Šiame straipsnyje dermatologai pataria, kaip rūpintis oda pasidarius tatuiruotę, kaip žinoti, kad joje prasidėjo infekcija, ir ką daryti, jei taip nutinka.
Kas atsitinka, jei nesirūpinate infekuota tatuiruote?
Jei įtariate, kad kažkas ne taip, svarbu veikti greit. „Jei nesirūpinsite savo infekuota tatuiruote, rizikuojate, kad tatuiruotės vietoj oda atrodys neestetiškai arba kad minkštųjų audinių infekcija išplis.“ – sako Lara Devgan, medicinos daktarė ir aukščiausios kvalifikacijos plastikos chirurgė iš Niujorko. – „Tatuiruotės – tai kontroliuojami odos sužeidimai, jos visada pažeidžia odą, todėl jomis reikėtų rūpintis kaip atviromis žaizdomis – reikia ypatingo kruopštumo ir švaros.“
Nors gyvybei pavojų keliančių problemų paprastai nekyla, jei tinkamai nesirūpinsite infekuota tatuiruote, situacija gali labai komplikuotis. Kaip sako dr. Viseslavas Tonkovic–Capin, sertifikuotas dermatologas iš Kanzas Sičio, JAV, bei DermBoard.org redaktorius, „ jei nesirūpinsite infekuota tatuiruote, ji gali užgyti savaime, arba gali prasidėti karščiavimas, šiurpulys, ir situacija gali komplikuotis į sunkų susirgimą – kraujo užkrėtimą, kuris kartais baigiasi net mirtimi.“
Kaip rūpintis oda pasidarius tatuiruotę?
„Pasidarius tatuiruotę reikia žiūrėti, kad jos vietoje oda būtų švari ir neišsausėtų. Paprastai oda padengiama nepralaidžiu sluoksniu, kuris saugo ją tol, kol užgyja ta vietą, kurią yra įleistas pigmentas.“ – sako L. Devgan. – „Venkite daug jėgų reikalaujančios veiklos, gausaus prakaitavimo ir kontakto su užkratą galinčia turėti aplinką – smėliu, jūra, įvairiomis nuosėdomis.“
Jei pastebite ką nors keisto ar labai skausmingo, skubėkite pas mediką, pataria gydytoja.
Kokie požymiai reiškia, kad tatuiruotė yra infekuota?
Pūliai
Jei iš tatuiruotės skiriasi pūliai – tai aiškiausias ženklas, kad joje įsiveisė infekcija. V. Tonkovic–Capin sako, kad tokiu atveju būtina pasirodyti gydytojui.
„Galite bandyti ją plauti skystu antibakteriniu muilu ir tris – keturis kartus per dieną tepti nereceptiniu antibiotiku tepalu. Bet jei prasideda karščiavimas, reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
Paraudimas ir kaitimas
„Jei matote, kad aplink tatuiruotę oda vis labiau rausta ir toje vietoje jaučiate pulsuojantį karštį, gali būti, kad prasidėjo infekcija.“ – sako L. Devgan. Būtinai kuo greičiau kreipkitės į gydytoją – jis paskirs topinių arba geriamų antibiotikų.
Tinimas ir kaitimas
„Kartais taip nutinka ir neinfekuotų tatuiruočių atvejais, bet jei šie simptomai nepraeina arba sunkėja, tuomet tai – infekcija.“ – sako V. Tonkovic–Capin.
Turbūt jau atspėjote: eikite pas gydytoją.
Pseudomonos bakterijos ir grybelinės infekcijos
Šie sutrikimai ištinka, kai tatuiruotės daromos ant kojų pirštų, pėdų ar kulkšnių.
„Pseudomonos bakterinės infekcijos dažnai pasireiškia, jei be kojinių avite senus, prakaituotus, nemalonų kvapą skleidžiančius sportbačius, o grybelinės infekcijos dažniau ištinka jei sergate nagų grybeliu ar grybeline pėdų liga, arba jei dažnai sporto klube ar viešuose dušuose vaikštote basi – ten nereta būna įsiveisęs grybelis.“ – aiškina sertifikuotas dermatologas iš Beverli Hilso Kalifornijoje dr. Tsippora Shainhouse, dirbantis privačiose klinikose „SkinSafe Dermatology“ ir „Skin Care“.
Tad į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Infekcijos paprastai pasireiškia paraudimu ir kaitimu, tinimu, nemaloniu kvapu, sako dr. Tsippora Shainhouse.
