Tiesa, tai tik pavieniai atvejai, tad dairytis gausesnio laimikio miškuose dar tikrai neverta.
Rado eidamas pasivaikščioti
Mieste gyvenantis Dainius savaitgalius, kaip ir dažnas kraštietis, mėgsta leisti sode. Savaitgalį būdamas Daumantų kolektyviniuose soduose vyras nusprendė pasivaikščioti miškų takeliais su šuniu.
„Vakare ėjome su šuneliu Daumantų miško takeliu ir žiūriu stovi vienas lepšiukas. Daugiau niekur nebuvo aplink grybų.
Ir toliau, kur ėjau, nieko nemačiau. Vieną vienintelį lepšiuką radau. Grybautojai juos žvalgais vadina – išlenda, dairosi, ar ir kitiems jau galima dygti“, – juokėsi sodininkas.
Pasirodys anksčiau nei įprastai
Apie pirmuosius šiųmečius grybus diskutuoja ir patyrę grybautojai, ir mėgėjai. Nors spėlionių apie būsimą grybų sezoną yra visokių, tačiau grybautojai mano, jog šiemet grybai pasirodys anksčiau nei įprastai.
„Šiuo metu miškuose labai daug nevalgomų grybų – šungrybių. Net peraugusių yra. Manau, kad netrukus ir geri – mūsų visų mėgstami – grybai turėtų pradėti dygti. Šilumos yra, svarbu drėgmės netrūktų, svarbu žemelė – miško paklotė būtų drėgna“, – dėstė Dainius.
Geriausias barometras – turgus
Beje, vyresni kraštiečiai į mišką grybų ieškoti eina tada, kai jie pasirodo mūsų turguose ar turgeliuose. Jei turguje grybų yra, ženklas, kad metas pagrybauti, pabūti miške, pasidžiaugti jo gėrybėmis.
Turgus – gana geras grybmečio barometras. Žinoma, gegužės mėnesį, dar ir birželio pradžioje nereikėtų veržtis į mišką, nes grybiena, išskyrus retus metus, dar nesustiprėjusi, kad priaugintų daug grybų.
Šiuo metu nepatartina grybauti (kaip ir žvejoti, žuvų neršto metu ar medžioti paukščių perėjimo laiku), vegetatyvinė grybiena intensyviai auga, ruošiasi būsimam derliui, dar nereikėtų trypti paklotės, lipti grybui ant „galvos“.
Ūkanotas, drėgnas oras tinkamiausias grybams augti bei juos rinkti.
Teksto autorius: Dmitrijus Kuprijanovas