Gydytojai papasakojo apie rizikas, kuri kyla užsiimant oraliniu seksu be prezervatyvų ar kitų apsaugos priemonių, rašo verywellhealth.com.
ŽIV
Rizika užsikrėsti ŽIV oralinio sekso metu yra palyginti nedidelė, ypač lyginant su vaginaliniu ar analiniu seksu.
Tačiau rizika užsikrėsti išlieka oralinį seksą atliekančiam asmeniui. Nepaisant to, užsikrėtimo riziką vieno sąlyčio metu yra nedidelė – apie 0,04 proc. Tai reiškia, kad ŽIV galima užsikrėsti vieno iš 2,5 tūkst. oralinio sekso aktų metu.
Pūslelinė
Burnos pūslelinę (opaligę) paprastai sukelia 1 tipo paprastosios pūslelinės virusas (HSV-1), o lytinių organų pūslelinę – 2 tipo paprastosios pūslelinės virusas (HSV-2). Tačiau oralinio sekso metu galima užsikrėsti lytinių organų pūsleline nuo burnos opaligės ir atvirkščiai.
Žurnale „BMC Medicine“ publikuoto tyrimo duomenimis, HSV-1 virusas sukelia daugiau nei pusę naujų lytinių organų pūslelinės atvejų.
Pūslelinė gali būti perduodama per odos sąlytį su oda, net jei nėra jokių išorinių ligos simptomų. Nors prezervatyvai gali sumažinti riziką, nuolat juos naudojančių žmonių tikimybė užsikrėsti genitalijų pūsleline yra tik 30 proc. Mažesnė nei tų, kurie prezervatyvų nenaudoja.
Žmogaus papilomos virusas
Žmogaus papilomos virusu (ŽPV) galima užsikrėsti oralinio sekso metu. Iš tikrųjų per oralinį seksą perduodamas ŽPV laikomas pagrindiniu burnos ir gerklės vėžio rizikos veiksniu.
Taip pat yra įrodymų, kad ŽPV oraliniu būdu gali būti perduodamas iš motinos vaikui gimdymo metu, kai kūdikis leidžiasi gimdymo takais. ŽPV galima apsikrėsti net liečiant infekuotus lytinių organų audinius ir po to kišant pirštus į burną.
Kaip ir pūslelinės atvejų, prezervatyvai gali padėti sumažinti ŽPV riziką, tačiau jos nepašalina. Taip yra todėl, kad ŽPV, kaip ir pūslelinė, plinta per odos sąlytį su oda, o ne per kūno skysčius.