• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maždaug tarp 45-ųjų ir 55-tųjų metų moters savijauta pradeda keistis, mat šis amžius įprastai žymi reprodukcinio amžiaus pabaigą ir menopauzės pradžią. Daugelis moterų bijo šio natūralaus biologinio proceso, tačiau tinkamai rūpinantis savo organizmu ir psichikos sveikata, taip pat kontroliuojant patiriamus simptomus – menopauzė gali būti daug lengvesnė.

Maždaug tarp 45-ųjų ir 55-tųjų metų moters savijauta pradeda keistis, mat šis amžius įprastai žymi reprodukcinio amžiaus pabaigą ir menopauzės pradžią. Daugelis moterų bijo šio natūralaus biologinio proceso, tačiau tinkamai rūpinantis savo organizmu ir psichikos sveikata, taip pat kontroliuojant patiriamus simptomus – menopauzė gali būti daug lengvesnė.

REKLAMA

Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė paaiškina, kaip pastebėti, kad menopauzė jau prasidėjo ir kokiais būdais galima palengvinti kasdienybę, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

Prasidedančios menopauzės ženklai

Vaistininkė I. Sauserytė pasakoja, kad menopauzė nėra laikoma liga, tai – įprastas moters gyvenimo tarpsnis, pažymintis reprodukcinių galimybių pabaigą. 

REKLAMA

Menopauzė pasireiškia iš lėto, o prieš ją moterys patiria ankstyvosios menopauzės fazę, kuri dažniausiai pasireiškia einant 45–55-uosius metus. Jos metu menstruacijos tampa nereguliarios, pasireiškia pirmieji menopauzės simptomai.

Menopauzės simptomai kiekvienai moteriai gali būti skirtingi – vienos šio etapo pradžios net nepastebi, o kitoms kasdienybė gerokai pasikeičia: gali sutrikti miegas, kankinti naktinis prakaitavimas, karščio ir šalčio antplūdžiai, svorio ir metabolizmo pokyčiai, gali pakisti kraujo spaudimas, pastiprėti širdies plakimas, pasireikšti užmaršumas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat neretai pakinta ir emocinė moterų būsena – kai kurios tampa irzlesnės, nerimastingos, kitos pasidaro jautresnės, verksmingos, gali išryškėti depresyvi nuotaika. Menopauzė oficialiai diagnozuojama tada, kai šalia kitų simptomų moteris visus metus nebepatiria menstruacijų“, – paaiškina vaistininkė.

Kaip suvaldyti simptomus?

Anot vaistininkės I. Sauserytės, kiekvienos moters organizmas yra individualus, todėl skiriasi ne tik menopauzės simptomai, bet ir jų trukmė – vienos simptomus gali patirti 4 metus po paskutinio menstruacijų ciklo, kitoms simptomatika gali tęstis net 7 metus ar net 10.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, I. Sauserytė įvardija, kad prie pasikeitusios savijautos ir naujų pojūčių atitinkamai adaptavus gyvenimo būdą ir teisingus įpročius, galima suvaldyti jaučiamus simptomus ir lengviau įsilieti į šį svarbų gyvenimo etapą.

„Menopauzės metu svarbu subalansuota ir naudingų medžiagų turinti mityba, pakankamas fizinis aktyvumas, emocinės įtampos ir streso valdymas. Visa tai gali padėti organizmui ne tik išpildyti pasikeitusius poreikius, palaikyti stiprų imunitetą, bet ir palengvinti kai kuriuos simptomus.

REKLAMA

Pavyzdžiui, magnis, B grupės vitaminai, vitaminas D, niacinas ir ginkmedžio lapų ekstraktas teigiamai veikia nervų sistemą ir psichologinę funkciją, tad gali padėti sureguliuoti nuotaikų pokyčius, prisidėti prie geresnės atminties, suteikti energijos“, – vardija vaistininkė.

Patiriant karščio bangas, I. Sauserytė rekomenduoja išbandyti nakvišų aliejų, kuriame esančios omega-6 riebalų rūgštys gali būti itin naudingos. Jos gali padėti ne tik retinant patiriamus šilumos antplūdžius, bet ir siekiant sumažinti aukštą kraujospūdį, išlaikyti hormonų balansą bei normalią odos būklę. 

REKLAMA

Menopauzės metu geriau jaustis gali padėti ir specialūs kompleksai su sojų izofavonais, vitaminais ir mineralais, darančiais teigiamą įtaką hormonų sistemai, širdžiai, kaulams ir aktyviam gyvenimui.

Bendra organizmo sveikata

Anot minėto vaistinių tinklo vaistininkės, pastebėjus menopauzės simptomus taip pat reikėtų susimąstyti apie žalingų įpročių bei greitojo maisto mažinimą, susitelkti ne tik į simptomų malšinimą, bet ir į bendrą organizmo sveikatos palaikymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, kadangi menopauzės metu kyla osteoporozės rizika, patartina rinktis maistą, turintį baltymų, kalcio, kolageno, magnio, vitaminų K ir D bei kartu su šeimos gydytoju stebėti ar nereikia mitybos paįvairinti maisto papildais.

„Moters organizmui labai svarbu gauti pakankamai omega-3 riebalų rūgščių, galinčių pagerinti širdies bei psichologinę sveikatą, o antioksidantai, tokie kaip kofermentas Q10 ir ciberžolė, padeda apsisaugoti nuo oksidacinio streso sukeliamo žalos ir slopina organizme vykstančius uždegiminius procesus.

REKLAMA

Skaidulos taip pat naudingos metaboliniams organizmo procesams, o riebūs, sūrūs užkandžiai, gazuoti gėrimai, didelis cukraus kiekis ar alkoholis turi daug nereikalingų kalorijų, kurios gali prisidėti prie menopauzės metu ir taip dažnų svorio pokyčių“, – paaiškina ji.

Vaistininkė I. Sauserytė pabrėžia, kad atpažinus menopauzės simptomus, labai svarbu skirti laiko išsamiems tyrimams ir kuo anksčiau padėti organizmui prisitaikyti prie natūralių biologinių procesų.

Tokiu atveju simptomai bus juntami silpniau ir netrikdys kasdienės rutinos. Negana to, pasikonsultavus su gydytoju ar vaistininku, galima išsirinkti ir tinkamiausius vaistinius preparatus, padėsiančius pasijausti geriau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų