Nors meilė gamtai ir egzotiniams gyvūnams Gaudrę lydėjo nuo mažų dienų, rimtai užsiimti jų auginimu pradėjo tik susipažinusi su savo vyru prieš maždaug 8 metus.
Jis chameleonus augino nuo vaikystės, tačiau moteris, nors ir be galo jais žavėjosi, tačiau šio egzotinio gyvūno įsileisti į savo namus neskubėjo. Jai tai atrodė didžiulis įsipareigojimas ir atsakomybė už trapią gyvybę. Ir neklydo, chameleonai reikalauja kasdienės ir labai specifinės priežiūros.
Kainos gali siekti iki 5000 eurų
Šiuo metu Gaudrė kartu su vyru augina 36 chameleonus ir net kelias jų rūšis, tačiau didžiąja dalį sudaro spalvingieji Panteriniai chameleonai, kilę iš Madagaskaro.
„Sukaupusi patirties neįprastų gyvūnų auginime, gyvendama Lietuvoje, įsigijau Maksą, iš Rytų Afrikos kilusį džeksono chameleoną (lot. Trioceros jacksonii), pamilau jį nuo pirmų dienų, o jis tebuvo nago dydžio padarėlis, kuriam reikėjo labai labai daug priežiūros.
Tačiau kartu su juo prasidėjo neišblėstanti ir kasdien vis auganti meilė būtent šiems egzotiniams gyvūnams“, – su šypsena pasakoja Gaudrė.
Iš viso skirtingų chameleonų rūšių yra daugiau nei 200, o jų kainos taip pat labai įvairios. Dažniausiai namie auginamą, šalmagalvį chameleoną, užsienyje galima įsigyti ir už 25 eurus. Lietuvoje jų kainos tikrai aukštesnės, kadangi neturime nei vieno veisėjo.
Na o štai vienas didžiausių ir dažnai geidžiamiausių chameleonų – Parsono chameleonas (lot.Calumma parsonii) gali kainuoti ir 5000 eurų. Šiuos gyvūnus veisti sudėtinga, o kiaušinių inkubacinis periodas užtrunka beveik 2 metus, todėl, net jei ir pavyksta rasti, kaina tikrai nemaža.
„Pas mane chameleonai atvyksta labai įvairiai. Įsigyju juos iš veisėju, egzotinių gyvūnų mugių, kartais gaunu juos dovanų, užsiimu jų veisimu.
Daugiausiai kainuoja ne pats chameleonas, o tinkamai jam įrengtas terariumas, ir šioje vietoje negalima taupyti. Jis privalo būti įrengtas tinkamai, kitaip veterinaro išlaidos sumą padidins dvigubai. Chameleonas su tinkamu terariumu, apšvietimu ir automatine purškimo sistema – mažai priežiūros reikalaujantis augintinis.
Tačiau pradinė kaina gali priversti išsižioti. Nuo didelio terariumo, apšvietimo, purškimo sistemos iki augalų ir gyvo maisto tai gali kainuoti daug.
Puikus chameleonų augintojas bus tas, kuris nori atkurti chameleono aplinką, kuri padėtų atsiskleisti kuo daugiau natūralaus chameleono elgesio, o ne priversti chameleoną prisitaikyti prie žmonių pasaulio. Chameleonams geriausiai sekasi su augintojais, kurie patenkinti laikosi atstumo ir stebi“, – atvirauja chameleonų augintoja.
Chameleonų charakteris yra išskirtinis
Paklausta apie tai, kaip į šiuos nestandartinius augintinius reaguoja svečiai, moteris atsako, jog artimiausi šeimos nariai moka puikiai pasirūpinti jų augintiniais. Artimiesiems tenka tuo užsiimti, jei Gaudrė su vyru nori kelioms dienoms kažkur išvykti.
„Pamačius chameleoną, nei vienas nelieka abejingas, tai vieni spalvočiausių ir įdomiausiu roplių, todėl dažnai sulaukiame svečių visų pirmą prašančių parodyti būtent šiuos gyvūnus“, – neslepia moteris.
