Kada galima apsieiti su vietiniu gydymu, o kada būtina kreiptis į medikus? Kokių klaidų nedaryti gydantis namuose ir kaip nuo šios nemalonios infekcijos apsisaugoti? Apie tai naujienų portalui tv3.lt pasakoja Santaros klinikų dermatovenerologas Tadas Raudonis.

Kodėl atsiranda votys?
Votys yra furunkulai – pūlingas plauko folikulo šelio uždegimas. Kartais, jeigu šalia yra keli furunkulai, jie gali susijungti į vieną stambų mazgą, vadinamą karbunkulu.
„Įprastai tai – bakterinė infekcija, trunkanti apie savaitę. Susiformuoja pūlinuko viršūnėlė, kuri per kelias dienas pratrūksta, išteka pūlingas sekretas, o žaizda ima gyti. Daugeliu atvejų tenka skirti ir antibiotikų“, – paaiškina pašnekovas.
Anot dermatovenerologo, priklausomai nuo infekcijos sunkumo, gali prireikti tiek vietinių, tiek sisteminių antibiotikų.
„Infekciją gali provokuoti stresas, taip pat pacientai, sergantys cukriniu diabetu, dažniau turi furunkulus, nes padidėjęs cukraus kiekis kraujyje sukuria palankesnę terpę bakterijoms daugintis“, – sako jis.
Anot T. Raudonio, jei furunkulai žmogui kartojasi daugiau kaip du kartus per metus ir atsiranda pažastyse, kirkšnyse, prie lytinių organų ar sėdmenų srityje, tai yra vadinama pūlinguoju hidradenitu.
„Tai yra autoimuninė liga, susijusi su netinkamu plauko folikulo ragėjimu, yra lėtinė, trunka ilgai ir yra gydoma kitaip. Dažnai sulaukiame klaidingai arba pavėluotai diagnozuotų pacientų, kai liga būna stipriai pažengusi“, – paaiškina jis.
Dermatovenerologas teigia, kad votys skiriasi priklausomai nuo lokalizacijos – gali būti ant veido, kojų, rankų ar galvos odos. Jeigu darinys yra vienas su vienu folikulu, jis vadinamas furunkulu, o daugybiniai dariniai, esantys šalia vienas kito, vadinami karbunkulu.
„Votis yra lietuviškas pavadinimas, mediciniškai jie vadinami furunkulais“, – pabrėžia specialistas.
Kaip elgtis su votimis ir kada kreiptis į gydytoją?
T. Raudonis sako, kad nerekomenduojama gydyti vočių savarankiškai, nes infekcija gali išplisti.
„Nerekomenduojama jų patiems badyti ar spaudyti, nes taip galite suplėšyti pūlingo sekreto gaubiantį maišelį, kuris plyšta, ir infekcija gali pereiti į giliuosius audinius. Gali susiformuoti abscesas po oda – stambus pūlinys“, – paaiškina jis.
Anot specialisto, ypač pavojinga, jei votys atsiranda tokiose vietose kaip galva ar veidas, nes infekcija gali lengvai komplikuotis, dėl ko kartais prireikia net hospitalizacijos.
„Atsiradus tokiam uždegiminiam atvejui, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs tinkamą gydymą – tai gali būti vietinės priemonės arba sisteminiai vaistai, dažniausiai antibiotikai“, – priduria pašnekovas.
Jis pabrėžia, kad gydymo įstaigose vočių dažniausiai nešalina, tačiau jei jaučiamas didesnis pūlingo sekreto susikaupimas po oda, kurį galima nesunkiai pajudinti, tuomet pūlinys yra punktuojamas, o pūlingas sekretas išleidžiamas. Tokiu atveju būtina vartoti antibiotikus.
„Noriu pabrėžti, kad jei per pusę metų pasitaiko bent du tokie atvejai, tai jau nebėra tiesiog furunkulas ar votis – tai yra rimtesnė liga, vadinama pūlinguoju hidradenitu“, – sako specialistas.
Kaip apsisaugoti nuo vočių?
Dermatovenerologas sako, kad norint apsisaugoti nuo vočių, labai svarbi tinkama higiena.
„Periodiškai yra tikslinga, ypač jei žmogui linkę kartotis tokie dariniai, panaudoti antiseptinį prausiklį“, – pataria jis.
Pasak T. Raudonio, plaukelių šalinimas taip pat gali padėti, nes votys susijusios su plauko folikulo uždegimu. Viena iš galimybių – plaukelius šalinti lazeriu arba mašinėle, vengiant paprastų skustukų, kurie gali skatinti plauko įaugimą, užkimšti folikulą ir taip sukelti furunkulą.
„Jeigu žmogus serga cukriniu diabetu, reikėtų stengtis palaikyti normalų gliukozės kiekį kraujyje, kad nebūtų palankios terpės bakterijoms daugintis.
Jei prakaituojama gausiai, ypač vasarą, būtina kasdien praustis, kartais net du kartus per dieną – ypač po buvimo pliaže ar gamtoje, kai oda labiau sušyla. Svarbu pašalinti susikaupusį prakaitą ir kitus nešvarumus nuo odos“, – pataria dermatovenerologas.
Jis taip pat pažymi, kad prevencinėms priemonėms, tokioms kaip mielės, mielių milteliai ar kitos liaudies priemonės, gydytojai nerekomenduoja pasitikėti, nes dažnai pasikartojanti vočių problema gali būti kita, lėtinė liga, kurią reikia gydyti kitaip.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!