• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kepenys – didžiausias vidaus organas, reguliuojantis medžiagų apykaitą ir valantis organizmą, tad būtina rūpintis jų sveikata. Dažnai kalbama apie įvairias kepenų ligas, tačiau viena pavojingiausių – kepenų vėžys, dažnai smogiantis be ryškesnių simptomų.

Kepenys – didžiausias vidaus organas, reguliuojantis medžiagų apykaitą ir valantis organizmą, tad būtina rūpintis jų sveikata. Dažnai kalbama apie įvairias kepenų ligas, tačiau viena pavojingiausių – kepenų vėžys, dažnai smogiantis be ryškesnių simptomų.

REKLAMA

Kokie požymiai išduoda kepenų vėžį, kokios diagnostikos ir gydymo galimybės bei kokios prevencinės priemonės gali padėti sumažinti riziką, naujienų portalui tv3.lt pasakojo „Antėja“ sveikatos priežiūros tinklo šeimos gydytoja Toma Byštautaitė.

Sergamumas kepenų vėžiu auga – pirminis kepenų vėžys, pasak T. Byštautaitės, pagal sergamumą užima šeštąją vietą, pagal mirtingumą – trečiąją tarp visų piktybinių navikų.

„Nors dauguma šios ligos atvejų iki šiol yra siejama su virusiniais B ir C hepatitais, tačiau pastaruoju metu stebima nauja ir ryškėjanti epidemiologinė tendencija, t. y., didėja hepatoceliulinės karcinomos atvejų skaičius, susijęs su metabolinių rizikos veiksnių, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, nutukimu ir kt., paplitimu bei augančiu sergamumu nealkoholine kepenų suriebėjimo liga daugelyje pasaulio regionų“, – sergamumo tendencijas apžvelgia šeimos gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Taikinyje – vyresnio amžiaus vyrai

Kepenų vėžys gali būti pirminis, susiformavęs pačiose kepenyse, arba antrinis, metastazavęs į kepenis iš kitų organų:

REKLAMA

„Dažniausias pirminio kepenų vėžio tipas yra hepatoceliulinė karcinoma – navikas susiformavęs iš kepenų audinio ląstelių – hepatocitų.

Šis navikas yra siejamas su kepenų ciroze, kuri išsivysto progresuojant įvairioms lėtinėms kepenų ligoms, pavyzdžiui, virusiniams B ir C hepatitams, o likusią pirminių kepenų navikų dalį sudaro piktybiniai tulžies latakų navikai (cholangiokarcinoma) bei itin retas kepenų kraujagyslių navikas – angiosarkoma.“

REKLAMA
REKLAMA

T. Byštautaitė pažymi, kad didesnė rizika susirgti kyla vyrams, dažniausiai sergama 5-6 gyvenimo dešimtmetyje, tačiau aiškus ligos mechanizmas kol kas nėra žinomas. Vis tik, rizikos veiksnių sąrašas ilgesnis.

„Pagrindinis kepenų vėžio rizikos veiksnys yra kepenų cirozę, kurią gali sukelti lėtiniai virusiniai B ir C hepatitai, nesaikingas alkoholio vartojimas, nealkoholinė kepenų suriebėjmo liga.

Taip pat paveldimos kepenų ligos, pavyzdžiui, Vilsono liga ar hemochromatozė. Kepenų vėžio riziką didinti gali ir tam tikros kancerogeninės medžiagos, pavyzdžiui, aflatoksinai, į žmogaus organizmą patenkantys su maistu“, – rizikos veiksnius vardijo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kepenų vėžys itin klastingas, nes daugelis sergančiųjų pradinėse stadijose gali nepajusti jokių įtartinų simptomų, kurie paskatintų susirūpinti ir kreiptis į specialistus.