Nėra nieko panašaus į chameleoną – savarankiškai į visas puses judančios akys, neįtikėtinai ilgas liežuvis, čiuptuvus primenančios pėdutės, gebėjimas keisti spalvas – tai akivaizdžiai unikalus gyvūnas. Tačiau dažniausiai chameleonas mėgsta būti vienas.
„Tai yra savybė, kurią mes turime priimti. Jei noriu pradžiuginti savo chameleoną, einu pro jo terariumą ir apsimetu, kad jo nematau. Būtent toks augintinis yra chameleonas.
Dažniausiai jie nemėgsta būti laikomi, nemėgsta, kai su jais yra žaidžiama, nenori bendrauti su žmonėmis.
Labiausiai man patinka juos stebėti. Dedu daug pastangų kurdama gražią, gyvybės kupiną terariumo aplinką. Chameleono auginimas yra panašiau į gyvo meno kūrinio laikymą!
Su laiku, chameleonas sugeba mane atpažinti, šalia manęs jaučiasi patogiai, supranta, kad esu ta, kuri atneša jam maisto, taip pat dauguma chameleonų valgo maistą iš savo augintojo rankų.
Ne visus, tačiau daugumą galima laikyti ant rankų, bet tai turi būti pačio chameleono pasirinkimas. Patariama chameleoną išimti iš terariumo tik tada, kai jis pats lipa ant ištiestos rankos“, – tikina moteris.
Namuose išgyvena 3 kartus ilgiau nei gamtoje
Chameleonas yra specifinis egzotinis gyvūnas ir jam reikalingos sąlygos, kurios mums, žmonėms, nėra intuityvios. Prižiūrėti chameleoną, reiškia prisiimti labai didelę atsakomybę. „Šiems gyvūnams reikalinga tiksli klimato kontrolė, šviesos rėžimas, terariume privaloma palaikyti švarą ir apsaugoti gyvūną nuo bet kokių bakterijų.
Dar vienas dalykas, skiriantis chameleonus nuo įprastų augintinių – mityba. Chameleonai minta gyvais vabzdžiais, lervomis, o tai reiškia, kad ir jie apsigyvens jūsų namuose ir jums reikės išmokti jais rūpintis ir tinkamai prižiūrėti.
Gamtoje šie gyvūnai geria tik nuo lapų lašantį lietaus vandenį, tai privalome ir kuo tiksliau atkartoti jų terariume, tad reikėtų pamiršti apie dubenėlį, tokio „stovinčio“ vandens įprastai chameleonai net nepastebi, tam naudoju purškimo, bei lašinimo sistemas“, – apie egzotinių gyvūnų priežiūrą pasakoja Gaudrė.
Auginant chameleoną sunkiausia yra suprasti, kad kažkas nėra gerai. Šie gyvūnai turi savybę negalavimus slėpti iki paskutinės minutės.
„Gamtoje tai jiems padeda apsisaugoti, juk nusilpęs chameleonas iškart tampa lengvu grobiu paukščiams, tačiau tokį gyvūną auginant namuose labai svarbu pastebėti ir suprasti pirmus ženklus (pavyzdžiui dienos metu užmerktos akys).
Norint tokios problemos išvengti, visada siūlau bent kas metus apsilankyti pas egzotinių gyvūnų veterinarą profilaktiškam patikrinimui, išmatų tyrimui“, – įspėja Gaudrė.
Lyginant su gamtoje gyvenančiais chameleonais, mūsų namuose jie išgyvena net 2 ar 3 kartus ilgiau. Tinkamomis sąlygomis auginamos tam tikros chameleonų rūšys išgyvena 10 metų ir daugiau.
Patelių gyvenimo trukmė, deja, per pus mažesnė. Tam daugiausiai įtakos turi kiaušinių dėjimas, neapvaisintus kiaušinius deda beveik visos patelės ir tai daro gan dažnai.
Tačiau gamtoje pasitaiko ir tokių rūšių chameleonų, kurių vidutinė gyvenimo trukmė nesiekia nei pusės metų laiko.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!