Atrodo, kad trūksta supratimo apie pacientų, kurių vėžys išplito, perspektyvas. Metastazių atvejai beveik visada baigiasi mirtimi. Vis dėlto nesu tikra, kad visa tai žinojau prieš pati susirgdama vėžiu, rašo Laura Pearson iš independent.co.uk.
Kai sakau, kad buvau pasiruošusi šiai naujienai, neturiu omenyje, kad tos mintys kasdien sukosi mano galvoje. Aš nepažinojau Saros Harding. Aš esu tik dar viena moteris, kuriai trisdešimties metų buvo diagnozuotas krūties vėžys ir dėl to domiuosi visuomenės veikėjais, kurie išgyvena tą patį.
Nesulaukė 40-ojo gimtadienio
Žinojau, kad mirus Sarai Harding, visuomenė sielvartaus, nes ji buvo savotiškas mano kartos moterų atspindys. Grupės „Girls aloud“ vokalistė džiaugėsi gyvenimu, linksminosi − kaip ir daugelis mūsų. Atrodo neįtikėtina, kad žmogus, kuris visada atrodė toks kupinas gyvenimo džiaugsmo, gali iškeliauti Anapilin nesulaukęs 40-ojo gimtadienio, bet tai vėžys. Nesirenkantis ir žiaurus.
Kalbėdama apie savo diagnozę, Harding atskleidė, kad vis atidėliojo apsilankymą pas savo šeimos gydytoją dėl pandemijos. Atrodo, kad viena iš priežasčių, kodėl ji viešai paskelbė apie savo pražūtingą diagnozę, buvo ta, jog ji norėjo, kad kiti, esantys toje pačioje padėtyje, kuo anksčiau kreiptųsi patarimo. Visas pandemijos poveikis pacientams, sergantiems kitomis ligomis nei Covid-19, dar nėra žinomas ir galbūt niekada nebus žinomas.
Remiantis tipišku diagnozės rodikliu, labdaros organizacija „Breast Cancer Now“ 2021 metų kovo mėnesį apskaičiavo, kad Jungtinėje Karalystėje yra beveik 11 000 žmonių, sergančių nediagnozuotu krūties vėžiu. Iš dalies taip yra dėl to, kad nuo 2020 m. kovo iki gruodžio mėn. krūties patikra buvo atlikta 1,2 milijono mažiau moterų dėl pandemijos sukeltų apribojimų.
Tačiau jaunesnės moterys, kurioms pagal amžių nepriklauso įprastas profilaktinis patikrinimas, greičiausiai vėluos pranešti apie simptomus ir pasitikrinti pastebėtus krūties pokyčius. „Breast Cancer Now“ taip pat pranešė, kad per 2020 metus siuntimų specialistų patikrai skaičius sumažėjo net 90 000. Pacientų priežastys kodėl vengia kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją buvo išvardytos kaip nenoras dar labiau apsunkinti sveikatos sistemą ir baimė užsikrėsti Covid-19.
Ragina jaunas moteris nenumoti ranka į simptomus
Kalbėjausi su keturiasdešimtmete moterimi, kuri paprašė tyrimo, kai jos mamai 2020 m. sausį buvo diagnozuotas krūties vėžys. Nors jos sesuo jau buvo patikrinta ir dėl to anksti įtraukta į sistemą, tačiau ji pati vis dar laukia kvietimo patikrai, o tuo tarpu jai jau diagnozavo krūties vėžį.
Kitai to paties amžiaus moteriai liga buvo diagnozuota 2020 metų rugpjūčio mėnesį sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje gydymas dėl pandemijos nebuvo nutrauktas, nors tam tikrų kliūčių ir būta. Nors moteriai augliai buvo pašalinti laiku, tačiau neatidėliotina krūties rekonstrukcija nebuvo pasiūlyta. Pacientams nebuvo leista pas gydytoją lankytis su šeimos nariais, psichoterapeuto paslaugos buvo ribotos ir jie jautėsi vieniši.
Neįmanoma pasakyti, ar šių moterų patirtis būtų buvusi skirtinga ne pandemijos metu, tačiau atrodo aišku, kad karantino apribojimai neigiamai paveikė jas ir dar tūkstančius kitų rūšių vėžiu sergančių pacientų.
Tikiuosi, kad po Harding mirties vis daugiau jaunų moterų anksčiau kreipsis dėl pastebėtų simptomų, o vėliau padaugės ankstyvų diagnozių − panašiai kaip ir po Jade Goody mirties 2009 metais dėl gimdos kaklelio vėžio. Tikiuosi, kad jaunos moterys dažniau ir kruopščiau tikrinsis savo krūtis ir ieškos specialistų pagalbos, nes trisdešimtmetės nėra per jaunos krūties vėžiui ir ne per jaunos mirti.