• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ruošiant augalus žiemai, svarbu tinkamai įvertinti jų poreikius ir jautrumą šalčiui. Kiekviena augalų rūšis reikalauja skirtingos priežiūros, kad galėtų saugiai peržiemoti ir pavasarį atgauti gyvybingumą. 

Ruošiant augalus žiemai, svarbu tinkamai įvertinti jų poreikius ir jautrumą šalčiui. Kiekviena augalų rūšis reikalauja skirtingos priežiūros, kad galėtų saugiai peržiemoti ir pavasarį atgauti gyvybingumą. 

REKLAMA

Agronomė Jonata Pauraitė pabrėžia, kad pasirengimas šaltajam sezonui priklauso nuo augalo tipo ir jo augimo sąlygų. Pavyzdžiui, yra augalų, kurie be didesnių pastangų peržiemoja be papildomos apsaugos, o kai kurie – ypač jautrūs. Pavyzdžiui, rožės ar hortenzijos – jos reikalauja dėmesio. 

J. Pauraitė teigia, kad augalų jautrumas priklauso nuo jų tipo. Perkant augalą, svarbu įvertinti jo jautrumą ir atkreipti dėmesį į pakuotėje nurodytas jautrumo zonas – taip galima suprasti, ar augalas pajėgs išgyventi žiemą. Kadangi klimatas šiltėja, augalų augimo tempai kasmet keičiasi. „Mano kieme rododendrai jau pradėjo žydėti – gamta tiesiog „eina iš proto““, – priduria specialistė.

Svarbu atkreipti dėmesį į augalo jautrumą

Agronomė teigia, kad 90 procentų jos žinomų krūmų puikiai žiemoja be papildomos priedangos – tereikia estetiškai sutvarkyti krūmelius ir nugrėbti lapus. Visgi jei ant augalo pakuotės nurodytos šiltosios zonos, jo išsaugoti nepavyks, tad su tuo reikėtų susitaikyti:

REKLAMA
REKLAMA

„Renkantis augalus, kurie gali ilgai žiemoti, būtina atkreipti dėmesį į specialią priežiūrą ir rinktis augalus, pritaikytus 5–6 žiemojimo juostoms, nes jie geriau atlaikys šalčius.

REKLAMA

Jautresnius augalus, tokius kaip rožės, hortenzijos ar visterijos, rekomenduojama apdengti eglišakiais, agroplėvele, perkelti į šiltnamį ar kitą šiltesnę vietą. Jei naudosite eglišakius, vertėtų pasidaryti atramas ir keliais sluoksniais apvynioti augalą, kadangi eglišakiai gali būti nepatogi priemonė – pavasarį reikia galvoti, kur juos dėti, o nukritę spygliai rūgština dirvą“, – sako J. Pauraitė.

Viena iš dažniausiai daromų klaidų – pernelyg intensyvi augalų priežiūra, kai net šalčiui atsparūs augalai „permylimi“. Pavyzdžiui, kai augalai apdengiami, o šaknys gausiai užpilamos durpėmis, gali kilti pavojus, kad jie paprasčiausiai „sušus“. Tai ypač aktualu, kai lauke temperatūra siekia +5 ar +10 laipsnių – tokiu oru augalų uždengti nereikia, nes gali atšilti ir per didelė šiluma pakenks augalui.“

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat svarbu atsižvelgti į augalo vietą. Jei jis auga užuovėjoje, papildoma apsauga nebūtina, tačiau atvirose vietose ar vazone esančius augalus verta apdengti, nes jie labiau jautrūs temperatūrų svyravimams ir vėjui:

„Be to, dabar tinkamas metas patręšti augalus, tokius kaip hortenzijos ar šilauogės, nes šiuo laikotarpiu jie kaupia maistines medžiagas kitam sezonui, o tai padės jiems geriau žydėti ir augti ateityje.“

Kai kurie augalai prieš šalnas reikalauja ypatingo dėmesio

Pasak J. Pauraitės, hortenzijų priežiūra labai priklauso nuo jų rūšies – ar tai yra šluotelinės, ar burbulinės hortenzijos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šluotelines hortenzijas galima genėti rudenį arba pavasarį. Genėjimo aukštis priklauso nuo norimo augalo dydžio – jei norime aukštesnio krūmo, žiedynus kerpame aukščiau, o jei siekiame žemesnio ir tvirtesnio augalo, krūmą genime arti žemės, paliekant apie 10–15 cm nuo pagrindo.

Tuo tarpu burbulines hortenzijas reikia prižiūrėti kitaip – pakanka tik pašalinti nudžiuvusius žiedus ir palikti augalą ramybėje, nes ši rūšis žydi ant senesnių, ilgamečių šakų. Spalvotos burbulinės hortenzijos yra ypač jautrios, todėl daugelis sodininkų jas per žiemą laiko rūsiuose, kad apsaugotų nuo šalčio“, – sako ji.

REKLAMA

Agronomė teigia, kad prieš žiemą svarbu pasirūpinti ir bijūnais. Pavyzdžiui, sumedėjusius bijūnus patartina palikti ramybėje ir jų stiebų nekarpyti. Pavasarį, kai paaiškės, kurie stiebai yra pažeisti, juos bus galima pašalinti:

„Dabartiniu metu, kai bijūnų lapai jau yra parudavę, galima juos nukirpti ir leisti augalui ramiai pasiruošti žiemai, nes jie nėra jautrūs šalčiui. Svarbu atkreipti dėmesį, kad šiuo metu šiuos augalus tręšti jau per vėlu – tai reikėjo padaryti rugpjūčio pradžioje, kai augalas ruošėsi žiemojimo etapui. Pernelyg vėlyvas tręšimas gali sutrikdyti augalo ramybės būseną, nes jis gali bandyti išleisti naujus ūglius, kuriuos pažeis žiemos šalčiai.“

Teksto autorė: Ugnė Svenciūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų