Laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas pastebėjo, kad vyresniame amžiuje daugelis miega prasčiau. Tai gali lemti, pavyzdžiui, tai, kad suaktyvėja simpatinė nervų sistema, atsakinga už „bėk arba kovok“ atsaką dėl per gyvenimą patiriamo streso, kuris pamažu kaupiasi.
Profesorius pridūrė, kad miegoti reikia maždaug septynias-aštuonias valandas ir tai užtikrinti būtina, nes nepakankamo poilsio pasekmės yra itin rimtos.
„Miego metu atsistato daugelis mūsų audinių, tarp jų ir raumenys, sudeginama didžioji dalis riebalų, iš organizmo, ypatingai iš smegenų, pasišalina didžioji dalis toksinų. Žinau, kad žmonės bijo Alzheimerio ligos – netgi tas baltymas, kuris sukelia Alzheimerio ligą, irgi naktį yra plaunamas iš smegenų miegant“, – kalbėjo gydytojas.
Nepakankamo miego pasekmės – liūdnos
Tad kas vyks su mūsų organizmu, jei miegosime po vos penkias valandas ar net mažiau ir tai darysime ilgesnį laiką? Pirmiausia, kaip pastebi A. Unikauskas, tai paveiks mūsų nuotaiką, ji pablogės.
Toliau seks nuovargis ir mieguistumas dieną, kognityvinių funkcijų (atminties, dėmesio, koncentracijos, greito suvokimo) blogėjimas. Taip pat žmogus tampa simpatiškai hiperaktyvus.
Be viso to, nepakankamas miegas didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei cukriniu diabetu, palaipsniui vis labiau suriebėja kepenys ir nusilpsta imunitetas, nes dėl aktyvios simpatinės sistemos organizme padidėja kortizolio kiekis, šis hormonas sumažina leukocitų aktyvumą, o tai slopina imuninę sistemą.
Profesorius taip pat įspėja norinčius numesti svorio – jei mažai, nepakankamai miegate, galite tai net pamiršti, nes didžioji dalis riebalų deginama miego metu. Taip pat pasunkėja atsistatymas po treniruočių, traumų arba streso.
„Nemiga – labai rimtas dalykas. Būna, kad žmogus pasidaro toks dirglus ir nevaldomas, kad jam skiriami yra psichotropiniai preparatai, kai jam viso labo reikia gerai išsimiegoti.
Buvo atliktas tyrimas įdomus, imtis – trys tūkstančiai studentų, visi jie miegojo mažiau nei šešias valandas. Pasikeitė jų nuotaika, elgesys, padidėjo noras vartoti alkoholį, sumažėjo savivertė, sumažėjo gebėjimas įsisavinti žinias, padidėjo savižudybės rizika“, – pasakojo A. Unikauskas.
Maisto papildai geresniam miegui
Tad ką daryti susidūrus su miego sutrikimais? „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė ragina neskubėti griebtis vaistų, o pabandyti vartoti maisto papildus miegui.
„Patariu maisto papilduose miegui ieškoti keturių pagrindinių augalinių komponentų. Pirmas iš jų būtų ašvaganda. Ašvaganda yra gerai žinomas adaptogenas, mums padeda palaikyti mūsų gerą emocinę savijautą, padeda palengvinti stresą, taip pat ašvaganda labai svarbi miego kokybės užtikrinimui.
Ją galima vartoti tuomet, kai turime nemigos sutrikimą, sunkius epizodus, didelį stresą. Taip pat ašvaganda padeda širdies ir kraujagyslių sistemai bei reprodukcijai“, – apie pirmąjį komponentą pasakojo vaistininkė.
Kitas naudingas komponentas – ešolcijų ekstraktas. Šis augalas auga Indijoje, padeda sumažinti nerimą ir pagerinti miego kokybę.
Taip pat miegui skirtų papildų sudėtyje verta ieškoti pasiflorų ekstrakto: „Pasiflorų ekstraktas labai puikiai ramina, mažina nervinę įtampą bei stresą ir padeda užmigti.“
Vis tik, pats pagrindinis komponentas tokiuose preparatuose yra melatoninas. „Melatoninas yra endogeninis hormonas, kuris išskirtinai išsiskiria tik naktį i dažniausiai tai vyksta tarp antros ir ketvirtos valandos ryto.
Melatoninas labai svarbus mūsų organizmui. Melatoninas mums padeda sutrumpinti laiką, reikalingą užmigti. Melatoninas yra labai gerai toleruojamas mūsų organizmui, nereikia didelės dozės, užtenka vieno miligramo, taip pat jis labai greitai veikia, jau tą pačią dieną galite pajusti jo efektą“, – komentavo vaistininkė.
Kaip pagerinti miegą?
O ką pataria prof. A. Unikauskas? Pirmiausia – trumpai nusnausti dieną. Tačiau reikėtų ne porą valandų miegoti, o pasnausti iki 20 minučių. Jei bijote, kad negalėsite atsikelti, prieš snaudimą išgerkite kavos – po 20-25 minučių norėsite šlapintis ir pabusite.
Taip pat svarbu užtikrinti tinkamas sąlygas miegamajame: „Naktį kambaryje turi būti 15-18 laipsnių. Jeigu kambaryje bus 22-23 laipsniai, prastai bus su miegu. Optimali drėgmė patalpoje turi būti 50 procentų.“
Svarbu ir nepersivalgyti prieš miegą, vakarienei geriausiai tinka baltymai, o geriausia paskutinįkart valgyti 16 val. Galiausiai, nepamirškite nurimti artėjant miegui:
„Kai pradeda temti, pradėkit gesinti šviesas kambariuose ir nesėdėkit priešais melsvą ekraną, tai gali būti kompiuteris, tai gali būti televizorius. Visa tai iškart slopina būsimą miegą, jau iš anksto valandą-dvi prieš miego laiką galima knygą skaityti.“