Eterinis česnakų aliejus – veikia odą ir plaukus, pasižymi antivirusiniu, antiparazitiniu, antibakteriniu ir priešgrybeliniu poveikiu.
Askorbo rūgštis (vitaminas C) – palaiko imunitetą. Beta karotinas (provitaminas A) – antioksidantas, stimuliuoja imunitetą.
Sieros turintys junginiai, polinesočiosios riebalų rūgštys – yra antioksidantai, hipolipideminės medžiagos (mažina cholesterolio kiekį), gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, skystina kraują.
Seleno turinčios aminorūgštys – pasižymi antikancerogeniniu poveikiu, t. y. saugo nuo vėžinių ląstelių susidarymo.
Pektinai – geras enterosorbentas, kuris pašalina toksinus.
Meškinis česnakas yra ankstyvas pavasario augalas. Ją įtraukti į savo mitybą svarbu dėl vitaminų trūkumo organizme šiuo laikotarpiu. Augalas pasižymi stipriu fitoncidiniu poveikiu, teigiamai veikia virškinamąjį traktą, gerina apetitą. 250-300 g meškinių česnakų padengia paros žmogaus vitamino C poreikį.
Meškiniai česnakai nuo seno liaudies medicinoje vartojami kaip vaistas nuo skorbuto – šią ligą sukelia ūmus vitamino C trūkumas. Kuo aukščiau kalnuose auga meškiniams česnakams, tuo didesnis vitamino C kiekis augale. Dar meškinis česnakas vartojamas gydant įvairias infekcines ir peršalimo ligas, reumatizmą, pūlingus uždegimus.
Vitaminai A, E, C, B grupės vitaminai laikomi gražios odos, plaukų, jaunystės ir reprodukcinės sveikatos vitaminais.
Svarbu žinoti
Viskam reikia saiko: nepersivalgykite.
Dėl intensyvaus stimuliuojančio ir dirginančio poveikio skrandžio ir žarnyno gleivinei draudžiamas vaikams iki trejų metų.
Nevartokite meškinio česnako sergant bet kokiomis ūminėmis virškinimo trakto ligomis (skrandžio erozijomis ir opomis, pankreatitu, cholecistitu) ir lėtinių ligų paūmėjimu.
Taip pat padidėjusiam skrandžio rūgštingumui ir alergijai.
Nerekomenduojama vartoti nėščioms moterims.
Ką gaminti iš šviežių meškinių česnakų
Žalias meškinis česnakas puikiai tinka lengvoms ir maistingoms pavasario salotoms gardinti. Pavyzdžiui, dažnai ruoškite salotas tik iš jų, pagardindami jas augaliniu aliejumi, alyvuogių aliejumi ir pan.
Galite pridėti kiaušinių, agurkų, kiaulpienių lapų, dilgėlių. Yra viena svarbi sąlyga: jei ruošiate patiekalą iš šviežių meškinių česnakų, paskui jį užpilate aliejumi arba grietine, tai padidina vitaminų įsisavinimą ir apsaugo nuo virškinamojo trakto dirginimo.
Jei juos dedate į sriubą, tai darykite likus porai minučių iki nuimant nuo viryklės. Po to – uždenkite dangčiu ir palikite pusvalandį pastovėti.
Palyginti aštrus meškinio česnako prieskonis tinka prie mėsos ar žuvies. Sumaišykite svogūnus, paprikas ir meškinius česnaku, po to įpilkite augalinio aliejaus arba grietinės.
Meškinius česnakus žiemai galite ruošti šaldydami (geriausia, nes šaldymas išsaugo vitaminus ir mikroelementus), marinuodami arba raugindami.
Galima sulaukti baudos
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt apie tai, kad aplinkosaugininkai prašo atsakingai juos rinkti, nes intensyvus lapų ir žiedynstiebių pjovimas labai silpnina augalą, jis nebegali sukaupti pakankamai reikalingų medžiagų sėkloms brandinti ar kitais metais sužydėti. Ypač tai kenkia negausioms meškinio česnako populiacijoms.
Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyresnioji patarėja Laura Janulaitienė priminė, kad šis augalas prieš keletą metų buvo įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, tačiau atsistačius populiacijai nuspręsta jo nebesaugoti.
Vis dėl to 2022 m., stebint neatsakingą meškinio česnako rinkimą, Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklėse jam nustatytas apribojimas rinkti iš gamtos siekiant parduoti.
„Tai reiškia, kad meškinį česnaką draudžiama parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti, jeigu jis nuskintas, nupjautas, išrautas, surinktas ar kitaip paimtas iš gamtos jo natūralaus paplitimo vietose Lietuvos teritorijoje. Jo galima pasirinkti tik savo reikmėms, įvertinus, ar tai nepadarys žalos šiam augalui. Pasitaiko atvejų, kai meškinių česnakų prisiskinama maišais, bet dalis nesunaudojama, supūva ir yra išmetami“, – sakė L. Janulaitienė.
Meškinis česnakas (Allium ursinum) – vienintelis Lietuvoje miškuose augantis česnakų genties atstovas. Jis mėgsta derlingų aliuvinių dirvožemių ūksmėtus lapuočių miškus, auga šalia upelių ar šaltiniuotose pašlaitėse.
Jo lapeliai prasikala anksti pavasarį, kai medžiai dar nesulapoję, kol drėgnamėgės aukštaūgės žolės dar neužstoja saulės. Netrukus pasirodo žiedynstiebiai, iškeliantys baltus žvaigždiškus žiedus. Anksti prasidėjusi augalo vegetacija baigiasi vasaros pradžioje. Žiemoti lieka svogūnėliai. Plinta daugiausia sėklomis, dalį kurių išnešioja skruzdėlės, šiek tiek dauginasi svogūnėliais.
Aplinkos ministerija priminė, kad Administracinių nusižengimų kodeksas nesilaikantiems nustatyto draudimo asmenims numato baudą nuo 10 iki 30 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims baudą nuo 70 iki 140 eurų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!