• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors lytinės sveikatos klausimai visuomenėje neretai vis dar išlieka tabu, specialistai pažymi, kad kiekvienas šiuo klausimu turėtų gauti kokybišką, ne mitais pagrįstą informaciją. Šiandien yra prieinama gausybė kontraceptinių metodų, tačiau gydytojai primena, kad ne visi jie vienodai veiksmingi, o kai kada gali net nesuveikti.

Nors lytinės sveikatos klausimai visuomenėje neretai vis dar išlieka tabu, specialistai pažymi, kad kiekvienas šiuo klausimu turėtų gauti kokybišką, ne mitais pagrįstą informaciją. Šiandien yra prieinama gausybė kontraceptinių metodų, tačiau gydytojai primena, kad ne visi jie vienodai veiksmingi, o kai kada gali net nesuveikti.

REKLAMA

Nors prabilus apie kontracepciją žmonės paprastai įsivaizduoja, kad kalbama vien apie sudėtines hormonines kontraceptines tabletes, VUL Santaros klinikų gydytoja rezidentė Rugilė Kančaitė atkreipė dėmesį, kad šios priemonės apima kur kas daugiau metodų.

„Kontracepcija yra visi metodai, leidžiantys moteriai apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo. Netgi tas pats nutrauktas lytinis aktas ar nevaisingų dienų skaičiavimas taip pat yra kontracepcijos metodai. Reikalas tas, kad gana reikšmingai skiriasi jų patikimumas. 

Ir grupuoti kontraceptines priemones galima skirtingai, vieni šaltiniai išskiria dirbtinius ir natūralius metodus, kiti klasifikuoja į barjerines ir nebarjerines apsaugos priemones. Manau, kad geriausia būtų kalbėti per šių priemonių efektyvumo prizmę“, – nuotolinės klinikų konferencijos metu kalbėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Kokia kontracepcija veiksmingiausia? 

Pasak gydytojos, veiksmingiausia kontracepcija, kokia tik gali būti, yra  arba ilgalaikiai grįžtami kontraceptiniai metodai – kontraceptiniai implantai, hormoninės gimdos spiralės, arba sterilizacija.

REKLAMA

„Pastarasis būdas įprastai laikomas negrįžtamu kontracepcijos metodu. Tai yra arčiausiai to, kas gali būti 100 proc. patikimumas. Nors realiai neturime nė vienos kontraceptinės priemonės, kuri, galėtume sakyti, veikia 100 proc.“, – sakė ji.

Pašnekovės aiškinimu, taip pat labai veiksmingos ir kitos hormoninės priemonės – sudėtiniai hormoniniai kontraceptikai, progestino hormoniniai kontraceptikai, kontraceptinis žiedas, pleistras, injekuojami kontraceptikai.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiek tiek mažiau veiksmingi ir efektyvūs metodai – barjerinės kontraceptinės priemonės. Tai yra prezervatyvai, spermicidai, gaubtuvėliai, moteriški prezervatyvai ir kitos priemonės.

Visai kuklesniu efektyvumu pasižyminčios priemonės – tai jau būtų natūralūs šeimos planavimo būdai, kai yra skaičiuojamos arba vaisingos dienos, arba sekami tam tikri moters organizmo diktuojami sufleriai, kurie leidžia numatyti, kiek šiuo metu moteris yra vaisinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, sekamas kalendorius, gali būti stebimos gimdos kaklelio gleivės, matuojama kūno temperatūra. Bet, priešingai nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, tai nėra tokie veiksmingi metodai. Bet tai įrodymais pagrįsti metodai, tai nėra kažkokias nesąmonė“, – kalbėjo R. Kančaitė.

Mažesnį šio metodo veiksmingumą gydytoja aiškino šiuolaikinės moters elgsena.

„Reikalas tas, kad viskas yra moters rankose ir priklauso nuo jos informuotumo, indėlio, skiriamo laiko į kontraceptinės priemonės efektyvumą. Tad kai kalbame apie modernią, visur skubančią moterį, kuri neretai būna įsitempusi, paveikta streso, gali turėti nereguliarų menstruacinį ciklą, sirgti kažkokiomis kitomis gretutinėmis ligomis, tada tie metodai nėra idealūs“, – aiškino specialistė.

REKLAMA

Rugilė Kančaitė

Ties, ji pridūrė, kad barjerinė kontracepcija (prezervatyvai) neturi būti pamirštami net ir kalbant apie labai efektyvias priemones, mat tai yra vienintelė priemonė, apsauganti nuo lytiškai plintančių ligų, kas yra lygiai taip pat svarbu kaip ir apsauga nuo neplanuoto nėštumo.

Tiria naujus vyriškus kontraceptikus

Paklausta, kokios yra vyriškų kontraceptinių priemonių galimybės, pašnekovė aiškino, kad joms be barjerinių apsaugos priemonių būtų galima priskirti ir nutrauktą lytinį aktą.

REKLAMA

„Tačiau šių priemonių patikimumas priklauso nuo labai daug veiksnių, tad šių metodų efektyvumas nėra toks geras kaip sterilizacija.

Be to, šiuo metu yra kuriamas ne hormoninis kontraceptikas vyrams, šiuo metu yra atlikti tyrimai su pelėmis. Jo veikimas turėtų būti toks – vaistas būtų išgeriamas prieš lytinį aktą ir turėtų pakankami greitai suveikti“, – aiškino R. Kančaitė.

Kaip išsirinkti kontracepcijos priemonę?

Paklausta, kaip moteriai išsirinkti tinkamą kontracepcijos metodą, gydytoja pabrėžė, kad visų prima reikėtų žinoti, kokie yra jos lūkesčiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Klausimas, ar naudojant metodą man būtų dar visai nieko turėti dar vieną vaiką, kaip dievas duos, ar tikslas labiau toks, kad šiuo metu vaikų nenoriu, noriu atidėti nėštumą ar daugiau nėštumų gyvenime nenoriu. Tai ir nulemia, kokią priemonę rinksis moteris. Taip pat svarbu tai, ar moteris turi ilgalaikį partnerį“, – kalbėjo ji. 

Kontracepcija vyrams? Galėtų atsirasti, bet yra netikėtų kliūčių (nuotr. shutterstock.com)

REKLAMA

Specialistės pastebėjimu, pats svarbiausias dalykas, į kurį turi teisę kiekviena moteris ir kiekvienas žmogus – tai informuotas pasirinkimas: „Svarbi, kad būtų pateikiama patikima informacija apie kontraceptinę priemonę, kad moteris žinotų, kokios yra rizikos ir naudos, koks veiksmingumas ir neturėtų iškreipto vaizdo apie kontraceptinę priemonę.“

Kada kontracepcija gali būti neefektyvi?

Kad ir kokiu efektyvumo procentu pasižymėtų hormoninės kontracepcijos priemonės, yra atvejų, kai ji gali nesuveikti.

REKLAMA

„Hormoninė kontracepcija gali būti neefektyvi, kai yra vartojami vaistai, kurie veikia vienas kito efektyvumą. Yra įrodyta, kad net jonažolės preparatai gali turėti poveikį hormoninės kontracepcijos metabolizmui. 

Taip gali nutikti ir vartojant tam tikrus retai skiriamus antibiotikus, antivirusinius vaistus. Dėl to visada prieš vartojant patariu paskaityti informacinį vaisto lapelį“, – pabrėžė R. Kančaitė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pridūrė, kad hormoninės kontraceptinės tabletės gali nesuveikti ir dėl laikinų virškino sistemos sutrikimų, kai paveikiama žarnyno galimybė juos suvirškinti. 

„Tai reiškia, jei vartojant hormonines kontracepcijos tabletes tabletė išvemiama, tada per tris valandas reikėtų suvartoti kitą tabletę, nes pirmoji tabletė gali būti išvemta. Vaisto absorbcija taip pat gali būti paveikiama gausiai ir dažnai viduriuojant“, – įspėjo gydytoja.  

Patikimiausia priemonė
Patikimiausia priemonė
nesantykiauk
Vargas dėl lytinių santykių
Vargas dėl lytinių santykių
Vargstame su tomis kontraceptinėmis priemonėmis. Pažvelkime į normalias šeimas vienas ar du vaikai ir jos tikrai neturi jokio vargo. Tad kodėl vieniems problemos, o kiti be vargo viską susitvarko ir nėra jokių abortų, išvalymų ar kitokių negimusio vaisiaus nužudymų. Pasirodo yra paprastas būdas, jei turi vieną partnerį ir tarp jūsų yra meilė, o ne atsitiktiniai lytiniai santykiai, tai viską galime išspresti be vargo. Tačiau jei esi pasileidusi kalė ir mylisi su bet kuo ir bet kur tai tuomet geriausia priemonė sterilizacija. Jei jau esi pavirtusi kale, tai matome, kad veterinarai sterelizuoja gyvulius, tai gal ir pačiai pasirikti tokį apsaugos metodą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų