Jei tik įmanoma – pašalinkite skausmą sukėlusią priežastį
Jei patyrėte raumenų traumą, efektyviausias gydymas keletą parų po traumos apims pažeistos vietos šaldymą ledo kompresais, poilsį ir ramybę, pakėlimą (jei įmanoma), pažeistos vietos suveržimą tvarsčiais. Tai sumažins skausmą ir patinimą bei kitus nemalonius pojūčius.
Jei raumenis skauda dėl nuovargio ar įtampos, tuomet pasistenkite laikytis tinkamo darbo ir poilsio režimo. Jei daug dirbate prie kompiuterio ir jaučiate nugaros, kaklo ar pečių juostos įtampą – nepamirškite daryti pertraukų darbo metu ir pratimais stiprinti raumenis. Toks raumenų įtampos sukeltas skausmas yra vienas dažniausių pasitaikančių šiomis dienomis, nes žmonės ištisas valandas praleidžia nepatogiose pozicijose visiškai nejudėdami – tai galima pakeisti darant bent penkių minučių pertraukas kas valandą, atliekant specialius kineziterapinius pratimus, stiprinant nugaros, pečių juostos ir kaklo raumenis.
Jei raumenis skauda dėl kokios nors lėtinės ligos, tuomet pirmiausiai kontroliuokite būtent lėtinę ligą ir vienas iš jos simptomų – raumenų skausmas – išnyks arba bent jau susilpnės. Keletas lėtinių ligų pavyzdžių, kai gali skaudėti raumenis, yra kojų venų varikozė, osteoartritas, aterosklerozė, reumatinė polimialgija ir pan.
Kaip elgtis patyrus raumenų traumą?
Patyrus traumą pažeistą vietą reikėtų šaldyti – toks gydymas efektyviausias pirmąsias dvi – tris paras po traumos. Ledo kompresą reikėtų uždėti bent kas kelias valandas ir daryti tai keletą pirmųjų parų po traumos. Ledo kompreso nereikia laikyti per ilgai - užtenka jį atsargiai priglausti dešimčiai – penkiolikai minučių. Galūnės pakėlimas ir aptvarstymas padeda apsaugoti nuo tinimo ir skausmo. Taip pat reikėtų vengti fizinio krūvio, daugiau ilsėtis. Jei nėra paviršinių pažeidimų, ant pažeistos vietos galima tepti gelius ar tepalus su skausmą mažinančiomis veikliosiomis medžiagomis bei naudoti specialius pleistrus. Kraujosruvas greičiau pašalinti padeda geliai su didelėmis natrio heparino druskos koncentracijomis. Nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, tinkamus silpnam ir vidutiniam skausmui malšinti, galima vartoti ir per burną. Puikiai tiks nereceptinis vaistinis preparatas Dolmen.
Dolmen – tai nereceptinis vaistinis preparatas, skirtas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Šis vaistas skirtas suaugusiems pacientams. Dėl vaisto vartojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Kada dėl raumenų skausmų būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus?
Dažnu atveju raumenų skausmus galima gydyti namuose, ypač jei skausmas neviršija silpno ar vidutinio lygio. Vis dėlto pasitaiko ir tokių atvejų, kai būtina kreiptis į gydymo įstaigą ir tai privalu daryti nedelsiant. Kada reikėtų ypatingai susirūpinti ir kokie simptomai turėtų paskatinti nieko nelaukiant pasikonsultuoti su specialistais? Pateikiame pagrindinius pavojaus ženklus, kai sveikatos priežiūros specialisto konsultacija be abejonės reikalinga:
- Kai skausmas labai stiprus ir staigiai atsiradęs dėl pacientui nežinomų priežasčių;
- Kai pacientas patyrė sunkią traumą arba nėra žinoma, kiek sunki buvo patirta trauma;
- Kai raumenų skausmas pasireiškia su kitais simptomais, pavyzdžiui, stipriu tinimu, neaiškios kilmės bėrimais, karščiavimu, vėmimu;
- Kai pacientui sunku valdyti pažeistą galūnę, tam tikras kūno dalis ar net visą kūną;
- Kai pacientui tirpsta galūnės ir (arba) atsiranda kitų neįprastų simptomų;
- Kai pacientas alpsta, yra dezorientuotas, jam trinka sąmonė arba jis jos netenka.
Straipsnį parengė: „Berlin Chemie“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!