Šįkart tinklalaidės vedėjas, trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas kalbasi su vėlyvosios motinystės džiaugsmus išgyvenančia Laima Tamulyte-Stonče ir nevaisingumo gydymo pradininke Lietuvoje, akušere ginekologe Gražina Bogdanskiene apie nevaisingumo problemas, priežastis, vėlyvąją tėvystę.
Tinklalaidėje atsakysime į pagrindinius su nevaisingumu susijusius klausimus, patarsime ir išgirsime itin naudingų gydytojos ginekologės rekomendacijų.
Ilgai laukta tėvystė ir kelias iki jos. Ar iš tiesų pastoti – paprasta? Kokia nevaisingumo situacija Lietuvoje? Kokios dažniausios nevaisingumo priežastys ir ligos? Nevaisingumas – didelė finansinė našta šeimoms? Apie viską – atvirai, kaip tik įmanoma.
Laima Tamulytė Stončė motinystę patyrė po 20 metų laukimo
Laima Tamulytė, paklausta apie vėlyvą motinystę, sako, kad tai yra jos gyvenimo komedija ir tragedija. „Aš jau nebesitikėjau apskritai, kad mane kada nors aplankys motinystės džiaugsmas“, – ilgesingai nutęsia ir priduria, kad ta motinystė atėjo kaip Dievo siunta į paštą. „Tu gauni siuntą, ir tau ateina žinutė, kad jau reikia pasiimt, tai man panašiai ir buvo.“
Sužinojusi apie nėštumą beveik 32-ąją savaitę, Laima atvirauja, kad truputį skaudu, jog nėštumu negalėjo mėgautis visus devynis mėnesius. Moteris prisipažįsta, kad nežinojusi, kiek apskritai trunka nėštumas. „Jeigu Tu manim pasitiki, būk geras, duok man tą vieną. Gavau“ – sako Laima, savo mergytę „parsivežusi“ iš Izraelio. – Jaučiausi, lyg pastojusi iš šventosios dvasios.“
Paklausta Simono Urbono, ar tiki tokiais „antgamtiniais“ dalykais, Laima paatviravo, kad per tą laukimo periodą, tiek metų, griebėsi visko: „Aš sėdėjau ant kibiro su žolelėm, sėdėjau ant kažkokio šventojo akmens, kur ten apsireiškė Marija, dariau visus įmanomus ritualus. <...>. Kai tu jau esi praradęs viltį, <...> nieko tokio jau nebeatsitiks, jeigu tu ir ant akmens pasėdėsi.“
Akušerė ginekologė Gražina Bogdanskienė: „Nevaisingumo problema didėja“
Nevaisingumo gydymo pradininkė Lietuvoje, gyd. Gražina Bogdanskienė, atskleidžia, kad nevaisingumo (nepastojimo) priežastys priklauso nuo abiejų partnerių, lygiai 50:50. Gydytoja pasakoja apie visus vyrams ir moterims daromus tyrimus, kurie lemia sėkmingą pastojimą. Kokie jie? Kokios dažniausios nevaisingumo priežastys ir ligos?
Kiek kainuoja nevaisingumo gydymas? Vizitai, tyrimai, echoskopijos... „Nevaisingumo gydymas arba problemų sprendimas yra didelė finansinė našta pacientams“, – atvirauja gydytoja ir priduria, kad gerai, jei pavyksta pastoti iki trečio gydymo mėnesio, o jei – ne?..
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidę rasite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Tinklalaidę galite žiūrėti Tėvų darželio YouTube kanale:
Tinklalaidėje kalbėjome apie:
00:00 – temos ir pašnekovių pristatymas
01:09 – neįprasta Laimos Tamulytės-Stončės pastojimo istorija
06:08 – nevaisingumo situacija Lietuvoje ir pasaulyje
13:54 – Laima Tamulytė-Stončė: pastoti nėra taip paprasta
18:30 – nevaisingumo priežastys, ligos, susijusios su nevaisingumu
22:09 – kiaušialąsčių / spermos užšaldymas
24:15 – vėlyvosios tėvystės priežastys
28:42 – be vaikų – nevisavertė šeima?
32:40 – nevaisingumo gydymas – didelė finansinė našta pacientams
37:52 – gydytojos rekomendacijos, ką turi ir gali padaryti moteris
40:32 – pagalbinis apvaisinimas
42:52 – pašnekovų linkėjimai
O Jumis, LAIMA, didžiuojuosi. Esate atvira, šauni moteris. Labai labai džiaugiuosi drauge su Jūsų šeima ir mylinčiais Jus žmonėmis. Būkite sveiki.