Dienraštis The Mirror nutarė pasikviesti ekspertų komandą ir pasikalbėti, kaip patiems įveikti sielvartą ir kaip padėti gedintiems artimiesiems. Pokalbis buvo gyvai transliuojamas socialiniame tinkle „Facebook“, rašo mirror.co.uk.
Andy Langford vadovauja Cruse netekties namams ir guodžia artimuosius praradusius žmones jau 17 metų. Carina White yra Juodųjų mamų fronto – nuoširdžios ir atviros tinklalaidės apie šiuolaikinę motinystę ir sunkias artimųjų netektis − viena įkūrėjų ir laidos vedančiųjų.
Trečia pašnekovė − Helen Chandler yra viena laidotuvių namų vadovų, besirūpinanti parama velionio artimiesiems prieš laidotuves, jų metu ir po laidotuvių.
Kiekvienas sielvartaujame savaip
Visi ekspertai sutinka, kad nėra vieno recepto, kaip įveikti sielvartą. Kiekviena patirtis yra unikali, emociniai ir fiziniai simptomai nepaprastai skirtingi. „Jei paruošime save ir apie tai kalbėsime daugiau, padėsime ne tik sau, padėsime ir savo artimiesiems“, − sako Carina.
Kaip nuoširdžiai klausytis sielvartaujančio žmogaus
Labai svarbu palaikyti sielvartaujantį draugą, tačiau dažnai nežinome, kaip tai daryti. Ekspertų nuomone, kartais geriausia tiesiog būti šalia, nieko nesakyti, tik klausyti. „Taip gedinčiam žmogui parodome, kad jo ryšys su velioniu mums tikrai labai rūpi“, − aiškina Andy.
Kaip pandemija pakeitė gedėjimą?
Mažai tikėtina, kad kada nors sužinosime, kokią iš tiesų įtaką gedėjimui padarė karantinas. „Žmonės į laidojimo paslaugas pažvelgė nepaprastai kūrybingai. Dauguma šeimų sakė, kad pamaldas ar kitokį velionio atminimo pagerbimą atidės vėlesniam laikui, kai pandemija bus pasibaigusi ir bus galima laisvai judėti. Mums tai pasako kažką labai svarbaus – jų gedėjimo kelionė dar nebaigta“, − sako Helen.