Dažnas išgirdęs žodį „grybelis“ iškart pradės galvoti apie grybus. „Biofirst“ klinikos gydytoja S. Kontautienė pripažįsta, kad dėl grybelio ant nago išties atsiranda mikroskopinio dydžio grybai.
„Nagų grybelis yra grybelinė infekcija. Be abejo, jeigu paimtume tyrimą, tai ir rastume, kad grybas auga. Grybelių gali būti įvairių rūšių: didžiausia grupė, kuri sukelia nagų grybelį yra dermatofitai.
Jie nulemia iki 90 procentų visų grybelinių infekcijų, taip pat grybelinės infekciją gali sukelti mielių bei pelėsių grybeliai.“
Simptomai – lengvai pastebimi akimi
Anot jos, daugelį simptomų labai lengva pastebėti, o pacientai dažnai infekciją nusistato sau patys.
„Dažniausiai šią ligą patys pacientai ir nusistato, nes pasakyti, kad jau yra nagų grybelis tikrai nėra sudėtinga, nes tai pati dažniausia nagų liga. Jei jūsų nago išvaizda pakito – tai greičiausiai ir bus nagų grybelis.
Pirmiausia, pakinta jo spalva, taip pat stuktūra. Nago kraštelis pagelsta, pabąla, taip pat sustorėja, ima trupėti. Tokie būna pirmieji požymiai.
Taip pat dažnai esant nagų grybeliui būna tų vadinamųjų ponaginių raginių masių. Valant su manikiūrinėmis žirklutėmis paprastai randama suminkštėjusių, apragėjusių masių.
Visų formų grybelių galutinė fazė yra visiškas nago pažeidimas. Pažeidžiama visa nago plokštelė – ji tamsėja, storėja, rausvėja, būna paprastai tamsiai rausvos, pilkšvos spalvos, galiausiai ji pradeda lūžinėti, trupėti ir gali visiškai nukristi.
Būna, kad nagas labai stipriai sustorėja, pasidaro kaip grifo nagai – dideli, stori, užsirietę. Tada sudėtinga apsiauti avalynę, vaikštant jaučiamas skausmas. Tuos nagus labai sudėtinga nukirpti, nes jie tokie stori, kad neretai čia jau reikia ir specialisto pagalbos“, – sako ji.
Gydytoja teigia, kad didesnį polinkį užsikrėsti nagų grybeliu turi vyrai bei vyresnio amžiaus žmonės. Netgi genetika šiai ligai turi tikrai daug įtakos.
„Didesnė tikimybė užsikrėsti nagų grybeliu yra ne tik vyresnis amžius, bet ir vyriškoji lytis, aktyvi sportinė veikla, uždaros avalynės dėvėjimas, gausesnis pėdų prakaitavimas ir dažnos nagų traumos, kraujagyslių, nervų ligos, netgi genetinis polinkis turi įtakos.
Taip pat jei imunitetas yra nusilpęs, tada grybelis irgi greičiau prikimba.“
Kaip infekcija užpuola?
Specialistė pamini du užsikrėtimo grybeliu būdus – tiesioginiai nuo žmogaus bei netiesioginio kontakto metu. Sporos itin atsparios aplinkos poveikiui – ant paviršių įvairiomis sąlygomis gali išgyventi iki 5 metų.
„Užsikrėsti galima tiesioginio kontakto metu, kadangi grybelis gyvena ant žmogaus odos, plaukų ir nagų, arba netiesioginio kontakto metu, kada grybelio sporų patenka į aplinką.
Tarkim, vaikštant basomis paskui užsikrėtusį žmogų baseinuose, viešbučių, persirengimo kambariuose, paplūdimiuose. Grybelio sporos pasižymi tuo, kad yra atsparios aplinkos poveikiui – šaltis nebaisus, karštis turi būti pakankamai intensyvus – net iki 60 laipsnių jos gali pakankamai gerai gyventi nesuirdamos netgi 5 metus.
Net nebūtina, kad sektumėte iškart prieš jus ėjusio žmogaus pėdomis, jis gali būti perėjęs prieš metus ar pusę metų, kad pasigautumėte infekciją“, – pabrėžia gydytoja.
Svarbiausia – tinkama apavo priežiūra
Specialistės teigimu, norint išvengti grybelio reikia reguliariai dezinfekuoti avalynę ir karštame vandenyje skalbti kojines. Tada grybelio sporos žūsta.
„Dezinfekcija yra būtina. Jei nedezinfekuojame savo avalynės ir kojinių, reiškia, kad kiekvieną kartą audamiesi batus, kaskart užsidedame tas sporas ir grybelio dalis.
O avalynei galima naudoti ir specialius tirpalus, kurie turi antigrybelinį poveikį. Jais reikia išpurkšti avalynę.“
Reikia gydyti geriamais vaistais
Parduotuvėse ir vaistinėse knibždėte knibžda įvairiausių tepalų, purškalų bei kremų nuo grybelio. Tačiau šie preparatai mažai veismingi. Anot gydytojos, nago anatomija neleidžia įsigerti gydomosioms medžiagoms.
„Begalė vaistų yra sukurta grybeliui gydyti ir atrodo labai paprasta ar tai patepi, ar užlašini skysčio ant to pažeisto nago ir atrodo, kad jis turėtų suveikti.
Viskas taip ir būna, kai tas vaistas tepamas ant odos, kadangi oda labai gerai įsisavina reikiamas medžiagas, yra minkšta ir pro ją viskas įsigeria.
O čia yra nagas ir jis yra kietas ir dėl to tų tepamų vaistų veiksmingumas nėra toks didelis dėl paties nago anatominių savybių. Todėl geriau vartoti geriamus vaistus nuo nagų grybelio, kadangi tuomet veiklioji medžiaga patenka į paties nago plokštelę.“
S. Kontautienė taip pat rekomenduoja ir gydymą lazeriais. Tiesa, procedūros kainuoja daug, tačiau dažnai taikomas gydymo elementas yra karštis. Nuo aukštos temperatūros slopsta grybelio sporų vystymasis bei dauginimasis.