Kaip rodo tyrimai, nepasiskiepijusios nėščiosios serga sunkesne koronaviruso forma, todėl vakcinos gali apsaugoti nuo galimų rimtų komplikacijų nėštumo metu. Vis dėlto, suprantant situacijos jautrumą, besilaukiančioms moterims, nusprendusioms nesiskiepyti, sudaroma galimybė testuotis nemokamai.
PRIDEDAMA: LAGD pozicija dėl planuojančių pastoti, nėščiųjų ir žindančių moterų skiepijimo nuo COVID-19 infekcijos. Dvejonės, ar saugu skiepytis planuojant pastoti, besilaukiant ir žindant kūdikį, kilo dėl to, kad testuojant COVID-19 vakcinas nėščiosios nebuvo įtrauktos į klinikinius tyrimus.
Dėl šios priežasties vakcinų gamintojai ir nenurodė, kad vakcinos yra saugios nėštumo metu. Vis dėlto, atsiranda vis daugiau duomenų, įrodančių, kad skiepai – saugūs ir besilaukiančioms moterims. Pvz., šiuo metu JAV nuo COVID-19 jau pasiskiepijo daugiau 139 tūkst. būsimų mamų.
Viešai paskelbti tyrimai rodo, jog šioms nėščiosioms suleistos vakcinos veikė taip pat efektyviai kaip ir bendrajai populiacijai, taip pat nepastebėtas joks galimas tiesioginis ar netiesioginis neigiamas poveikis besivystančiam vaisiui ar nėštumo eigai. LAGD patvirtino, kad planuojančioms pastoti skiepytis vakcina nuo COVID-19 ligos yra saugu, ir atidėti nėštumo planavimo nerekomenduoja. Pasak draugijos narių, nėra jokių mokslinių duomenų, galinčių įrodyti, kad COVID-19 vakcinos galimai turi neigiamos įtakos vaisingumui.
Kokiomis vakcinomis rekomenduojama skiepytis?
Visoms nėščiosioms rekomenduojama skiepytis COVID-19 mRNR vakcinomis – „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“). Tai galima daryti bet kuriuo nėštumo trečdaliu. Tos pačios vakcinos rekomenduojamos ir žindyvėms. Skiepytis saugu ir vaisingumo gydymo procedūras planuojančioms moterims.
Dėl kartais vakcinos sukeliamo imuninio atsako vaisingumo specialistas šias procedūros gali rekomenduoti atidėti vėlesniam laikui. Suprantame situacijos jautrumą, todėl besilaukiančios moterys, nusprendusios nesiskiepyti nuo COVID-19 ligos, galės naudotis Galimybių pasu, atlikusios nemokamą PGR tyrimą ir gavusios neigiamą jo rezultatą.
COVID-19 tyrimui registruotis galima www.1808.lt arba telefonu 1808.
Nėščiosioms, norinčioms pasinaudoti galimybe nemokamai testuotis dėl COVID-19 ligos, nereikia kreiptis į prižiūrintį ar šeimos gydytoją. Užtenka atvykus į mobilųjį punktą turėti asmens dokumentą ir nėščiosios kortelę, kuriuos reikės pateikti atsakingam specialistui.
Svarbu žinoti, kad neigiamas PGR tyrimo atsakymas galioja 48 val. nuo ėminio paėmimo momento.
Primename, kad visi norintieji pasiskiepyti gali registruotis savo vakcinai nuo COVID-19 www.koronastop.lt arba Karštąja linija 1808. SAM Spaudos tarnyba