• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Venų varikozė yra lėtinė liga, kuri pasireiškia kojų paviršinių venų mazginiu išsiplėtimu. Su šia problema dažniau susiduria moterys, tačiau ji neaplenkia ir vyrų. Ligai progresuojant, gali laukti nemalonios pasekmės ir komplikacijos, o mėšlungis, lydimas kitų simptomų, gali pranešti apie ligą.

Venų varikozė yra lėtinė liga, kuri pasireiškia kojų paviršinių venų mazginiu išsiplėtimu. Su šia problema dažniau susiduria moterys, tačiau ji neaplenkia ir vyrų. Ligai progresuojant, gali laukti nemalonios pasekmės ir komplikacijos, o mėšlungis, lydimas kitų simptomų, gali pranešti apie ligą.

REKLAMA

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos gydytojas kraujagyslių chirurgas doc. dr. Donatas Inčiūra naujienų portalui tv3.lt teigia, kad ši liga itin paplitusi.

„Venų varikoze sergamumas siekia 30 proc. Lėtiniu venų nepakankamumas nustatomas 10-40 proc. moterų ir 10-20 proc. vyrų“, – statistiką pateikė specialistas.

Simptomai, išduodantys ligą

Ligos pradžioje, nepasireiškus simptomams, tai – tik estetinė problema, tačiau kraujagyslių chirurgas pabrėžia, kad venų varikozė linkusi progresuoti:

REKLAMA
REKLAMA

„Ligos pradžioje, jei simptomai nepasireiškia, gali būti ir tik estetinė problema, bet liga linkusi progresuoti, sukelti komplikacijas, kada gali būti pavėluotas ir nebe toks efektyvus, todėl rekomenduojame, kad problemą reikia spręsti pradinėse stadijose, kada gydymo rezultatai yra puikūs ir gydymas nėra sudėtingas ir traumuojantis“, – aiškino docentas.

REKLAMA

Pačioje pradžioje, pradinėse ligos stadijose, galite net nejausti, kad jums – venų varikozė. Tačiau sunkumas kojose, jų tempimas ir dažnai pasikartojantis mėšlungis bei kiti simptomai signalizuoja apie ligą:

„Liga gali pasireikšti maudimu, nuovargiu, skausmu, veržimu, odos sudirgimu, sunkumo pojūčiu, raumenų mėšlungiu. Keliais minėtais simptomais ar tik vienu. Atidžiai apžiūrėjus kojas galima pamatyti smulkias paryškėjusias ir išsiplėtusias kraujagysles – teleangiaktazes ir didesnes išsiplėtusias paviršines venas iki 3 mm diametro, retikulines venas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai pradinė venų varikozės arba lėtinio venų nepakankamumo stadija. Jau tada galima įtarti venų varikozę ir rekomenduotina pasikonsultuoti pas kraujagyslių chirurgą.“

Vienas iš venų varikozės simptomų – mėšlungis, tačiau ne visada jis išduoda venų nepakankamumą. Jei nesate tikri, specialistas pataria kreiptis į medikus, tačiau jei nėra kitų minėtų simptomų, jaudintis neverta.

Simptomai priklauso nuo ligos stadijos

Kraujagyslių chirurgas pabrėžia, jog liga gali būti asimptominė arba simptominė, o pasireiškiantys simptomai priklauso nuo ligos stadijos:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Venų varikozė yra lėtinio venų nepakankamumo išraiška, tad kalbant apie simptomus vertėtų prisiminti plačiai naudojamą Lėtinio venų nepakankamumo CEAP klasifikaciją, kur klinikinėje dalyje apžvelgiami simptomai ir ligos progresavimas. Viso yra 7 stadijos – nuo 0 iki 6, liga gali būti asimptominė ir simptominė.

Pradinėse stadijose, C0 ir C1, simptomų gali ir nebūti. C2 stadijoje – matomos aiškiai išsiplėtusios paviršinės venos, C3stadijoje be venų varikozės atsiranda ir kojų tinimas, C4 – pasikeičia oda, ji išplonėja, tampa lengvai pažeidžiama, kas sudaro prielaidas susidaryti trofinėms opoms. Tai C6 stadija“, – aiškino doc. dr. Donatas Inčiūra.