Neatidėliokite apsilankymo pas gydytoją

Dažnai liga apie save praneša tik jai pažengus, o pasireiškiantys simptomai gali priminti ir kitus sveikatos sutrikimus. Šeimos gydytoja įvardijo, kokius požymius pajutus vertėtų nedelsti:

REKLAMA

„Specifinių klasikinių simptomų, būdingų tik kepenų vėžiui, nėra. Pažengus ligai būdingi šie nusiskundimai: skausmas ar apčiuopiamas darinys viršutinėje pilvo dalyje, svorio netekimas, ankstyvas sotumo jausmas, apetito netekimas, pykinimas ir vėmimas, gelta, karščiavimas, naktinis prakaitavimas.“

T. Byštautaitė pažymi, kad ankstyva kepenų vėžio diagnostika, nesant specifinių simptomų, sudėtinga, todėl pajutus anksčiau minėtus požymius nedelskite – būtinai kreipkitės gydytojo konsultacijai.

REKLAMA

Džiugu tai, kad Lietuvoje medicinos sritis yra stipri ir vėžio diagnostikai taikomi patys naujausi radiologiniai tyrimai: pilvo kompiuterinė ir magnetinio rezonanso tomografija, kontrastinis ultragarso tyrimas, taip pat intervenciniai tyrimo metodai, pavyzdžiui, kepenų biopsija, pasakojo šeimos gydytoja.

„Taip pat svarbūs tam tikri laboratoriniai kraujo tyrimai, tokie kaip alfa fetoproteinas. Šie tyrimai leidžia ne tik patvirtinti ligą, bet ir įvertinti jos išplitimo stadiją, prognozę ir parinkti gydymo metodus“, – pridūrė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdama apie gydymą, pašnekovė išskiria dvi gydymo kryptis: chirurginį (intervencinį) ir konservatyvų gydymą.

„Kepenų rezekcija arba transplantacija yra vieninteliai radikalūs pirminio kepenų vėžio gydymo metodai, kurie parenkami individualiai, atsižvelgiant į ligos išplitimo apimtį kepenyse ir paciento būklę“, – teigė T. Byštautaitė.

Tais atvejais, kai navikas negali būti operuojamas, gali būti taikomas intervencinis gydymas. Pašnekovės teigimu, vienas jų – chemoembolizacija, kurios metu į naviką per jį maitinančią kraujagyslę yra injekuojami įvairūs cheminiai preparatai.

REKLAMA

„Šis gydymo metodas gali būti taikomas kaip „tiltinė“ terapija pacientams, laukiantiems kepenų transplantacijos, siekiant sumažinti naviką ar sulėtinti jo progresavimą“, – paaiškino specialistė.

Jos teigimu, paliatyviam ženkliai išplitusios ligos gydymui gali būti taikoma sisteminė chemoterapija. Vis tik, jos efektyvumas ribotas.

Saugokite kepenis

Vis tik, yra būdų, kaip rūpintis sveikata, kad rizika susirgti kepenų vėžiu būtų kuo mažesnė. Jei žmogus patenka į didelės rizikos grupės pacientų gretas, rekomenduojamas pastovus stebėjimas, pasitelkiant radiologinius tyrimus ir gydytojų gastroenterologų konsultacijas.

REKLAMA

„Didelės rizikos asmenims priskiriami pacientai, sergantys virusine B ir C, alkoholine bei kitos kilmės ciroze“, – paaiškino „Antėja“ klinikos šeimos gydytoja.

Kepenų cirozė – lėtinė kepenų liga, didinanti kepenų vėžio riziką. Todėl norint jos išvengti, T. Byštautaitė primena, kad nereikėtų piktnaudžiauti alkoholiu, palaikyti normalų kūno svorį, laikytis subalansuotos mitybos, palaikyti fizinį aktyvumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Itin svarbi ir ankstyva virusinių B ir C hepatitų diagnostika ir gydymas: „Šiuo atveju svarbu paminėti, kad Lietuvoje nuo 2022 m. gegužės mėnesio patvirtinta nemokama patikra dėl hepatito C viruso, kuri atliekama asmenims, gimusiems nuo 1945 iki 1994 m., taip pat tiems, kurie dėl savo ar artimųjų ligos patenka į rizikos grupę.

Šios programos tikslas – ankstyva hepatito C diagnostika ir gydymas, siekiant sumažinti sergamumą kepenų vėžiu, o nuo hepatito B infekcijos gali apsaugoti vakcinacija.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų