Kai kurie tiekėjai šio antibiotiko parūpinti žada tik balandžio pabaigoje, kai jo mažai ir bereikės, ligos bus pasibaigusios.
Deficitiniu tapęs antibiotikas klaritromicinas – dabar dažniausiai skiriamas susirgusiems plaučių uždegimu, kuris šiuo metu Lietuvoje įsisiautėjęs.
„Pajautėm jau gerą savaitę, kad mes jų neturime ir nėra, kur užsakyti, nes tiekėjai taip pat neturi jų. Kada atsiras, prognozės irgi neaiškios, nes šiai dienai visai Rytų Europai reikalingi šitie antibiotikai, kur trūkumas yra“, – pasakoja vaistininkas Juras Kirkus.
„Praeitą savaitę pradėjome pastebėti, kad pradeda trūkti antibiotiko su klarimicino veikliąja medžiaga, dar tabletuota forma mes turime ir šią savaitę, pasipildėme iš sandėlio, bet labai trūksta suspensijų vaikams, jų, kiek stebiu, nėra tiekimo“, – sako „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė.
Sudėtinga antibiotikų paieška
Ligoniai ar jų artimieji eina kryžiaus kelius bandydami rasti deficitinį antibiotiką.
„Eina iš vaistinės į vaistinę, netiki, pasakai, kad nėra, neieškokit, netiki. Ateina tie, kurie jau praėję 5 vaistines, va šitie patiki, kad nėra“, – pasakoja J. Kirkus.
Jei antibiotiko nėra, jį galima pakeisti kitu antibiotiku, tik bėda, kad kitam antibiotikui reikia ir kito recepto, vadinasi, vėl reikia kreiptis į šeimos gydytoją.
„Vaistinė paskambino šeimos gydytojai, pasakė, kad visam mieste, visam Panevėžy nėra antibiotikų, tai pasakė, ieškokit kitur. Tai kur ieškoti, Lenkijoj, Latvijoj, nežinau, nes šiai dienai Lietuvoje jo, ko gero, nėra“, – teigia J. Kirkus.
Kokius kryžiaus kelius nueina pacientai, ieškodami antibiotiko, mato ir šeimos gydytojai.
„Kreipėsi į gydymo įstaigą jau ne darbo metu, tai jam teko važiuoti į priėmimo skyrių, priėmimo skyriuje gavo klaritromiciną, deja, grįžus namo jam to vaisto nepavyko rasti, teko antrą kartą kreiptis į tą patį skyrių ir užkraunam ligoninės darbus, nes reikia perrašinėti receptus“, – pasakoja Šeškinės poliklinikos šeimos gydytojas Paulius Jacevičius.
Vaisto tiekimas atsinaujins balandį
Gydytojai labiausiai nerimauja, kad ima trūkti vaikams skirtų antibiotikų, kurie yra suspensijos formos. Gydytojai ir tėvai ieško, kuo dingusį antibiotiką pakeisti.
„Dažnai skiriama vaikams iki 6 metų, kai vaikas negali nuryti tabletės, ir tada vyksta eksperimentavimas, pakeičiam formas. Bandome tirpint tam tikras tabletes, kreipiamės į preparatus gaminančias vaistines, apsunkinamas procesas, pacientai ne visada gali tą pačią dieną gauti reikiamų antibiotikų, užtęsiam gydymą ir tada didėja komplikacijų rizika“, – sako P. Jacevičius.
Deficitinį antibiotiką gydytojai dabar dažniausiai skiria gydyti atipinę pneumoniją, dėl kurios ligoniai dažniausiai į polikliniką kreipiasi pavėluotai. Apie antibiotiko tiekimo sutrikimus žino ir Vaistų kontrolės tarnyba.
„Vaistinį preparatą antibiotiką klaritromiciną į Lietuvą tiekia keli registruotojai ir, mūsų turimais duomenimis, du iš jų yra pranešę apie tiekimo sutrikimą. Esame gavę iš jų pranešimus. Vienas iš registruotojų nurodė, kad vaisto tiekimą atnaujins balandį“, – komentuoja Vaistų kontrolės tarnybos atstovė Aistė Tautvydienė.
Didmenininkai Vaistų kontrolės tarnybai teisinasi, kad antibiotikas iš lentynų dingo, nes sutriko veikliosios medžiagos tiekimas.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.