29-erių metų marijampolietė Marija Jasiūnaitė-Luckė prieš beveik metus pradėjo naują veiklą – papuošalų gamybą. Tiesa, jos papuošalai nėra įprastiniai – į akmenėlius ji siūlo įlieti motinos pieną, kūdikio sruogelę, žemės trupinėlį ir dar daugybę kitų dalykų.
„Siūlau ne tik iš motinos pieno pasigaminti papuošalą, bet ir iš kitų dalykų, pavyzdžiui, įlieti kūdikio pirmąją garbaną. Nebūtinai tik ir kūdikio. Esu mamai pagaminusi motinos dienos proga pakabuką su močiutės plaukų sruoga.
Taip pat esu gaminusi papuošalus su vestuvinės gėlės puokštės žiedlapio dalele džiovinta. Čia yra kūrybos klausimas. Galima pagaminti papuošalą ir iš pačios brangiausios vietos žemės trupinėlio. Pavyzdžiui, kai būna kiti svetur išvažiuoja gyventi, jiem norisi, kad patys brangiausi prisiminimai iš vaikystės būtų kartu visada“, – sako moteris.
Įkvėpimas – iš noro išsaugoti akimirkas
Moteris prisimena, kad nuo pat vaikystės turėjo norą išsaugoti svarbias akimirkas.
„Nuo labai mažų dienų jaučiu silpnybę juvelyrikai. Visą laiką, iš tikrųjų, nuo mažumės iš kelionių atsiveždavau papuošalus, kurie man teikė emocinę reikšmę, buvo susieti su gražiausiais prisiminimais.
Kai gimė mano vaikas, tapau dar labiau sentimentali, labai norėjosi man įamžinti tą jautrų, trumpą ir trapų kūdikystės etapą. Galvojau, kaip tai padaryti, gal tiesiog užsisakyti kokį nors papuošalą, sukurti.
Pradėjau domėtis, ieškoti, ir pamačiau, kad, iš tikrųjų, užsienyje yra labai populiarūs motinos pieno papuošalai. Beveik kiekviena mama nori tokį papuošalą pasigaminti sau. Ir pagalvojau, kad gal reikėtų man užsisakyti, bet, vedama smalsumo, pradėjau domėtis, kaip tą padaryti, mokiausi daugiau nei pusę metų, išbandžiau daug technikų, technologijų, investavau nemažai į medžiagas, įrangą.
Jau esu pagaminusi ne vieną papuošalą ne tik sau, bet ir kitoms moterims“, – pasakoja Marija Jasiūnaitė-Luckė.
Ji sako, kad užsienyje į papuošalus lieja mūsų akiai gan keistus dalykus – kūdikio virkštelę ar net žmogaus pelenus. Tiesa, moteris sako, kad tokių dalykų į papuošalus lieti kol kas neplanuoja.
Gaminimo procesas – iki mėnesio
Moteris pripažįsta, kad tokių papuošalų gamyba – ilgas ir sunkus procesas. Didelė gamybos dalis yra tiesiog kiekvieno kūrybinis procesas, susidedantis iš unikalių idėjų.
Į papuošalus ji gali įlieti ir keletą dalykų, padaryti „miksą“.
„Galima porą dalykų įlieti į vieną papuošalą, pavyzdžiui, vestuvinės puokštės žiedlapį ir motinos pieną. Visa tai yra kūrybinis procesas ir daug dalykų galima įamžinti papuošale. Man labai svarbu, kad papuošalas sietųsi su ypatingai jautriais, gražiais ir maloniais prisiminimais.“
Jos teigimu, tokių papuošalų gamyba užtrunka nuo 4 iki 6 savaičių. Dažniausias moterys renkasi į papuošalą įlieti motinos pieną – technologijų pagalba jis specialiai apdirbamas, o po to jau keliauja įliejimo procesas.
„Pienas specialia technologija apdirbamas, išdžiovinamas, paverčiamas milteliais, kurie išsaugomi amžinai. Vėliau reikalingos 3-4 savaitės pieno liejimui į pasirinktą papuošalą. Jei netinkamai apdirbi pieną, jis labai greitai, po poros savaičių gali iš balto pavirsti auksiniu, gintariniu, rudu arba juodu. Man reikėjo nemažai laiko, kad perprasčiau visą šitą procesą“, – dalinasi moteris.
Pieno ir plaukų apdirbimas prieš liejant į papuošalą labai skiriasi. Plaukams, kiek kitaip nei motinos pienui, anot marijampolietės, reikia ypač daug kantrybės.
„Motinos pieną reikia ypatingai apdirbti – tai reikalauja labai daug laiko, pastangų ir medžiagų. Kas liečia plaukus, tai yra labai sudėtingas procesas, sudėtingesnis, nei gali pasirodyti iš šono. Suvaldyti mažam papuošale milimetrinį plaukutį ir paversti juos meno kūriniu yra iššūkis. Iš tikrųjų tai labai skirtingi, bet įdomūs kūrybos procesai“, – kalba ji.
Svarbiausias dalykas – abipusis pasitikėjimas
Marijampolietė neslepia, kad kartais sulaukia klausimų ir prašymų garantuoti, ar tikrai naudojamas klientės atsiųstas pienas. „Moterys dažnai klausia: o iš kur aš žinosiu, kad tikrai mano pieną panaudoja? Vienai moteriai net pažadėjau, kad atsiųsiu etapus tam tikros medžiagos, kad matytų, kad naudojamas tikrai jos pienas, bet, iš tikrųjų, pagrindinis aspektas šiame procese yra pasitikėjimas. Papuošalas yra daromas individualiai, rankomis, tai tikrai mažai galimybių suklysti.“
Pati moteris sako klientes suprantanti. Kadangi pati yra mama, jai ir pačiai norisi užtikrinimo, kad papuošalas gaminamas tinkamai, kadangi tai labai unikalus papuošalas.
„Išties motinos pienas yra unikalus pats ir jei jau užsakoma gamybai, tai reikia suprasti, kad daugiau pasaulyje tokio papuošalo nebus. Pasitikėjimas meistru kuriant tokį papuošalą yra tikrai labai svarbus, o man čia yra irgi pagrindinis kriterijus, kad tokių klaidų negali būti“, – teigia ji.
Dažna spalva Marijos papuošaluose – mėlyna. Paklausus, kodėl tokią spalvą dažnai renkasi, moteris sako, kad tai – jos ženklo „LuMari“ spalva.
„Mėlyna yra mano firminė spalva. Bet iš tikrųjų galima pasigaminti papuošalą iš kokios tik nori spalvos – tai gali būti ir rausva, ir balta, ir šviesiai mėlyna, auksinė.“
Taip pat žmonės gali užsisakyti ir įvairiausius papuošalo dizainus. Čia galimybių yra labai daug.
„Bendradarbiauju su juvelyrais, kurių pagalba galiu sukurti išskirtinius ir vienetinius papuošalus, galiu pasiūlyti jau sukurtus dizainus iš norimų medžiagų, iš sidabro, iš paauksuoto sidabro, iš gryno aukso – įvairių karatų, kokių tik nori, galimybės yra tikrai neribotos“, – džiaugiasi ji.