Ilgai sėdint vienoje vietoje gali atsirasti tam tikrų nugaros problemų. Kauno klinikų Sporto medicinos klinikos gydytojas dr. Gediminas Tankevičius teigia, kad dėl netaisyklingo ar per ilgo sėdėjimo žmones dažniausiai vargina nugaros skausmai, „surakinta" nugara, netaisyklinga laikysena.
Šios problemos atsiranda net ir sėdint taisyklingai. Gydytojas pasakoja, kad nejudant kelias valandas, problemos gali greitai atsirasti:
„Kad ir kaip besėdėsime – nėra nugaros padėties, kurios nekeičiant 1–2 valandas nugara jaustųsi gerai ilgesnį laiką. Kad ir sėdint taisyklingai, dėl minimalių stuburo judesių stokos pablogėja medžiagų apykaita aplinkiniuose raumenyse, sąnariuose, tarsplanksteliniuose diskuose ir kitose nugaros struktūrose. To pasekoje kinta raumenų tonusas, prastėja laikysena, apsunkinami kvėpavimo raumenų ir diafragmos judesiai, dėl ko dar labiau pablogėja organizmo medžiagų apykaita – prasideda ydingas ratas.“
G. Tankevičius sako, jog atsiradusį ydingą ratą galima gan lengvai nutraukti pakeitus sėdėjimo padėtį, pavaikščiojus, atlikus kvėpavimo arba tikslingus raumenų tempimo, tonizavimo ar atpalaidavimo pratimus. Tai svarbu padaryti bent po 2–3 minutes, kas 1–2 valandas. Taip galima išvengti nemalonių ilgo sėdėjimo pasekmių.
Pradėjote jausti nugaros skausmus? Tai yra svarbus signalas
Jei jau pradėjote jausti nugaros skausmus, tai signalas, kad reikia pajudėti, paieškoti lengvinančios padėties ar tiesiog pavaikščioti, giliau pakvėpuoti.
Gydytojas teigia, kad per ilgo sėdėjimo problemos vargino sėdimą darbą dirbančiuosius gerokai anksčiau nei prasidėjo epidemija. Nors karantino metu daugiau žmonių dirba iš namų, prie tam nepritaikytų darbo vietų, tačiau G. Tankevičiaus teigimu, toks darbo rėžimas gali net palengvinti žmonių nugaros skausmus:
„Dirbdami daugiau iš namų žmonės jaučiasi laisviau, padaro daugiau pertraukėlių, tad stuburo problemos gali ir mažėti. Karantino metu, dėl sporto klubų veiklos apribojimų, dažniau pastebima nutukimo didėjimo problema, prastėja iki karantino aktyviai sporto klubuose sportavusių asmenų sportinė forma.“
Gydytojas teigia, kad pratimų, kurie gali pagerinti savijautą ir pamažinti nugaros skausmus, yra daug ir įvairių, tačiau svarbiausia yra jų laikytis ir nepamiršti jų daryti. Nereikia sudėtingų pratimų, didelį savijautos skirtumą galima jausti ir darant pačius paprasčiausius pratimus.
„Pratimų yra kuo įvairiausių, tačiau čia svarbiausias dalykas ne jų sudėtingume ar išmanyme, o elementariame daryme! Tereikia prasirąžyti, giliau kvėpuojant pratempti sutrumpėjusius, spazmuojančius raumenis, padaryti lengvus pratimus, kurie aktyvuoja „išjungtus“ raumenis, ir savijauta automatiškai pagerės.
Tinka ir lengvas pavaikščiojimas ar trumpas palaipiojimas laiptais, keli atsispaudimai, pritūpimai, „lentos“ pratimo palaikymas ir pan. O jei turime supratimą apie teisingą pratimo atlikimą, tai galima susikurti/atsirinkti asmenišką tinkančių ir patinkančių pratimų rutiną, kuri palaipsniui taps įpročių ir geresnės savijautos dirbant sėdimą darbą garantu“, – aiškina G. Tankevičius.
Darbo kėdės alternatyvos
Šiais laikais vis populiaresnės tampa darbo kėdės alternatyvos, kaip stovimas stalas ar gimnastikos kamuolys, balno kėdutė, tačiau gydytojas teigia, kad tai nėra absoliutus išsigelbėjimas, o tik kelios alternatyvos įprastam sėdėjimui.
Nors tokios alternatyvos gali būti veiksmingos, tačiau net ir dirbant prie stovimo stalo ar kitų įprastos kėdės pakaitalų, reikia nepamiršti prasimankštinti, keisti padėtį, pasivaikščioti ir daryti kvėpavimo pratimus. G. Tankevičius sako, jog paprasti pratimai, nugaros sveikatos aspektu, yra geresnė priemonė nei sunki treniruotė sporto klube po ilgos sėdimo darbo dienos.