Anot vaistininkės G. Stankevičienės, visų pirma, svarbu žinoti kaip keramidai ir peptidai veikia bei kokią naudą jie gali suteikti. Antra, vaistininkė pabrėžia, jog net ir žinant gerąsias šių veikliųjų medžiagų savybės, reikia atkreipti dėmesį į individualią savo odos būklę ir tipą. Ir trečia, pasak G. Stankevičienės, svarbu pasirinkti ne tik tinkamą veikliąją medžiagą, bet ir pakankamą jos koncentraciją bei žinoti, kaip turėtų atrodyti teisinga veido priežiūros rutina.
Kas yra keramidai ir kaip jie veikia?
Vaistininkė įvardija, kad keramidai yra natūraliai odos ląstelėse esanti lipidų rūšis, atsakinga už odos barjero stiprinimą. Jie tarsi sujungia odos ląsteles į vientisą apsauginę liniją, taip sumažindami pažeidimų dėl įvairių aplinkos veiksnių tikimybę. Skaičiuojama, kad yra apie dvylika skirtingų keramidų rūšių, kurių vienos padeda išlaikyti drėgmę, kitos sumažina odos jautrumą bei uždegiminius procesus, dar kitos lėtina odos senėjimą.
„Deja, dėl netinkamos mitybos, įvairių medžiagų trūkumo organizme, saulės spinduliuotės bei aplinkos poveikio, taip pat kartu su amžiumi, keramidų odoje mažėja. Tyrimai rodo, kad 50-ies metų sulaukusio žmogaus oda tampa iki 30 proc. plonesnė, o tam įtaką daro laipsniškas keramidų netekimas. Tuomet, žinoma, susiduriama su gilesnėmis raukšlėmis, išsausėjimu, oda tampa lengviau pažeidžiama“, – paaiškina G. Stankevičienė.
Kosmetikos priemones su keramidais „Camelia“ vaistininkė rekomenduoja tiems, kas turi jautrią, sausą ar dehidratuotą odą. Tokios sudėties kosmetika gali padėti atkurti odos drėgmės balansą, sumažinti tempimo jausmą, sudirgimus, pleiskanojimą ar niežėjimą.
Vis dėlto, renkantis kosmetikos priemones, tokias kaip kremai, serumai, tonikai ar veido kaukės, vertėtų atsižvelgti ir į jose esančią keramidų koncentraciją: jautriai odai pakaks iki 1 proc. keramidų, mišriai ir riebiai odai rekomenduojama keramidų koncentracija yra 1–3 proc., o sausai, dehidratavusiai ar pažeistai odai galima naudoti ir didesnės koncentracijos priemones.
„Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į keramidų rūšis. Tyrimais įrodyta, kad odos sausumui didžiausią įtaką daro 1–6 tipo keramidų kiekio sumažėjimas. 1 (EOS), 3 (NP) ir 6 (AP) tipo keramidai yra svarbiausi norint atkurti pažeistą odos barjerą“, – priduria ji.
Visagaliai peptidai
Vaistininkė pasakoja, kad peptidai taip pat yra natūraliai žmogaus organizme aptinkami aminorūgščių grandinės fragmentai. Jie reikalingi ne tik odos grožiui, bet ir augimo procesams, kūno vystymuisi ir kitoms fiziologinėms funkcijoms. Žmogus įprastai turi apie 7 tūkst. peptidų, kurių dalis yra atsakingi už tai, kaip atrodo mūsų oda – signaliniai peptidai skatina kolageno, hialurono ir elastino gamybą, antimikrobiniai peptidai gali palengvinti tokias būkles kaip aknė, rožinė, egzema, o neuropeptidai gali veikti tarsi botulino toksino injekcijų alternatyva ir sumažinti raukšleles.
„Kadangi žmogaus oda pradeda pamažu senti gana anksti, sulaukus 30-ies metų drąsiai galima naudoti kosmetiką su peptidais. Stačiau vėlgi, ne visi peptidų tipai veikia vienodai: siekiantiems sustangrinti odą, paskatinti kolageno gamybą, verta rinktis palmitoil pentapeptidą-4 ar argireliną, o susiduriant su odos jautrumu, dehidratacija, akne – rekomenduoju peptidą LL-37“, – vardija G. Stankevičienė.
Ji ragina taip pat atsižvelgti į peptidų koncentraciją grožio produktuose. Jauname amžiuje, dar neturint gilių raukšlių, kasdien naudojamuose kremuose ar serumuose ji turėtų neviršyti 1 proc. Visgi vyresnio amžiaus žmonėms, kada susiduriama su ryškiomis raukšlėmis, oda atrodo pavargusi, pilka, galima rinktis ir stipresnę peptidų koncentraciją. Vaistininkė pataria kosmetiką su peptidais derinti kartu su minėtais keramidais, hialurono rūgštimi.
Kaip teisingai naudoti kosmetiką su keramidais ir peptidais?
„Camelia“ vaistininkė įspėja, kad nors keramidai ir peptidai – saugios ir pernelyg didelių iššūkių veido odos priežiūroje nereikalaujančios veikliosios medžiagos, kai kurių priemonių kartu geriau nenaudoti. Pavyzdžiui, AHA rūgštys, tokios kaip pieno, glikolio, migdolų rūgštys, BHA salicilo rūgštis neturėtų būti naudojamos kartu su peptidų turinčiomis kosmetikos priemonėmis.
„Peptidų taip pat nepatarčiau naudoti su vitaminu C, kadangi jis gali destabilizuoti peptidus. Tokiu atveju gali gerokai sumažėti abiejų priemonių veiksmingumas, todėl geriau vienas priemones rinktis vienomis savaitės dienomis, o kitas – kitomis. Taip bus išvengiama ir galimų šalutinių poveikių, tokių kaip odos jautrumas, išsausėjimai“, – sako ji.
Anot G. Stankevičienės, keramidai yra saugesni – juos galima naudoti po odos šveitimų, priemonių su AHA ir BHA rūgštimis, niacinamidu, antioksidantų ir net retinolio. Šiuo atveju keramidai padeda nuraminti sudirgintą odą, sumažinti jos jautrumą ir raudonį.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!