• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miegas labai svarbus tiek fizinei, tiek psichologinei vaiko sveikatai ir raidai, tačiau dažna šeima susiduria su padidėjusiu ypač paauglio mieguistumu. Paprastai tai nurašoma nepakankamai nakties miego trukmei, per dideliam krūviui mokykloje ar sutrikusiam dienos režimui. Tačiau kitą kartą mieguistumas gali byloti ir apie rimtą ligą.  

Miegas labai svarbus tiek fizinei, tiek psichologinei vaiko sveikatai ir raidai, tačiau dažna šeima susiduria su padidėjusiu ypač paauglio mieguistumu. Paprastai tai nurašoma nepakankamai nakties miego trukmei, per dideliam krūviui mokykloje ar sutrikusiam dienos režimui. Tačiau kitą kartą mieguistumas gali byloti ir apie rimtą ligą.  

REKLAMA

Viena jų yra narkolepsija. VUL Santaros klinikų Pediatrijos centro gydytoja vaikų neurologė dr. Rūta Praninskienė konstatavo, kad ši liga tokia paslaptinga, jog iš pat pradžių ją gali būti sunku atpažinti.

„Jai diagnozuoti ne tik reikia tėvų, mokytojų, gydytojų įsitraukimo, bet ir pačių vaikų, kad jie simptomus nupasakotų“, – nuotolinės klinikų konferencijos metu pabrėžė ji. 

Kokie ankstyvieji narkolepsijos simptomai?

Pasak gydytojos, kai šiais laikais visas gyvenimas yra persiskirstęs į antrąją dienos pusę, vaikai daug laiko praleidžia mokydamiesi ir kartu žaisdami prie ekranų susitrumpindami savo miegą, nestebina, kad dieną jie dieną būna mieguisti. Bet narkolepsijai įtarti reikia, kad pasireikštų ir daugiau simptomų. 

„Klinikinė ligos eiga iš pradžių gali būti tokia lengva ir pasislėpusi. Be abejo, mieguistumas gali varginti dėl nepakankamos miego trukmės. Bet narkolepsijai būdingas mieguistumas praktiškai yra nenumaldomas – noras pamiegoti pokalbio, užsiėmimų mokykloje, būrelių metu. Vaikai, dažniausiai paaugliai, labai staiga užsinori miego. 

Be to, dar šiai ligai būdinga ir tai, kad netenkama tonuso. Tad dažniausiai vaikams būdinga, kad jų veide atsiranda mimikos pasikeitimai. O ligai progresuojant jie gali netekti ir kūno tonuso, sulinkti kojos. Taigi iš pradžių labai sudėtinga pastebėti, [suprasti], ar vaikas kažkaip nejuokauja, ar nėra kažkokia užslėpta psichologinė būsena“, – vardijo R. Praninskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas lydinčių simptomų – užmigimą arba prabudimą lydinčios haliucinacijos. „Tai gali būti vaizdiniai, kurie atrodytų kaip sapnai. Ir, be abejo, labai dažnai vaikai jaučia ir miego paralyžių, kai atrodo, kad jie negali net pajudėti prabudimo metu, jausti visiškai neįgalūs savo kūne. Taigi pasireiškiant keletui šių simptomų reiktų visgi pagalvoti, ar tai nėra daugiau nei paprastas mieguistumas“, – patarė neurologė.

REKLAMA

Užmiega kelioms sekundėms

Ji pasakojo, kad užėjus nevaldomam mieguistumui vaikas gali „nusmigti“ vos kelioms sekundėms.

„Tai trunka tikrai neilgai, keletą sekundžių. Geriausias pavyzdys būti, kai turėjome pacientę iš daugiavaikės šeimos ir mergytė, sėdėdama prie stalo, bendraudama su savo broliais ir sesėmis, visiems gražiai besijuokiant staiga jai įvyko staigus užmigimas. 

Tėveliai, pastebėjo, kad įvyko kažkas neįprasto, pasikeitė jos veido mimika ir ji trumpai, kelioms sekundėms užmigo ir toliau lyg niekur nieko toliau bendravo su namiškiais. 

REKLAMA
REKLAMA

Ir vėliau kito bendravimo metu, kai yra labai daug emocijų, tiek teigiamų, tiek neigiamų, ta mergytė vėl užmigdavo, tad tėvai nufilmavo tai ir kreipėsi į medikus. Ir labai greitai vieno neurologo buvo įtarta narkolepsija ir atsiųsta mums tolimesniems tyrimams. Nes klinikiniai požymiai – dar ne viskas, reikia atlikti specifinius tyrimus“, – kalbėjo R. Praninskienė.

