Daugelis prisimena akimirką, kai pirmą kartą atrado žilų plaukų sruogą. Daugeliui žmonių tai senėjimo proceso pradžia. Pasak „Harvard Health“, „senstant plaukų folikulams jie gamina mažiau spalvų, todėl kai plaukai išgyvena natūralų mirties ir atsinaujinimo ciklą, jie labiau linkę pražilti nuo 35 metų.
Tačiau plaukų žilumas ne visada turi tik teigiamą pusę. Pasak „Simply Meds“ vyriausiojo gydytojo patarėjo ir klinikos vadovo, žilstantys plaukai gali būti skydliaukės ligos požymis.
„Žili plaukai taip pat gali būti skydliaukės ligos, kuri yra sunki liga, kurią reikėtų kuo greičiau diagnozuoti, požymis“, – perspėjo P. Sagoo.
Kai skydliaukė gamina per daug, arba per mažai hormonų, toia būsena vadinama skydliaukės liga.
„Kad išvengtumėte skydliaukės ligos ar skydliaukės problemų, turėtumėte užtikrinti, kad gaunate pakankamai baltymų, kalcio, magnio ir jodo, kurie visi padeda jūsų skydliaukės darbui“, – patarė Sagoo.
Vitaminų kiekis turi įtakos
Kaip paaiškino jis, labai svarbūs vitaminai B, A ir C.
Vitamino B trūkumas gali pražildyti plaukus.
„Dėl vitamino B trūkumo plaukai gali pražilti, to, žinoma, galima išvengti, jei užtikrinsime, kad mityboje yra tinkamas vitamino B kiekis arba vartojate papildus“, – sakė jis.
Puikūs vitamino B šaltiniai yra kiaušiniai ir pieno produktai, tamsios lapinės daržovės, vaisiai, sėklos ir riešutai, mėsa (pageidautina raudona mėsa arba paukštiena) ir sveiki pilni grūdai, rašo express.co.uk.
Kitos žilimo priežastys
Kartais žili plaukai gali signalizuoti apie baltmę - būklę, kurią sukelia pigmento, vadinamo melaninu, trūkumas odoje, mediciniškai vadinami melanocitais. Baltmė yra įgyta odos pigmentacijos liga, pasireiškianti baltų odos dėmių atsiradimu dėl melanino stokos atskirose kūno vietose.
„Dėl to ant odos ir plaukų gali atsirasti baltų dėmių, o plaukai gali tapti visiškai balti arba pilki“, – portalui express.co.uk aiškino gydytojas.
Pasak P. Sagoo, yra daug būdų, kaip gydyti baltmę ir padėti jos išvengti.
Tam reikia naudoti apsaugos priemones nuo saulės, slėpti pažeistas odos dalis ir naudoti įvairius kremus bei tepalus.
„Tačiau kai plaukai taps balti, bus sunku juos pakeisti“, – pridūrė Sagoo.
Negana to, žili plaukai gali būti ir autoimuninio sutrikimo simptomas.
„Žili plaukai taip pat gali būti ženklas, kad sergate alopecia areata, dažnu autoimuniniu sutrikimu“, – paaiškino Sagoo.
Šios ligos priežastys nežinomos, todėl sunku žinoti, kaip jų išvengti.
„Yra keletas veiksnių, dėl kurių žinome, kodėl taip atsitinka, pavyzdžiui, genetika, gyvenimo būdas ir kitos odos ligos“, – pažymėjo A.Sagoo.
Kitos galimos priežastys:
- Neurofibromatozė (dar vadinama Von Recklinghausen liga): dėl šios paveldimos ligų grupės navikai auga prie nervų ir organizme vyksta nenormalus kaulų ir odos vystymasis.
- Tubelinė sklerozė – nedažna paveldima būklė, sukelianti gerybinius navikus keliuose organuose (įskaitant smegenis, širdį, inkstus, akis, plaučius ir odą).
„Tam, kada jūsų plaukų pražilsta, daugiausia įtakos turi genai, kuriuos paveldite iš tėvų“, – pridūrė Harvard Health.