REKLAMA

CEAP klasifikacija:

C0: Simptomai be akivaizdžių ar matomų venų ligos požymių;

C1: Telangektazės ar retikulinės venos;

C2: Varikozinės venos (venų diametras didesnis nei 3 mm);

C3: Edema;

C4: a pigmentacija ir/ar egzema;

       b lipodermatosklerozė ir/ar baltos atrofinės dėmės;

C5: Odos pakitimai su užgijusiomis opomis;

C6:  Trofinės opos;

S: Yra LVN simptomai (maudimas, nuovargis, skausmas, veržimas, odos sudirgimas, sunkumo pojūtis, raumenų mėšlungis);

REKLAMA

A: Nėra simptomų.

„Kaip matome iš CEAP klasifikacijos, jau nuo C3 stadijos, kojų tinimo, galima sakyti, kad liga darosi komplikuota. C4 stadijoje atsiranda odos pakitimai, kurie yra negrįžtami – tai yra rudos dėmės (hiperpigmentacija), sunykęs poodis, išplonėjusi lengvai pažeidžiama oda ir galiausiai – trofinės opos, kurios labai sunkiai pasiduoda gydymui. Net užgydžius trofinę opą, išlieka didelė tikimybė, kad opa vėl atsivers“, – aiškino docentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liga neaplenkia ir jaunų

Jei jūsų giminėje yra venų varikozės atvejų, susirūpinkite – ji gali būti įgimta. O didesnė rizika susirgti yra moterims, esant nutukimui ar dirbantiems ilgą stovimą ar sėdimą darbą:

„Liga gali būti įgimta, kas nulemia venos raumeninio sluoksnio silpnumą, vožtuvų nesandarumą, bet venų varikozė nebūtinai turi pasireikšti nuo pat jaunystės, nors sutinkame dažnai ir tokių atvejų.

REKLAMA

Rizikos veiksniai yra amžius, lytis, moterys serga dažniau, taip pat gali kenkti ir hormonų terapija, nėštumas, ilgas sėdėjimas ar stovėjimas, nutukimas.“

Taip pat vienas iš rizikos veiksnių yra asmens amžius, tačiau specialistas pabrėžia, kad šia liga serga ir labai jauni žmonės – D. Inčiūra iš patirties pasakoja, jog ne kartą teko konsultuoti 15-16 metų amžiaus pacientus su venų varikoze.

REKLAMA

Sergantiems venų varikoze, išauga kraujo krešulių susidarymo rizika, o tai gali kelti pavojų sveikatai:

„Trombų susidarymo rizika yra labai didelė, nes išsiplėtusiose venose kraujotaka labai lėta, kas daro prielaidą susiformuoti trombams, vystytis uždegimui. Dažnai trombai susiformuoja varikoziniuose mazguose, tačiau gali susiformuoti ir pačiame paviršinės venos kamiene ir iš jo patekti į giliąją kojų veninę sistemą ar nukeliauti į plaučių arterijas, kas gali baigtis kritine būkle ar net mirtimi.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Venų varikozės gydymas

Laimei, liga yra pagydoma – būdų yra daug. Gali būti atliekamos operacijos arba taikomi alternatyvūs gydymo būdai, įvairios terapijos, o gydymo būdą parinks specialistas, pas kurį apsilankysite.

„Dažniausiai yra rekomenduojamas operacinis gydymas, kuris gali būti klasikinė atvira operacija ar operacija endoveniniu lazeriu. Galimi ir kiti alternatyvūs gydymo būdai – skleroterapija, bijokliai, radiodažnuminė terapija, mikrobangos, krioterapija.

REKLAMA

Gydymo metodą parenka konsultavęs kraujagyslių chirurgas priklausomai nuo to, kokią įrangą turi klinika ir kokius metodus chirurgas yra įvaldęs.

Vis dėlto „auksiniu standartu“ yra laikoma operacija endoveniniu lazeriu, kuomet pasiekiami geriausi rezultatai ir atliekama mažai invazyvi operacija“, – apie gydymo būdus pasakojo D. Inčiūra.

Siekiant sumažinti simptomus ir ligos progresavimą, rekomenduojama dėvėti specialias kompresines kojines, kurias parekomenduoja konsultavęs kraujagyslių chirurgas, sako specialistas. Nors ligos išvengti neįmanoma, tačiau yra prevencijos būdų:

„Ligos prevencija – aktyvus gyvenimo būdas, kuo mažiau sėdėti ar stovėti, jei to neįmanoma išvengti – daryti per pertraukėles mankštas, galima dėvėti profilaktines kompresines kojines.

Deja, ligos dažnai neįmanoma išvengti, bet svarbu laiku kreiptis ir neignoruoti anksčiau minėtų simptomų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų