Krepšinio aikštelėje keli jo draugai, kurie yra slaugai, pastebėjo, kad kažkas blogai su X. Ortiz akimi ir paragino jį kreiptis į greitosios pagalbos skyrių.
Simptomus nurašė migrenai
Apsilankęs pas medikus, jis skundėsi stipriu galvos skausmu, jautrumu šviesai, suprastėjusia rega, galvos svaigimu ir vienos pusės tirpimu, sakė vaikiną ten nuvežusi jo mergina Natasha Sanchez.
„Jis prašė, kad visos šviesos būtų išjungtos. Jis dengėsi akis. Jis sakė: „Galvos skausmas mane žudo“, – pasakojo N. Sanchez.
N. Sanchez sakė, kad gydytojas pasakė, kad tai migrena, suleido vaikinui vaistų bei išsiuntė jį namo. Natasha kartu su vaikino mama, kuri tuo metu prisijungė prie jų, turėjo vaikiną nunešti į automobilį, rašo insider.com. „Galvojau: „Kaip tai gali būti normalu?“, – sakė Sanchez.
Tai nebuvo normalu: kitą dieną Sanchez pabudo ir pamatė savo vaikiną tvirtai įsikibusį į lovą. Ji iškvietė greitąją pagalbą, bet iš medikų išgirdo, kad tai nėra skubus atvejis.
„Jie sakė, kad tai greičiausiai peršalimas“, – pasakojo mergina.
Ligoninėje gydytojai įtarė, kad tai sukėlė narkotikų vartojimas, tačiau vaikino pamotė Jackie Ortiz patikino, kad Xavier nevartojo narkotikų ar alkoholio.
Kita hipotezė buvo ta, jog tai – pašalinė reakcija į COVID-19 skiepą, bet vaikinas jos dar nebuvo gavęs. Tik kitą dieną, kai antras neurologas peržiūrėjo vaikino smegenų tyrimus, šeima sužinojo, kad jis patyrė insultą ir turėjo tik 3 proc. tikimybę išgyventi.
Jackie Ortiz pasakojo, kad ligoninės darbuotojai vėliau išsidavė, jog praleido progą išoperuoti kraujo krešulį, kuris buvo jo smegenyse.
Pagalba reikalinga kiekviename žingsnyje
Šeima dalijasi savo istorija, siekdama įspėti apie jaunų žmonių insulto simptomus. Jie sakė, kad ši diagnozė yra „ne tai, ką tikiesi išgirsti“, – sakė J. Ortiz.
„Manau, kad mes visi išgyvename košmarą, iš kurio negalime pabusti“, – pridūrė ji.
Dabar jau 21-erių X. Ortiz buvo sukelta dirbtinė koma, dar kelias savaites jis buvo gydomas stacionariai. Dabar, prabėgus metams, jis jau namuose, bet negali kalbėti, vaikščioti ar pasirūpinti savimi, nepaisant to, kad suvokia, kas vyksta aplink jį.
Prieš insultą Xavier baigė technikos koledžą ir ruošėsi pateikti paraišką dėl pameistrystės. Vaikinui taikoma kalbos terapija, vandens bei muzikos terapija.
Jis naudoja akių judesius ir knygą su didelėmis raidėmis, kad galėtų bendrauti su šeima. Jo mama ir pamotė pakaitomis jį prižiūri dienomis.
„Tu sėdi, žiūri į savo 20, 21 metų sūnų, kuriam tuoj pasakysi: „Eik ir būk nepriklausomas. Tapk žmogumi, kuriuo nori būti“, – pasakojo Jackie. „Ir tada jis iš esmės tapo žmogumi, kuris yra tarsi kūdikis.“
Tačiau ji sakė, kad posūnis dažniausiai yra geros nuotaikos:
„Jis nori vėl vaikščioti. Jis nori tai daryti ir gyventi visavertį gyvenimą. Kadangi gyvename tik vieną kartą, o jis gavo antrąjį, tad nori gyventi iki galo.“
Insultas jaunuolius ištinka retai
Maždaug 10 proc. insultų įvyksta jaunesniems nei 50 metų žmonėms, kuo jaunesnis esate, tuo rizika mažesnė, anksčiau „Insider“ sakė Amerikos širdies asociacijos prezidentas Donaldas M. Lloydas-Jonesas.
Insultas ištinka, kai sutrinka smegenų kraujotaka, įprastai dėl krešulio, kuris nukeliauja į smegenis arba dėl spontaniško smegenų kraujavimo.
Simptomai – sukritęs veidas, nusilpusios rankos ir neaiški kalba. Xavier šeima nežino, kodėl jį ištiko insultas.
Nors kai kurių veiksnių, pavyzdžiui, rasės ar insulto atvejų šeimoje kontroliuoti negalite, kitus, pavyzdžiui, rūkymą ar kraujospūdį galite kontroliuoti.
Estrogenų turinčios hormoninės kontracepcijos priemonės, ypač tarp rūkančiųjų, gali padidinti insulto riziką. Buvo keletas pranešimų apie insultus po vakcinacijos nuo COVID-19, tačiau tokie atvejai „itin reti“, rodo tyrimai.
Tai, kaip greitai pacientas gauna gydymą, turi įtakos bet kokių komplikacijų sunkumui ir trukmei, įskaitant šlapimo takų infekcijas, pneumoniją, paralyžių, kalbos ir rijimo sunkumus, atminties praradimą ar net asmenybės pokyčius.
„Kiekviena minutė svarbi, kai reikia išsaugoti smegenų audinius ar funkcijas“, – sakė gydytojas.
Štai, kodėl Jackie Ortiz ragina žmones žinoti insulto simptomus ir kalbėti, jei manote, kad kažkas su jūsų artimu žmogumi negerai. Ji svarsto, kaip viskas būtų baigęsi, jei jau pirmą vakarą jos vyras sūnų būtų nuvežęs į sveikatos priežiūros įstaigą.