Apie tariamą nėštumą pasakoja veterinarijos gydytoja Milda Marčiulionytė.
Pseudonėštumas, netikras nėštumas – tai kalių, rečiau kačių, fiziologinis sindromas, kuris pasireiškia nekastruotoms patelėms (nepaisant to, ar ji buvo kergta, ar ne). Gyvūno elgesys pakinta po rujos praėjus 6-8 savaitėms. Kalytė gali imituoti nėštumą, nors palikuonių ji nesilaukia. Priežastys: kalėms lytinio ciklo slopinimo stadijos metu sumažėjus progesterono (nėštumo hormono) kiekiui kraujyje sukeliamas žymus prolaktino (hormono, atsakingo už pieno gamybą) padidėjimas. Trumpiau tariant – pagrindinė priežastis yra hormonų disbalansas.
Kadangi prolaktino vaidmuo yra svarbus nėščioms kalėms, būtent jo padidėjusi koncentracija kraujyje antroje nėštumo pusėje stimuliuoja pieno liaukų augimą ir ruošia pieno liaukas laktacijai. Dėl šio fiziologinio faktoriaus nėštumo metu ir dėl fakto, kad šio hormono sekrecija pasireiškia ir nešuningoms kalėms, pseudonėštumas turėtų būti laikomas ne patologija, o normaliu fiziologiniu reiškiniu.
Tariamo nėštumo klinikiniai požymiai
Elgesio pokyčiai:
· Kalė tampa nerami, gali inkšti, ieškoti vietos, kuri būtų atokesnė ir būtų galimybė pasislėpti.
· Guolio ruošimas, žaislų saugojimas.
· Vienoms kalytėms apetitas padidėja, kitos apetito gali neturėti.
· Energijos stoka, mažesnis domėjimasis aplinka.
· Agresija.
Fiziniai pokyčiai:
· Svorio padidėjimas.
· Spenelių pabrinkimas.
· Pieno liaukų ruošimasis laktacijai.
Dažniausiai tokie klinikiniai atvejai pasibaigia ir be papildomos gydymo terapijos per 2-3 savaites. Tačiau galima taikyti konservatyvų ar medikamentinį gydymą, norint greičiau nuslopinti tariamo nėštumo simptomus.
Konservatyvus gydymas:
Rekomenduojami dažnesni pasivaikščiojimai, reikėtų šiuo laikotarpiu atimti žaisliukus. Taip pat galima sumažinti vandens ir maisto kiekį, gaunamą per dieną, tai pristabdo pieno gamybą. Jei laktacija prasidėjusi, o kalytė laižosi spenelius, rekomenduojama uždėti apsauginę apykaklę, kad pieno liaukos nebūtų dirginamos.
Medikamentinis gydymas:
Patartina naudoti papildus, slopinančius prolaktino gamybą. Sunkesniais atvejais, gresiant pieno liaukų mastitams, skiriami prolaktino inhibitoriai kaip kabergolinas. Pasireiškus agresijai galima taikyti papildų, skirtų nervingiems, sudirgusiems, pernelyg susijaudinusiems gyvūnams, terapiją.
Jei kalei pasireiškia tariamo nėštumo požymiai, tikėtina, kad po kitos rujos tai pasikartos. Kiekvieną kartą simptomatika bus labiau išreikšta. Pseudonėštumai, kurie gali lemti fiziologinius endogeninius hormonų pokyčius, neturi įtakos kalių pieno liaukų navikų vystymuisi, visgi patelių kastracija yra rekomenduojama užtikrinti, kad šis stresą keliantis sindromas nesikartotų. Reikia atkreipti dėmesį, kad po rujos turėtų būti praėję pora mėnesių, kai prolaktino kiekis sumažėjęs, operacija nebūtų atlikta per anksti ir nepasireikštų pakartotinas tariamas nėštumas kaip komplikacija.
Jei matote savo augintinės elgsenos pakitimų ir įtariate, jog jai galėjo pasireikšti tariamas nėštumas, atvykite į veterinarijos kliniką DR Leo pasikonsultuoti su specialistais, kurie Jūsų augintiniui suteiks profesionalią apžiūrą ir konsultaciją bei pritaikys tinkamą terapiją jūsų gyvūnui.