„Eurovaistinės“ vaistininkė Greta Maksimavičiūtė ir „Camelia“ vaistinės vaistininkas Rimvydas Blynas pasakoja, kokie šios bakterijos simptomai ir kokią įtaką jos atsiradimas gali daryti gyvenimo kokybei.
G. Maksimavičiūtė pasakoja, kad apie du trečdaliai pasaulio gyventojų yra šios infekcijos nešiotojai, tačiau daugumai žmonių tai nesukelia jokių nusiskundimų, ar sveikatos problemų:
„Užsikrėsti galima per maistą, vandenį, kontaktuojant su užkrėstų žmonių seilėmis ar kitais kūno skysčiais, dauguma užsikrečia vaikystėje.“
G. Maksimavičiūtė paaiškina, kad Helicobacter pylori (H. pylori) yra bakterijos, jos patekę į žmogaus organizmą apsigyvena virškinimo trakte.
„Per ilgą laikotarpį jos gali sukelti opas skrandžio gleivinėje arba viršutinėje plonosios žarnos dalyje. H. pylori bakterijos, patekusios į jūsų virškinamąjį traktą, apsigyvena skrandžio gleivinėje, kuri paprastai saugo gilesnius skrandžio sienelės sluoksnius nuo skrandžio rūgšties poveikio.
Bakterijoms suardžius gleivinės vientisumą, skrandžio rūgštis paveikia gilesnius sluoksius, atsiranda erozijos, vėliau – opos. Jos gali kraujuoti, atsiveria vartai infekcijoms arba sutrinka maisto judėjimas virškinamuoju traktu“, – pasakoja ji.
Neignoruokite šių ženklų
Vaistininkė Greta teigia, kad skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opinių ligų simptomai: skausmas, deginimas, rėmuo, pilvo pūtimas, pykinimas, vėmimas.
„Taip pat skrandžio uždegimas: H. Pylori gali sukelti skrandžio uždegimą, kuris pasireiškia: skausmu, pilvo pūtimu, pykinimu, vėmimu. Kiti simptomai: nuovargis, pilvos diskomfortas, svorio kritimas ar netinkamas virškinimas.
Dažnai H. Pylori simptomai gali būti panašūs į kitas virškinimo sistemos problemas. Įtariant H. Pylori infekciją arba kitą virškinimo trakto sutrikimą, svarbu kreiptis į gydytoją, kuris tinkamai diagnozuos ir paskirs gydymą.
H.pylori bakterija gali būti perduodama su seilėmis arba patekti per užkrėstą maistą ir vandenį. Patekusi per burną ji apsigyvena skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje“, – teigia vaistininkė.
Bakterija gali sukelti rimtas sveikatos problemas
Vaistininkas R. Blynas sako, kad bakterija H. pylori patekusi į žmogaus organizmą apsigyvena skrandžio gleivinės sluoksnyje arba viršutinėje plonosios žarnos dalyje.
„Kai kurie užsikrėtę asmenys gali net nejausti jokių simptomų, tačiau kitiems gali pasireikšti tokios sveikatos problemos kaip pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, apetito nebuvimas. Ilgai delsiant gydyti šią bakteriją, ji gali išsivystyti į rimtesnes sveikatos problemas – onkologines ligas.
H. pylori bakterija gali prisidėti prie žmogaus imuninės sveikatos sąveikos ir sukelti uždegiminę reakciją skrandyje, prisidėti prie visos virškinimo sistemos veiklos pakitimų. Bakterija H. pylori gali padidinti skrandžio rūgštingumą, o būtent šis faktorius gali sukelti gastrito ar skrandžio opų vystymąsi“, – teigia jis.
Šis veiksmas padidina bakterijos atsiradimo riziką
Vaistininkas sako, kad H. pylori bakterija yra tiesiogiai susijusi su skrandžio opalige ir gastritu: „Ši bakterija yra vienas iš pagrindinių veiksnių, galinčių sukelti opaligę: bakteriją gali išplisti skrandžio gleivinės paviršiuje, taip pažeidžiant apsauginį gleivinės sluoksnį ir leisdama rūgštims pateikti į skrandį.
Tokiu būdu formuojasi opos, žaizdos. Viena dažniausių gastrito sukėlėjų taip pat yra H. pylori bakterija. Ji gali sukelti uždegiminę reakciją skrandyje, kurios rezultatas – gleivinės patinimas ir pažeidimas bei lydintys simptomai tokie kaip pykinimas, vėmimas ir kt.“
Vaistininkas Rimvydas pasakoja, kad vienas pagrindinių rizikos veiksnių – prasti higienos įpročiai. Taip pat, pasak vyro reikėtų nevartoti blogai termiškai apdoroto ar neaiškios kilmės, gamybos maisto, nešvaraus vandens.
„Svarbu nepamiršti pasinaudojus tualetu, prieš ruošiant maistą, prieš valgant laikytis tinkamos higienos įpročių, švariai nusiplauti rankas. Venkite vartoti maistą, kurį ruošia asmenys tinkamai nenusiplovę rankų. Vykstant į tam tikras užsienio šalis patartina rinktis geriamąjį vandenį iš buteliukų“, – teigia jis.