Ji neslėpė, kad dažnai priėmimo skyriuje kreipiasi daug nerimaujančių tėvų, kurie skundžiasi, kad „vaikas kosi“, „vėl kosuliukas“, „čia sirgom, nepraeina kosulys“.
„Labai dažnai visi norėdami tą kosuliuką sumažinti imasi įvairiausių namudinių priemonių, sirupų, ir įtikėję, kad tai yra stebuklingos piliulės, sunerimę važiuoja į skubios pagalbos skyrių ar pas šeimos gydytoją, kai tos priemonės nemažina kosulio“, – pastebėjo gydytoja.
Kartu ji pateikė svarbiausius patarimus, ką reikia žinoti apie vaikų kosulį:
- Pirmiausiai – ūminis (BŪTENT ūminis) kosulys yra naudingas ir natūralus reiškinys. Tai yra fiziologinė reakciją į (dažniausiai) infekcinį sukėlėją, kuris net 70–80 proc. yra virusas. Antra – tokio kosulio ne tik nereikia slopinti, bet ir negalima, nes galimos daug rimtesnės komplikacijos nei paprastos peršalimo ligos.
- Dažniausiai nerimą kelia po virusinės kvėpavimo takų ligos besitęsiantis kosulys. O ar žinojote, kad taip „valosi“ vaiko kvėpavimo takai nuo visų sukėlėjų, sukėlėjo dalelių, numirusių ląstelių, padaugėjusių gleivių dėl infekcijos. Povirusinis kosulys gali tęstis iki kelių savaičių – tai nėra nerimą keliantis požymis. Ypač jei vaiko bendra būklė yra gera. Gydymas – simptominis. Antibiotikai neskiriami (nes tai yra sveikimo procesas).
- Kosulys apskritai yra mažai specifinis – t. y. dažnai nerimaujama, kad jei jau vaikas kosi, tai būtinai kažkokia bakterija sėdi kvėpavimo takuose. Tačiau kosėti vaikas gali esant gripui, esant peršalimui (virusiniam susirgimui). Tai visiškai nereiškia plaučių uždegimo. Ir virusinės ligos metu antibiotikai nėra efektyvūs ir nebus skiriami. Visada plaučių uždegimas ar kitos būklės vertinamos ne remiantis vienu simptomu, bet keletu.
- Tikriausiai girdėjote apie „natūralius“ antibiotikus (pvz. „Umckalor“), ar atsikosėjimo sirupus (taip, vaikams patinka saldūs su čiobreliais ar gebene). Tai turiu jus liūdinančių žinių – jie nepadeda kosuliui ir jo nepalengvina (tai įrodyta klinikiniais tyrimais, geriau nei jie padeda šaukštelis medaus prieš miegą). O sirupai su pseudoefedrinu išvis mažiems vaikams yra neskirtini, o vyresniems – tik pasitarus su gydytoju, bet studijos rodo, kad sukelia daugiau žalos nei naudos.
- Skysčiai, nosies plovimas, sauso aplinkos oro drėkinimas (bet ne eteriniais aliejais – tai dar labiau dirgina kvėpavimo takus), ramybė – geriausios priemonės ūminiam kosuliui. Tokiems susirgimams kaip gripas, ar pneumokokinės ligos – turime vakcinas (tai taip pat apsaugos ir nuo šių ligų/sukėlėjų sukeliamo kosulio). Taip pat rankų plovimas, patalpų vėdinimas, paviršių valymas – bendrai pagerins higieną ir sumažins sirgimą virusinėmis ligomis.
Kada kreiptis skubios pagalbos?
Pasak L. Jankauskaitės, kada kreiptis į skubios pagalbos skyrių esant ūminiam kosuliui, yra labai aiškūs kriterijai.
„Pavyzdžiui, tokie kaip dusulys, negalėjimas įkvėpti, apsunkintas alsavimas, lūpų apmėlimas, sąmonės praradimas, nereagavimas į aplinką, labai aukšta temperatūra, kuri, skiriant tinkamas antipiretikų dozes, kyla dažniau nei kas 2 val, labai mažas karščiuojantis kosintis (iki 3–4 mėn.) kūdikis ir kt.“ – vardijo gydytoja.
Jos pastebėjimu, tęsiantis kosuliui antrą savaitę po virusinės infekcijos ar kosulio atveju virusinės infekcijos metu konsultacijos skubioje vaikų pagalboje galite laukti labai ilgai.
„Suprantu, kad norisi savo vaikui padėti čia ir dabar, tačiau tokius simptomus galite išspręsti ir padėti savo vaikui lengvai ir patys namuose. Žinoma, jei jūsų vaikas springo ir prasidėjo priepuolinis kosulys, įtariate, kad yra svetimkūnis kvėpavimo takuose, ar jūsų vaikui nustatyta astma, ir kosulys besitęsiantis nepraeinantis, vaikas negali įkvėpti (yra sunkaus astmos paūmėjo požymiai), ar yra alergiškas ir pradėjo kosėti bei dusti – tokiu atveju būtina kreiptis į skubios pagalbos skyrių.
Bet, jei kosulys užsitęsė (be kartotinės infekcijos) daugiau nei mėnesį, ar yra kitų simptomų ir susirgimų (pavyzdžiui, blogai kontroliuojama astma), visų pirmiausiai reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, nes jis turi apžiūrėti, įvertinti ir jei matys poreikį – tolesnei konsultacijai nusiųs specialistui“, – patarė gydytoja.