Be to, ji pridūrė, kad neatsitiktinai minėta pacientė užmigdavo patirdama stipresnes emocijas, mat tai veikia kaip provokuojantis veiksnys: „Tiek teigiamos, tiek neigiamos emocijos gali paskatinti užmigimo epizodus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ženklas – ir ankstyvas lytinis brendimas ir augantis svoris

Gydytoja atkreipė dėmesį į dar vieną būdingą simptomą sergant narkolepsija – šitiems vaikams pasireiškia ankstyvas lytinis brendimas ir svorio prieaugis ankstyvoje paauglystėje.

„Praktiškai ligai prasidėjus per metus laiko gali įvykti labai didelis svorio šuolis. Todėl kartais šie vaikai „paklysta“ pas endokrinologus ir net psichiatrus, mat pasireiškia nuotaikų kaitą, motyvacija, vengia fizinio aktyvumo. Taip pakliūnama į užburtą ratą, kai vargina ir specifiniai, ir bendrieji simptomai. 

REKLAMA

Tad būtų labai smagu, kad daugelis specialistų, susidūrę su tokiu pacientu, kuriam būdingas mieguistumas, ankstyvas lytinis brendimas ir labai staigus svorio prieaugis butų nusiųsti ištyrimui ne tik dėl miego apnėjų, bet ir narkolepsijos“, – pastebėjo R. Praninskienė. 

Pirmieji narkolepsijos simptomai paprastai ir pasireiškia ankstyvoje paauglystėje. „Nors yra aprašyta atvejų ir tarp 6 metų amžiaus vaikų, dažniausiai pirmieji simptomai pasireiškia paauglystėje. 

Svarbu žinoti, kad 6–9 m. vaikai, jei turi pakankamą miego trukmę, yra labai budrūs, aktyvus, dieną tikrai nenori miegoti, lanko daug būrelių, nepervargsta, jei dienotvarkė gerai sudėliota. Bet jei jau tada atsiranda pirmieji ligos požymiai, reiktų įtarti, kodėl tokio amžiaus vaikas ir per daug mieguistas“, – patarė neurologė.

REKLAMA

Liga visam gyvenimui

Paklausta, kad apskritai turi įtakos šios ligos atsiradimui, gydytoja visų pirma įvardijo genetinį polinkį. Tačiau tam įtakos turi ir išoriniai veiksniai.

„Yra nemažai aprašyta po virusinių infekcijų ir kitų veiksnių kaip galvos trauma, smegenų uždegiminiai pokyčiai, ir auglys tam tikrose srityje gali sukelti tokius požymius.

Bet genetinė predispozicija turi didelės reikšmės – yra aprašytos net šeimos, kurios serga narkolepsija. Lietuva – ne išimtis, yra tokių šeimų, kur fiksuojami keli narkolepsijos atvejai“, – kalbėjo R. Praninskienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji prisiminė ir pirmą šalyje diagnozuotą atvejį. Tai buvo ispanų kilmės pacientė, kuriai narkolepsija buvo diagnozuota būnant 12 metų. Ji patyrė daugybinius užmigimus, su haliucinacijomis, veido mimikos pasikeitimais.

Manoma, bendrai Lietuvoje sergančiųjų narkolepsija galėtų būti apie 800–1000 pacientų. „Vaikų turime iki dešimt, ne tiek daug, bet labai kviečiame specialistus, kad jie būtų budrūs, (...) nes dalis asmenų tikslios diagnozės gali neturėti. 

Turbūt skaudžiausia, kad tokie pacientai labai dažnai turi sunkias depresijos formas, nerimą, nes negali normaliai funkcionuoti. O prisidėjęs svoris gilina kito miego sutrikimo – obstrukcinės miego apnėjos – sindromą, kuris dar labiau sukelia mieguistumą. Tad labai svarbu išdiferencijuoti šią ligą ir lydinčias ligas, jas gydyti. Šiandien turime pakankamai gerus narkolepsijos gydymo metodus ir diagnostiką“, – konstatavo gydytoja.

REKLAMA

Be medikamentinių priemonių, kognityvinės elgesio terapijos gydant narkolepsiją labai svarbu laikytis griežto dienos režimo, stebėti mitybą – turi būti kuo mažiau angliavandenių (ypač antroje dienos pusėje), vengti kofeino turinčių produktų (antroje dienos pusėje jie draudžiami). „Su liga reikia išmokti gyventi visą gyvenimą“, – pridūrė medikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų