebais, o krūmas tampa nekompaktiškas – pusė krūmo būna su ilgais stiebais, o kita pusė – su lapais, o žiedai būna tik viršuje.
Tačiau jis teigia, kad jei rožes apkarpysite trumpiau, krūmas bus kompaktiškesnis, su žiedais nuo pat žemės iki viršaus. Taip pat dažnai pamirštama purkšti rožes nuo ligų. Kadangi rožės, vadinamos sodo karalienėmis, reikalauja dėmesio, todėl jas būtina profilaktiškai purkšti nuo grybinių ligų.
„Rožėms reikia derlingos žemės, todėl svarbu tinkamai paruošti gruntą: apdoroti žemę, patręšti ir nusipurkšti. Žemės paruošimas, tręšimas ir purškimas yra būtini, kad rožės gautų viską, ko reikia. Rožės reikalauja dėmesio, bet atsilygina žiedais“, – sako vyras.