Dirbtinių cheminių medžiagų yra šimtuose plataus vartojimo prekių, įskaitant maisto laikymo indelius, šampūnus, makiažą, kvepalus ir vaikų žaislus.
Ftalatus sieja su ankstyva mirtimi
Dešimtmečius mokslininkai žinojo, kad ftalatai gali sutrikdyti svarbią hormonų funkciją. Net mažiausi hormoniniai sutrikimai gali sukelti reikšmingą poveikį, įskaitant vystymosi ir reprodukcines problemas, taip pat smegenų ir imuninės sistemos problemas, sakė Nacionalinis aplinkos sveikatos mokslų institutas.
Kelių tyrimų metu ftalatų poveikis buvo aiškiai susietas su nutukimu, diabetu ir širdies ligomis.
„Šie chemikalai turi blogą reputaciją. Ir faktas yra tas, kad, kai, pažvelgiame į visą įrodymų visumą, tai kelia nerimą“, – CNN sakė Leonardo Trasande, NYU Langone Aplinkos pavojaus tyrimo centro pagrindinis autorius ir direktorius.
L. Trasande ir jo kolegos iš NYU Grossmano medicinos mokyklos išanalizavo daugiau nei 500 suaugusiųjų nuo 55 iki 64 metų duomenis. Jie nustatė, kad tie, kurių šlapime yra didžiausias ftalatų kiekis, dažnai miršta anksčiau nei tikėtasi, ypač dėl širdies ligų, rašoma insider.com.
Tyrime paskaičiuota, kad nuo 91 tūkst. iki 107 tūkst. suaugusių amerikiečių per metus dėl šių cheminių medžiagų miršta per anksti. Autoriai nustatė tokių ankstyvų mirčių kainą: kiekvienais metais netenkama apytiksliai 40-47 mlrd.
Didžiausia rizika – vaikams
Ftalatai paprastai dedami į produktus, kad jie ilgiau tarnautų. Įvairiuose plastikiniuose induose ir kai kuriuose vaikų žaisluose gali būti chemikalų, kad juos būtų sunkiau sulaužyti, o tualeto reikmenyse ir kosmetikoje dažniausiai ftalatai naudojami, kad produktai išlaikytų kvapą.
Ftalatų cheminė klasė yra tokia paplitusi, kad jie dažnai vadinami „visur esančiais chemikalais“. Cheminės medžiagos kelia grėsmę jų įkvėpus ar prarijus, todėl vaikams kyla ypač didelė rizika, nes jie linkę kišti rankas į burną.
Laiške „Insider“ L. Trasande pasidalino patarimais, ką daryti, kad ftalatai nepatektų į jūsų namus:
Naudokite bekvapius losjonus ir skalbiklius;
Naudokite bekvapes valymo priemones;
Maistui laikyti naudokite stiklą, nerūdijantį plieną, keramiką ar medieną;
Pirkite šviežius arba šaldytus vaisius ir daržoves, o ne konservuotus ir perdirbtus variantus.
Venkite oro gaiviklių ir visų plastikų, pažymėtų Nr. 3, Nr. 6 ir Nr. 7;
Venkite plastiko mikrobangų krosnelėje ir indaplovėje.
Amerikos chemijos taryba (ACC), atstovaujanti JAV chemijos, plastiko ir chloro pramonei, CNN išsiuntė pareiškimą, pavadindama tyrimą „akivaizdžiai netiksliu“, nes visus ftalatus sujungė į vieną grupę, o ne atsižvelgė į jų toksiškumo skirtumus.
Tačiau L. Trasande sakė, kad ACC atsakas buvo „nuspėjamai panašus į tą, kurį naudojo tabako pramonė, kai tyrimai parodė tabako žalą“, ir kad taryba nepateikė jokių įrodymų, paneigiančių tyrimo išvadas.