Klaipėdietis Saulius vaikščiodamas tarp Girulių ir Melnragės, pajūryje aptiko ruoniuką. Anot vyro, gyvūnas buvo toli nuo vandens, pasislėpęs kopose. Matyt, ieškojo užuovėjos.
„Nu toks lyg žaismingas, lyg pavargęs. Sunku suprasti. Nekalbu jų kalba, žinai, niekad neturėjau kontakto. Bet šiaip pirmą kartą mačiau ruonį“, – įspūdžiais dalinosi S. Balčiūnas.
Rastas ruonis – sužalotas
Tad Saulius paskambino 112, operatorės atsiuntė gyvūnų globėjus, o šie ruoniuką nuvežė į Lietuvos jūrų muziejaus gyvūnų reabilitacijos centrą. Paaiškėjo, kad ruoniukas iš tikro yra 13-kos kilogramų ruoniukė.
Tokio amžiaus mažyliai jau turėtų sverti 20–30 kilogramų. Ruoniukė – sužeista. Ją apžiūrėjęs biologas aptiko ir įkandimų žymių.
„Patinai yra agresyvūs, jie eina per kraują poruotis su patele, patelė gina mažylį, ji užgula mažylį ir automatiškai jis irgi gauna. Gali būti, kad jis buvo išstumtas iš patelės, atsidūrė vandenyje. Kol motina aiškinosi santykius su patinu, jis nuplaukė ir ji daugiau jo nepamatė“, – svarstė jūrų biologas Arūnas Grušas.
Biologo nenustebino ir tai, jog Saulius ją nufilmavo taip toli kopose.
„Jie yra nusilpę, jie slepiasi, nori ramybės ir ieško, kur pasislėpti. Turėjo jėgų nušliaužti į kopas, iki žolių ir ten pasislėpti“, – paaiškino A. Grušas.
Pastarosiomis dienomis reabilitacijos centre atsidūrė dar viena bangų išmesta ruoniukė. Taip pat labai nusilpusi, sverianti 15 kilogramų.
„Šiaip ji yra nesužeista, bet iš išsekimo matosi, kad ji yra seniai maitinta, faktiškai išlipo į krantą jau numirti. Bandysim juos dabar atgaivinti“, – teigė biologas.
Biologai patarė kaip elgtis
Biologas ruoniukėms maišo žuvies, vitaminų bei taukų kokteilius. Pirmoji čia atkeliavusi mažylė valgo noriai, o štai antroji vis taikosi įkasti biologui į ranką.
„Kol kas ruoniai neviduriuoja, nelenda kitos ligos. Išlįs, išlįs aišku, bet kol kas mums svarbiausia yra pirmos dienos. Jei per tą savaitę mes juos ištrauksim, jie gyvens“, – tikino A. Grušas.
Šios ruoniukės yra pirmosios šiemet bangų į krantą išmestos mažylės. Biologai neabejoja, kad jų bus dar daugiau, mat pastaraisiais metais tokių nusilpusių ruoniukų skaičius tik auga. Vis tik specialistai prognozuoja, kad netrukus situacija kardinaliai pasikeis. Ir ne į gerąją pusę. Nors ir nusilpusių, bet išgyvenusių mažylių ims mažėti.
„Nes paprasčiausiai nebėra Baltijos jūroje žuvies. Daugiau kaip 80 procentų žuvų jau yra sunaikinta, ruoniams nebėra kuo maitintis. Motinos neįgauna to riebalinio sluoksnio, kurį turi atiduoti mažyliui išmaitinti. Kai jos pačios būna kūdos kaip dviračiai, mato, kad nebegali mažylio išmaitinti ir jį palieka“, – teigė jūrų muziejaus biologas.
Biologai dar kartą primena: radus pakrantėje ruoniuką nereikia jo liesti, su juo fotografuotis ar glostyti. Taip pat neprileisti nei šunų, nei vaikų, mat šie kelia ruoniams stresą, o besigindamas net toks išsekęs mažylis lengvai gali nukąsti ranką. Nereikia bandyti ir nuvaryti ruoniukų atgal į jūrą.
Aptikus mažylį derėtų skambinti pagalbos numeriu 112. Taip ruoniai papuls į patyrusių specialistų rankas ir jaukiai įsikurs reabilitacijos centre, iš kurio sustiprėję bus paleisti į laisvę.
Jūrų muziejuje slaugomas ruoniukes galite išvysti aukščiau esančiame vaizdo įraše.