QR atminimo ženkliuko ant antkapio, kuris nepažįstamiems atveria galimybę daugiau sužinoti apie mirusįjį, o artimiesiems išlaikyti gyvus prisiminimus apie mirusį artimąjį, sukūrimo idėja ir veikimo principu su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais sutiko pasidalinti įmonės „Cemety“ rinkodaros specialistė Karolina Nečiūnė.
Ji atskleidė, kad ši paslauga jau yra teikiama devynerius metus, t. y. visą įmonės, kuri užsiima kapinių skaitmeninimu, gyvavimo laikotarpį.
QR kodų ant antkapių idėja
Iš pat pradžių K. Nečiūnė papasakojo, kaip apskritai gimė idėja klientams pasiūlyti tokią paslaugą. Pasak jos, jų komanda jau kurį laiką apie tai svarstė.
„Mintis apie tai, kad ant antkapio galima uždėti QR kodą, kilo iš to, kad įmonė užsiima kapinių skaitmeninimu ir kiekvieną sykį fotografuodami, skaimenizuodami kapavietes susimąstydavome, kas slypi po iškaltais vardais, pavardėmis ir datomis“, – idėjos motyvu dalijosi ji.
Pašnekovė aiškino, kad norėjosi sukurti tokį būdą, kuris galėtų aprėpti prisiminimams su svarbiu žmogumi skirtą laikyti sistemą, į kurią patekti būtų visai nesudėtinga tiems, kurie to nori.
Anot jos, ši mintis taip pat atsirado dėl to, kad gyvenimui nepaliaujamai bėgant, apie jau išėjusius Anapilin kiekviena nauja karta turi vis mažiau prisiminimų.
„Tada kilo mintis tokiam moderniam ir šiuolaikiškam būdui, kaip tą atminimą išsaugoti ir pateikti ateities kartoms.
Galbūt kitas praeivis taip pat sužinotų kažkokių įdomių dalykų apie tą žmogų, įdomias šeimos istorijas“, – atskleidė K. Nečiūnė.
QR atminimo ženkliukų ant antkapių veikimo principas
Pasiteiravus pašnekovės, kaip veikia ši technologija, K. Nečiūnė aiškino, kad principas – visai nesudėtingas.
Ji pasakojo, kad tiems, kurie siekia sužinoti informaciją, tereikia nuskenuoti mobiliuoju telefonu metalinę plokštelę, o vėliau telefone atsidaro sistema, kuri leidžia artimiau susipažinti su velioniu.
„Tam, kad nuskaitytumėte QR kodą, yra reikalingas mobilus įrenginys. Pasinaudojus kamera yra nuskaitomas QR kodas, kuris išgraviruotas ant nerūdijančio plieno plokštelės.
Priklijuojamas plokšteles žmonės dažniausiai renkasi uždėti ant antkapio“, – aiškino ji.
O kalbant apie tuos žmones, kurie siekia užsisakyti paslaugą, K. Nečiūnė atskleidė, kad jie turi atlikti kelis žingsnius.
Svarbiausias iš jų – gerai apsvarstyti, kokia informacija bus norima dalintis, kokios nuotraukos ir vaizdo įrašai galėtų atspindėti velionį geriausiai.
„Ką reikia daryti žmogui? Jis gali susisiekti su mumis arba užsisakyti paslaugą per www.cemety.lt arba www.kapines.info puslapį, būti pasiruošus dėl savęs, ką norima įkelti į pačią sistemą, ką bus norima parodyti per QR kodą.
Įsigijus paslaugą yra aiškūs žingsniai – pats žmogus gali įsikelti ką tik nori: tekstą, nuotraukas, vaizdo įrašus. Įsigijus šią paslaugą mes aktyvuojame QR kodą, priskiriame sistemoje žmogų, kuris jam skirtas, tuomet mes vykstame užklijuoti ant antkapio atminimo ženkliuką.
Kartais klientai būna kartu su mumis, kartais to padaryti negali. Vienais atvejais jie patys nurodo, kurioje antkapio vietoje užklijuoti kodą, kitais atvejais prašo parinkti mus“, – informavo pašnekovė.
K. Nečiūnė pridūrė, kad kartais pasitaiko atvejų, kuomet pateikiant informacija įsivelia klaidų. Ji aiškino, kad tokiais momentais visuomet prašo klientų pranešti apie klaidas tam, kad jos būtų pašalintos.
