Santaros klinikų Hemofilijos ir krešėjimo sutrikimų kompetencijos centro koordinatorė gydytoja vaikų onkohematologė Sonata Šaulytė-Trakymienė sako, kad dabar nuo hemofilijos kenčiančių moterų ieškoma proaktyviai – pirmiausia per jau šią ligą turinčius vyrus, teiraujantis dėl jo giminaičių.
Anot gydytojos, svarbu žinoti, kad hemofilija gali būti sunki, vidutinė ir lengva. Jei sunkią formą, pasireiškiančią spontaniniais kraujavimais, tėvai paprastai pastebi net jaunesniems nei metai kūdikiams, lengva forma gali likti nepastebėta ilgą laiką, kol žmogui neprireiks chirurginės procedūros arba nebus patirtas itin stiprus sužalojimas.
„Visada, kada jau sužinome, pavyzdžiui, gulint ant operacinio stalo, yra kartais ir taip, apie lengvos formos hemofiliją, jeigu labai išnagrinėjus ir pritaikius kraujavimo klausimyną, tas, kuris padeda atskirti, kada sunerimti, kada ne, tikrai rasime simptomų. Tikrai bus pasakyta, kad turbūt žinote, buvau susitrenkęs, buvo labai didelė mėlynė ir panašiai“, – sakė vaikų onkohematologė.
Atsakė, kas gali išduoti ligą
Anksčiau manyta, kad hemofilija – vyrų liga, mat jie turi tik vieną X chromosomą ir jei ją paveldėdavo pažeistą, visada sirgdavo hemofilija. Tuo tarpu moterys, turinčios dvi X chromosomas laikytos tik ligos nešiotojomis. Tačiau dabar įrodyta, kad moteris šia liga rečiau, bet taip pat gali sirgti.
Pašnekovė pabrėžė, kad moterims ir mergaitėms, kurios menstruacijų metu itin gausiai ir ilgai kraujuoja, o šalia to dar ir kovoja su geležies trūkumu, svarbu kreiptis į gydytojus.
„Tai gali būti pirmas ir vienintelis ligos pasireiškimo būdas“, – akcentavo S. Šaulytė-Trakymienė.
Tam net yra tarptautiniu mastu pripažinta taisyklė 7+2+1, kuri reiškia, kad sunerimti reikėtų, jei kraujuojama 7 dienas ir ilgiau, higienos priemones reikia keisti kas 2 val. ar dažniau ir pasišalina kraujo krešuliai.
Gydytoja pateikė pavyzdį, kaip į šią ligą kartais nežiūrima rimtai: pacientė vaikystėje ciklo metu neidavo į mokyklą, nes būdavo labai nusilpusi, jai net buvo perpiltas kraujas, tačiau kadangi panašiai kentėjo ir kitos šeimos moterys, toks kraujavimas buvo laikomas normaliu, laimė, ji galiausiai pateko į medikų rankas.
Paprastai, sunkios formos hemofilija sergančiam žmogui reikia daugiau nei paros, kad nustotų kraujuoti iš įdurto piršto, vis tik, pritaikius gydymą, tokiam žmogui galima atlikti visas reikalingas procedūras: ir operuoti, ir taisyti dantis.
Ir nors šiuo metu didžiausias nerimas kyla dėl sunkios hemofilijos formų, nes gali prasidėti spontaninis kraujavimas, ne ką pavojingesnė yra ir lengva forma, jei apie ligą nežinant yra, tarkim, šalinamos tonzilės. Gydytoja pasakojo, kad vienas pacientas po tokios operacijos atsidūrė reanimacijoje.
Jei vis tik nerimaujate, ar jūsų kraujo krešėjimas yra įprastas, rekomenduojama atlikti testą lietuvių kalba ir pasitikrinti, ar jūsų gyvenime yra buvę simptomų, dėl kurių reikėtų tirtis papildomai. Testą galite rasti čia.
Daugiau apie tai, kokiais inovatoriškais metodais šiais laikais yra kontroliuojama hemofilija – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“, kurią rasite straipsnio pradžioje.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą trečiadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.







































































































