Vaikai grįžta į mokyklas, o tai reiškia, kad tėvams ir vėl reikės pradėti ruošti pietų dėžutes. Dauguma tėvų kartais jaučiasi kalti dėl to, kad nepakankamai apgalvoja vaikų pietums skirtą maistą. Išrankius vaikus turintiems tėčiams ir mamoms gali būti sunku sugalvoti patiekalus, kuriuos vaikai tikrai suvalgys, rašoma dailystar.co.uk.
Dietologė Roxane Bakker papasakojo apie šią dažną problemą. Ji sakė: „Visi puikiai žinome, kokie vaikai gali būti išrankūs maistui! Nors visada galima jiems pietums įdėti cukringų užkandžių ir kitokio maisto, kurį tikrai žinote, kad jie suvalgys, svarbu įsitikinti, kad vaikai gauna visas jiems reikalingas maistines medžiagas.“
Ji pataria: „Stenkitės vaikui nedėti jam nepažįstamo maisto, nes taip tikimybė, kad vaikas pietų nevalgys, bus didesnė. Vaikai mėgsta valgyti tą patį, todėl net jei jums atrodo, kad po visos savaitės jiems jau nusibodęs tas sumuštinis su kumpiu ir sūriu, dažnai taip nebūna! Bandykite kasdien į sumuštinį įdėti ką nors naujo ir kartokite tokią rutiną, kad vaikas vis dėlto gautų įvairesnių maistinių medžiagų.“
Roxane paaiškino, kokį maistą reikėtų vaikams dėti į pietų dėžutę – labai svarbu pasirinkti imuninę sistemą stiprinantį maistą, tinkamą esamam klimatui. Ji rekomenduoja daug vaisių ir daržovių, kalcio turinčio maisto ir sudėtinių angliavandenių, kad vaikams per dieną nepritrūktų energijos.
Roxane sako: „Vasara baigiasi ir artėja gripo bei peršalimo sezonas, o šiais metais imunitetas yra kaip niekad svarbi tema, todėl labai svarbu apgalvoti, ką vaikas valgys – ne tik sveikam jo augimui ir kognityviniams gebėjimams, bet ir imuninės sistemos palaikymui.
Ruošdami vaikui pietus stenkitės rinktis „pilną“ maistą, jei tik įmanoma. Sudėtiniai angliavandeniai – pilno grūdo duona, bulvės ir pilnagrūdžiai ryžiai turėtų būti patiekalo pagrindas, kad vaikas gautų jo augimui reikalingą energijos dozę. Pilno grūdo variantai visada sveikesni, juose daugiau skaidulų, kurios ilgam numalšina alkį bei palaiko vaiko mikrobiomą, o tai – esminis imuninės sistemos aspektas. Stenkitės į pietų dėžutę įtalpinti bent 2–3 porcijas vaisių ir daržovių, nes jose yra gausybė imuninę sistemą palaikančių vitaminų – pavyzdžiui, vitaminai C, E ir A.“
Roxane priduria: „Taip pat nereikėtų pamiršti ir pieno produktų – vaikui rekomenduojama valgyti 3 porcijas daug kalcio turinčių produktų per dieną. Tai gali būti 150 ml stiklinė pieno, nedidelis indelis jogurto ir degtukų dėžutės dydžio sūrio porcija. Jei vaikas alergiškas karvės pienui, galima rinktis įvairias alternatyvas, tik jos turi būti sustiprintos kalciu ir nesaldintos. Tokiu atveju geriausia patarimo kreiptis į profesionalus. Baltymai yra svarbi mitybos dalis, nepriklausomai nuo to, ar nusprendžiate vaikui duoti gyvulinės, ar negyvulinės kilmės baltymų. Baltymai yra labai svarbūs ląstelių augimui ir atsinaujinimui, todėl juos vartoti reikėtų 2–3 kartus per dieną.“
Dietologė papasakojo, ką galima dėti į vaiko pietų dėžutę, bet ar yra tokio maisto, nuo kurio reikėtų laikytis atokiai?
Kaip ir buvo galima tikėtis, daug cukraus ir riebalų turintys produktai nėra geriausias pasirinkimas. Roxane sako: „Daug cukraus ir riebalų turintys produktai suteiks papildomos energijos, bet ne kitų maistinių medžiagų. Stenkitės vengti sausainių, saldumynų, šokoladukų ir pyragaičių, nes taip rizikuojate dantų kariesu ir žala visam organizmui – cukraus kiekio kraujyje pakilimas kenkia kraujagyslėms, didėja nutukimo ir medžiagų apykaitos sutrikimų rizika.
Saldumynais pasimėgauti galima retkarčiais, bet juos geriausia duoti namų aplinkoje ir ne per daug. Daug cukraus turinčių gėrimų – gazuotų vaisvandenių ir limonadų – apskritai reikėtų vengti. Vietoj jų geriau rinktis vaisių glotnučius bei sultis, kurias reikėtų skiesti vandeniu, kad cukraus būtų suvartojama mažiau. Geriausi gėrimai, kuriuos reikėtų siūlyti vaikui – vanduo ir pienas.“