Įsimintiniausias QR atminimo ženkliuko užsakymas ant Tito Masiulio antkapio
Pasiteiravus pašnekovės, ar visa užsakovo pateikta informacija tampa vieša, ar vis tik yra galimybė tam tikrą informaciją padaryti prieinama tik artimiems žmonėms, ji tikino, kad ne.
„Mūsų sistema yra vieša, pasirinkimo, rodyti viešai ar ne, neturime. Mūsų QR atminimo ženkliukas yra susietas su kapinių skaitmeninimo sistema Cemety, tad žmogus nuskaitęs mato visą viešai prieinamą informaciją iš sistemos, tai, ką artimasis norėjo parodyti, ką įkėlė – tekstą, nuotraukas, vaizdo įrašus“, – pasakojo moteris.
O paprašius papasakoti apie labiausiai įsiminusį užsakymą, K. Nečiūnė susimąstė. Pasak jos, kiekviena istorija yra brangi ir savaip unikali.
Ji pasakojo, kad neretai klientai šią paslaugą užsako tam tikromis progomis, pavyzdžiui, mirusiųjų artimųjų gimtadienio progai, Motinos ar Tėvo dienai.
„Kiekviena istorija yra išskirtinė, nes tą QR atminimo ženkliuką užsako su paskirtimi, o ne šiaip sau. Kartais seserys užsako broliams, siekiant juos prisiminti, vaikai per Motinos dieną užsako mamai.
Dabar išskirtinumas yra toks, kad tam tikrose savivaldybėse bus klijuojami QR atminimo ženkliukai kodai ant kultūros paveldo objektų.
Šiai dienai turime 93 kodus Ukmergėje, Vilkaviškyje, Varėnoje, Rokiškyje, Širvintose. Savivaldybės užsakymu ir su artimųjų pritarimu, jie bus ant visuomenei nusipelniusių asmenų paminklų“, – dalijosi ji.
Taip pat pašnekovė pridūrė, kad vienas iš užsakymų, kurį ji prisimins dar ilgai, buvo darbas su vieno iš Sausio 13-osios naktų kovotojų už laisvę QR atminimo ženkleliu.
„Jeigu išskiriant užsakymus, vienas iš jų – Tito Masiulio užsakymas. Ant jo paminklo yra užklijuotas QR atminimo ženkliukas, o bendravimas su jo seserimi, su mama, pažintis su asmeniniu archyvu įsiminė“, – pasakojo ji.
Įvardijo paslaugos kainą
K. Nečiūnė pasakojo, kad ši paslauga Lietuvoje laikui bėgant tampa vis labiau populiaresnė. Anot jos, vis daugiau žmonių ima palankiau žvelgti į kapinių skaitmeninimą.
Ji pasidalijo viena iš situacijų, visai neseniai nutikusių dirbant su QR atminimo ženkliuko priklijavimu Šilalėje, kuri įsiminė pašnekovei:
„Visai neseniai klijavome QR atminimo ženkliuką Šilalėje, moteris minėjo, kad labai smagu tokios idėjos ir kad ji džiaugėsi, jog galėjo ją įsigyti dėl anūkų. Ji pasakojo, kad jie klausinėjo, kada mirė senelis, kada viena nutiko, kada kita nutiko.
Ji pasakojo, kad pamažu atsiranda tokių klausimų, kurių jau nebėra ko paklausti, tad ji sumąstė, kad reikia tai padaryti vardan anūkų, kad jie žinotų bent šiek tiek istorijos apie senelį, nes galimai ateis laikas, kai nebebus ko apie tai paklausti“, – mintis dėstė pašnekovė.
Paklausta, kiek tokia paslauga gali atsieiti žmogui, K. Nečiūnė pasakojo, kad yra vienkartinis mokestis, kurį sumokėjus yra specialiai tam asmeniui sukuriamas unikalus QR kodas, kuris yra išgraviruojamas ant plokštelės o pats kodas priskiriamas mūsų sistemoje palaidotam asmeniui.
„Šiai minutei paslaugos kaina yra 99 eurai. Dažnai sulaukiame klausimų, ar bus papildomi duomenų palaikymo mokesčiai, tačiau ne. Nėra jokių papildomų mokesčių ar metinių mokesčių.
Jeigu yra norima kažką pridėti, kažkokias nuotraukas, tai padaryti galima, jokių papildomų mokeščių už tai nėra“, – paaiškino ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!