Taip nutiko vienai moteriai iš JAV, kuriai 2003 m., kai jai buvo 34-eri, buvo diagnozuota plaučių embolija, rašo express.co.uk.
Beth Waldron pasidalijo savo istorija su Ligų kontrolės ir prevencijos centru, siekdama informuoti kitus apie kraujo krešulių sukeliamus simptomus.
„Krešuliai nebuvo iš karto diagnozuoti. Nei aš, nei mano gydytojai nemanė, kad mano jaučiamus simptomus sukelia kraujo krešuliai“, – paaiškino ji.
Kojų skausmas ir dusulys
Abu pradiniai simptomai – kojų skausmas ir dusulys – buvo supainioti su kitomis ligomis ir medikai neaptiko kraujo krešulių laiku.
Ji sakė: „Kojų skausmą, sukeltą giliųjų venų trombozės (GVT), iš pradžių medikai nurašė kaip raumenų plyšimą.
Skausmas krūtinėje ir dusulys, kurį sukėlė plaučių embolija (PE), buvo nurašyta kaip kvėpavimo takų infekcija, kurios gydymui buvo paskirti antibiotikai.
Tik po antrojo skausmingo plaučių embolijos epizodo beveik po savaitės buvo atlikti reikalingi diagnostiniai tyrimai ir nustatytos tikslios giliųjų venų trombozės ir plaučių embolijos diagnozės.“
Giliųjų venų trombozė įvyksta, kai kraujo krešulys susidaro venoje, dažniausiai – kojų venose. Dažnai šią ligą lydi pulsavimas, patinimas ir odos kaitimas krešulio paveiktoje vietoje.
Tuo tarpu plaučių embolija pasireiškia užsikimšus plaučių kraujagyslėms – tai gyvybei pavojinga būklė, jei kraujo krešulys nepašalinamas laiku. Ištikus plaučių embolijai, gali staiga pasunkėti kraujavimas, pasireikšti atsikosėjimas krauju.
Turėjo genetinį polinkį į padidėjusį krešumą
Beth buvo paguldyta į ligoninę praėjus devynioms dienoms po diagnozės nustatymo, per tą laiką tyrimai parodė, kad ji turėjo genetinį polinkį į padidėjusį krešumą dėl V faktoriaus (Leideno) mutacijos.
Ji sakė: „Rasta mutacija, galimai prie polinkio į padidėjusį krešumą prisidėjo ir tai, kad vartojau geriamuosius kontraceptikus.“
Jai buvo paskirti kraują skystinantys vaistai, kad jos organizme nesusidarytų daugiau kraujo krešulių.
„Šiandien aš vartoju kraują skystinančius vaistus ir tikriausiai tai darysiu visą gyvenimą. Laimei, man sekasi labai gerai ir sveikata nesiskundžiu.
Man labai pasisekė, kad išgyvenau trombozes ir visiškai pasveikau. Po to, ką patyriau, dabar aktyviai prisidedu prie efektyvesnio pacientų ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų informavimo apie kraujo krešulius skatinimo.“
NHS pataria kviesti greitąją pagalbą, jei jums ar kitam šalia esančiam žmogui pasireiškia:
- Pasunkėjęs kvėpavimas;
- Krūtinės arba viršutinės nugaros dalies skausmas;
- Labai greitas širdies plakimas;
- Alpimas.
„Tai gali būti plaučių embolijos ar kitos gyvybei pavojingos sveikatos būklės požymiai“, – teigia NHS.