Grybelinės infekcijos taip pat pasižymi odos paraudimu ir baltos spalvos šerpetojimu, kaip ir grybelinės pėdų ligos atveju.
Gydytojas rekomenduoja pažeistą odą mirkyti vandenyje su baltu actu, o taip pat naudoti gydytojo išrašytą topinį antibiotiką.
Kieti gumbeliai
„Kieti gumbeliai, dar vadinami granulomomis, gali reikšti tam tikrą alerginės reakcijos į dažus tipą.“ – sako Niujorke dirbanti sertifikuota dermatologė dr. Susan Bard.
Niežėjimas ir bėrimas taip pat gali būti alerginės reakcijos į dažus požymis – taip dažniausiai nutinka, kai naudojami raudoni dažai, priduria S. Bard. Bet kuriuo atveju, pastebėjus ką nors panašaus, reikėtų nedelsiant kreiptis į dermatologą ar šeimos gydytoją.
Ne tuberkuliozės mikobakterinė infekcija
„Šią infekciją sukelia tatuiruočių salonuose plovimui ar rašalo skiedimui naudojamas nešvarus vanduo, arba kontaktas su stovinčiu vandeniu jau pasidarius tatuiruotę, kitose vietose, pavyzdžiui, manikiūro salonuose.“ – sako T. Shainhouse. – „Infekcija pasireiškia vienu raudonu, ištinusiu guzeliu, kurį paprastai lydi mažesni rausvi spuogeliai ar raudonos dėmelės ant rankos ar kojos, natūralaus limfinio skysčio tekėjimo kryptimi, taip pat gali būti ištinusios liaukos pažastyse ar kirkšnyse.“
Jei manote, kad tai – jūsų situacija, kreipkitės į šeimos gydytoją, dermatologą ar infekcinių ligų specialistą, kurie gali išrašyti geriamų antibiotikų.
E.coli odos infekcijos
Tatuiruotės ant sėdmenų, kirkšnyse ar ant gaktos kelia ypatingą infekcijos riziką, nes šiose vietose yra didesnė kontakto su išmatomis tikimybė, o išmatose yra E.coli bakterijų, sako T. Shainhouse. Gydytojas aiškina, kad tokio užkrato atveju tatuiruotė ištinsta, atsiranda pūlių, ji parausta ir skleidžia nemalonų kvapą.
Reikia tuoj pat pradėti gerti antibiotikus, todėl vos tik pasirodžius pirmiesiems požymiams skubėkite pas gydytoją.
Virusinės infekcijos
T. Shainhouse sako, kad tikimybė užsikrėsti ŽIV, hepatitu B ar hepatitu C yra nedidelė, bet visgi egzistuoja. Taip gali nutikti, jei naudojami šiuos užkratus turintys įrankiai. „Šie užkratai nepasižymi ūmiais simptomais ant odos, bet jei pajuntate kitus hepatito arba ŽIV požymius, kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasidarykite tyrimus.“ – sako T. Shainhouse.
Ir dar...
Pasidarius tatuiruotę normalu, kad toje vietoje oda gali niežėti ar šerpetoti. Tačiau jei tai nepraeina, arba jei kyla bet kokių kitų abejonių, tuomet atsarga gėdos nedaro – eikite pas gydytoją.
Kaip išvengti tatuiruotės infekcijos:
Idealiu atveju tatuiruotė jums problemų nekels. Prieš eidami į tatuiruočių saloną, laikykitės V. Tonkovic–Capin patarimų infekcijos rizikai mažinti:
Įsitikinkite, kad jūsų tatuiruočių meistras turi licenciją. „Paklauskite savo tatuiruočių meistro, kaip jie valo ir sterilizuoja įrangą.“ – sako V. Tonkovic–Capin. – „Žiūrėkite, ar procedūros metu meistras mūvi pirštines. Kai tatuiruotė bus padaryta, turėtumėte gauti išsamias instrukcijas apie tai, kaip ją prižiūrėti.“
Būkite švarūs. Tatuiruotė bus uždengta pleistru, kurį galima nuimti tik po šešių valandų. Tatuiruotės vietą tris kartus per dieną švelniai plaukite skystu antibakteriniu muilu, tuomet švelniai nusausinkite ir patepkite vazelinu iš tūbelės – taip higieniškiau, nei iš stiklinio indelio. „Jokiu būdu nebandykite nukrapštyti virš tatuiruotės odos paviršiuje susiformavusios plutelės.“ – sako V. Tonkovic–Capin. Praustis duše galima, bet geriau pirmas 7–10 dienų nesimaudykite vandens telkiniuose ir vonioje.