• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu vis dažniau išgirstama apie pavojingą „iššūkį“, žaibiškai plintantį jaunimo tarpe. Pranešama, kad jaunuoliai tyčia užspaudžia kvėpavimo takus, kad sukeltų trumpalaikį sąmonės netekimą, kuris gali baigtis mirtimi.

Šiuo metu vis dažniau išgirstama apie pavojingą „iššūkį“, žaibiškai plintantį jaunimo tarpe. Pranešama, kad jaunuoliai tyčia užspaudžia kvėpavimo takus, kad sukeltų trumpalaikį sąmonės netekimą, kuris gali baigtis mirtimi.

REKLAMA

„Blackout Challenge“ (liet. „Užtemimo iššūkis“) – pavojingas tarp jaunimo plintantis iššūkis. 

Įspėja visus

Socialiniame tinkle „Facebook“ „Pagalba pirmiausia, UAB“ puslapyje buvo pasidalinta įspėjimu tėvams apie žaibiškai tarp jaunų žmonių plintantį iššūkį. Tėvai raginami atkreipti dėmesį, kad kuo mažiau jaunuolių nukentėtų nuo šios tendencijos.

„Rubrika: SOS Tėvai. Sakom, na mes tikrai tokie nebuvom! Ach, kai pasiklausai vyresniųjų patirties, visada visko buvo ir dar kiek buvo... Ši mada tikrai nėra nauja. Bet taip greitai niekas po pasaulį neišplisdavo, kaip dabar... Mūsų medikai jau antrą kartą susiduria su „Blackout Challenge“ (liet. „Užtemimo iššūkis“) vykdami į iškvietimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kas yra „Blackout Challenge“?

Tai iššūkis, kuriame asmenys tyčia užspaudžia savo kvėpavimo takus (naudodami diržus, virves ar rankas), kad sukeltų trumpalaikį sąmonės netekimą. Tikimasi patirti euforiją, tačiau tai gali baigtis smegenų pažeidimais ar mirtimi. Ši tendencija ypač pavojinga vaikams ir paaugliams, kurie gali nesuprasti rizikos masto.

REKLAMA

Jaunuoli, jei skaitai, žinok: kiekvienas kartas, kai sąmoningai riboji savo kvėpavimą, net trumpam, gali pažeisti tavo smegenų ląsteles — jos neatsinaujina.

Net jei pabandai tik kartą, smegenys be deguonies kenčia jau po kelių sekundžių. Po 2–3 minučių smegenų ląstelės pradeda mirti, o jei tuo metu niekas tavęs neranda, gali uždusti tyliai, vienas, be jokios pagalbos. 

REKLAMA
REKLAMA

Tai nėra žaidimas — tai rizika tavo sveikatai ir gyvybei. Tai, ką matai socialiniuose tinkluose, gali būti paskutinė tavo klaida.

Toliau. Tėveliai, mokytojai ir visi. Kaip atpažinti, kad vaikas dalyvauja šiame iššūkyje?

Atkreipkite dėmesį į šiuos požymius:

- Neįprasti ženklai ant kaklo (mėlynės, paraudimai).

- Dažnas galvos svaigimas ar sąmonės netekimo epizodai.

- Naudojami neįprasti daiktai (diržai, virvės) be aiškios priežasties.

- Savęs filmavimosi veikla.

- Staigus elgesio pokytis, ypač susijęs su socialiniais tinklais.

**Pirmosios pagalbos veiksmai** 

Ką daryti, jei vaikas prarado sąmonę ir nereaguoja?

- Patikrinkite sąmonę. Švelniai pakratykite per pečius, garsiai pašaukite vardu. Jokios reakcijos? Eikite prie kito žingsnio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Patikrinkite kvėpavimą. Atloškite galvą, pakelkite smakrą, pažiūrėkite, paklausykite ir pajuskite, ar jis kvėpuoja (iki 10 sekundžių).

- Jei kvėpuoja: pakelkite kojas į viršų (bent 30 cm,), kad kraujas grįžtų į smegenis ir skambinkite pagalbai (112).

- O jei nekvėpuoja ar kvėpavimas nenormalus (pvz., duslus, gurgiantis): nedelsdami pradėkite gaivinimą.

REKLAMA

- Įpūskite oro (2-5 kartus kol krūtinė pakils) ir pereikite prie krūtinės ląstos paspaudimų – 30 kartų (ritmas 100-120 kartų per min.). Kartokite 30:2 kol atvyks pagalba arba atsigaus.

- Jei netoliese yra automatinis išorinis defibriliatorius, naudokite jį pagal instrukcijas. 

Rekomendacijos tėvams ir globėjams

- Atviras bendravimas: Reguliariai kalbėkite su vaikais apie jų veiklą internete ir galimus pavojus.

REKLAMA

- Švietimas: Mokykite vaikus kritiškai vertinti informaciją ir nepasitikėti viskuo, ką mato internete.

- Stebėjimas: Būkite atidūs vaikų elgesiui ir laiku reaguokite į pokyčius.

- Pagalba: Nedvejodami kreipkitės į specialistus, jei kyla įtarimų dėl vaiko saugumo ar psichinės sveikatos.

Naujausias žinomas atvejis, susijęs su „Blackout Challenge“ iššūkiu, įvyko 2025 m. vasario 3 d., kai 13-metis Nnamdi Glenn Ohaeri Jr. iš Pietų Kalifornijos buvo rastas be sąmonės ir nekvėpuojantis savo namuose. Nors iš pradžių manyta, kad tai savižudybė, tėvai vėliau įtarė, jog sūnus galėjo būti paveiktas pavojingo socialinių tinklų iššūkio, panašaus į „Blackout Challenge“. Nors berniukas neturėjo socialinių tinklų paskyrų, manoma, kad apie iššūkį sužinojo iš bendraklasių. https://people.com/parents-say-son-13-died-after...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, 2025 m. vasario mėn. keturių Jungtinės Karalystės paauglių tėvai padavė „TikTok“ į teismą, teigdami, kad jų vaikai mirė dėl šio iššūkio. Tarp jų – 13-metis Isaac Kenevan, 12-metis Archie Battersbee, 14-metis Julian „Jools“ Sweeney ir 13-metė Maia Walsh. Tėvai kaltina platformą, kad jos algoritmas skatino pavojingą turinį ir nepakankamai apsaugojo nepilnamečius. https://www.theguardian.com/.../tiktok-sued-over-deaths...“, – buvo rašoma įraše.

REKLAMA
Iš kur tokių durnių atsirado
Ką jūs čia rašot, juk Lietuvos jaunimas ir taip laimingiausias Europoje, kam jiems taip daryti.
"kai sąmoningai riboji savo kvėpavimą, net trumpam, gali pažeisti tavo smegenų ląsteles — jos neatsinaujina."

Pas tokius,kurie daro "iššykius" iš interneto,vargiai kas pažeis smegenų ląsteles - jei būtų tos ląstelės tai tokiom nesąmonėm neužsiiminėtų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų