• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik metus Džeikas Haendelis negalėjo judėti ar kalbėti, tačiau matė ir girdėjo viską, kas vyko aplinkui. 28 metų buvęs virėjas sirgo reta smegenų liga, dėl kurios sutrinka kalba ir judesiai.

Beveik metus Džeikas Haendelis negalėjo judėti ar kalbėti, tačiau matė ir girdėjo viską, kas vyko aplinkui. 28 metų buvęs virėjas sirgo reta smegenų liga, dėl kurios sutrinka kalba ir judesiai.

REKLAMA

Gydytojai nėra tikri, kas sukėlė jo būklę, tačiau teigė, kad greičiausiai tai buvo kažkoks toksinas, kurį jis įkvėpė, rašoma dailymail.co.uk.

Išgyveno mirtiną ligą

Pirmą kartą diagnozavus šią ligą, jam buvo likę gyventi tik šeši mėnesiai, tačiau jis sakė, kad dabar yra vienintelis žmogus pasaulyje, išgyvenęs šią mirtiną ligą.

Viskas prasidėjo nuo balso pokyčių ir pusiausvyros problemų, bet per kelis ateinančius mėnesius liga „įsibėgėjo“, kol jis visiškai nebegalėjo bendrauti ar judėti. Tačiau jis vis tiek pilnai suprato, kas vyksta aplink jį.

Jis ne tik kentėjo nuo sunkios smegenų būklės, bet jam taip pat išsivystė „užrakinimo sindromu“ vadinama koma, kai žmogus negali judėti ar kalbėti, bet vis dar yra sąmoningas. 

REKLAMA
REKLAMA

Jo būklė buvo sunki ir laikoma nepagydoma. Gydytojai manė, kad negali jam padėti, todėl jis buvo išsiųstas namo, kur, pasak jo, šeima nesuprato, kad jis vis dar suvokia aplinką.

REKLAMA

Būdamas įkalintas savo kūne D. Haendelis girdėjo, kaip slaugytojai kalbėjo apie jo „smegenų mirtį“, o vienas šeimos narys sakė, kad jis tikriausiai greitai mirs, tačiau labiausiai sukrečiantis dalykas, kurį jis girdėjo, buvo jo tėvo ir tuometinės žmonos ginčas, pasibaigęs smurtu.

D. Haendelio kančios prasidėjo 2017 m. gegužės mėn. Jis buvo ką tik vedęs ir dirbo restorano vyriausiuoju virėju. Vieną dieną jis pastebėjo, kad keistai jaučiasi. Jo balsas buvo aukštesnis nei įprastai, pusiausvyra buvo netvirta, o vairuodamas jis svirduliavo.

REKLAMA
REKLAMA

Ellen, dabar jau buvusi jo žmona, pasakė, kad jis turėtų vykti į ligoninę. Jis nuvyko į skubios pagalbos skyrių ir buvo paguldytas su į insultą panašiais simptomais.

Jis sakė: „Vis dar maniau, kad grįšiu namo ir viskas bus taip, kaip ir kiekvieną kartą, kai buvau ligoninėje... Bet gyvenimas tikrai niekada nebebus toks pat“.

Diagnozė šokiravo

Išaušus rytui, aštuoni gydytojai apsupo D. Haendelio lovą. Jis pasakojo, kad gydytojai jam sakė: „Mums labai gaila, kad jums liko gyventi šeši mėnesiai. Jūs sergate itin reta smegenų liga.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bostone gyvenančiam 36 metų D. Haendeliui buvo diagnozuota ūminė toksinė leukoencefalopatija (ATL) – liga, pažeidžianti smegenų sritis, padedančias bendrauti ir judėti.

D. Haendelio liga buvo ūminė toksinė progresuojanti leukoencefalopatija, o „progresuojanti“ reiškė, kad jo simptomai greitai blogėjo, būtent tai sukėlė vadinamąjį „užrakinimo sindromą“.

REKLAMA

Gydytojai jam sakė, kad jam labai greitai pablogės, vyras neteks galimybės vaikščioti ir tai prikaustys jį prie neįgaliojo vežimėlio. Vėliau jo kūnas patirs didelį skausmą.

Buvo sakoma, kad tokiu būdu jis prarastų gebėjimą valgyti, ryti ir kalbėti. Galiausiai jam prireiktų vamzdelių kvėpavimui ir maitinimo vamzdelio, kad gautų maistinių medžiagų, „kol nugrimztų į komą ir greičiausiai mirtų“.

REKLAMA

Jam buvo pasakyta, kad nėra jokios tikimybės, jog jis pasveiks: „Norėjau, kad mane įspėtų, kiek skausmo iš tikrųjų patirsiu.“ 

Laikui bėgant įvyko viskas, ką sakė gydytojai.

Būklę sukėlė įkvėptas toksinas

ATL pažeidžia smegenų baltąją medžiagą, kuri jungia smegenų sritis, padedančias bendrauti ir judėti bei atliekančias svarbų vaidmenį pažinimo funkcijoms.

Baltojoje medžiagoje yra nervinių skaidulų, kurias saugo mielinu vadinamas apvalkalas. Mielinas apsaugo skaidulas ir padeda smegenyse siųsti pranešimus ir elektrinius signalus. Dėl jų pažeidimo sutrinka bendravimas, atsiranda judėjimo ir kalbėjimo problemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ATL gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant aplinkos toksinus, pesticidus, chemoterapiją ir piktnaudžiavimą vaistais.

Gydytojai pasakė, kad D. Haendelio būklę sukėlė toksinas, kurį jis įkvėpė. Jis ir jo gydytojai nėra tikri, koks tiksliai toksinas, tačiau D. Haendelis vartojo narkotines medžiagas ir sakė, kad dirbdamas virėju nuolat susidurdavo su cheminėmis medžiagomis ir pesticidais.

2019 m. tyrime, kuriame analizuota maždaug 100 pacientų, sergančių ATL, nustatyta, kad opioidai buvo antra pagal dažnumą šios būklės priežastis (19 proc.) ir lėmė antrą blogiausią pacientų baigtį.

REKLAMA

D. Haendelis ne kartą buvo perkeltas iš ilgalaikės priežiūros įstaigos į ligoninę ir reabilitacijos klinikas, nes jo liga buvo laikoma nepagydoma ir gydytojai nežinojo, kaip jam padėti.

Visą tą laiką D. Haendelis girdėjo, kaip žmonės jį aptarinėjo, manydami, kad jis nėra sąmoningas. Pamažu jis pastebėjo, kad jį prižiūrintis medicinos personalas galiausiai nustojo jį pripažinti ir su juo kalbėtis.

REKLAMA

Girdėjo viską, ką kalba kiti

Portalui „BuzzFeed“ jis pasakojo, kad girdėjo, kaip vienas medikų komandos narys skundėsi, kad juo rūpinasi, o kai buvo diskutuojama apie dideles išlaidas, kurias jis patiria, vienas šeimos narys pasakė: „Na, turiu nuojautą, kad problema bet kurią dieną išsispręs savaime.“

Vieną dieną į jo palatą įėjo dvi slaugytojos ir ėmė spėlioti. Kai viena iš jų pasakė, kad joms nederėtų kalbėtis paciento akivaizdoje, D. Haendelis pasakojo, kad kita atsakė: „Nesijaudink, jis jūsų negirdi. Jo smegenys vis tiek mirusios.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu vyras pagalvojo: „Šventas š***, jie galvoja, kad mano smegenys mirusios? [Turiu] jiems pranešti. Per tą laiką supratau, kad yra kažkas baisiau už mirtį. Maniau, kad galiu taip įstrigti visam laikui.“

Jis sakė tinklalaidėje „Blink“: „Aš tiesiog pradėjau panikuoti ir blaškytis. Ar mano smegenys mirusios? Ar gali taip būti? Ar tai įmanoma? Iš karto ėmiausi misijos. Aš [turiu] jiems pranešti, kad mano smegenys nėra mirusios.“

REKLAMA

Gydytojai jam atliko magnetinio rezonanso ir EEG tyrimus, kad nustatytų smegenų funkciją ir aktyvumą, kurie parodė „katastrofišką“ smegenų sužalojimą.

D. Haendelis sakė: „Gydytojai nežinojo, ką su manimi daryti. Man negerėjo, bet aš nebuvau miręs. Jaučiausi tarsi įstrigęs nežinioje.“

Vienu metu jis buvo išsiųstas namo, kad būtų prižiūrimas. Tuomet Ellen pradėjo izoliuoti savo vyrą nuo šeimos ir draugų. Keliems artimiesiems, kuriems vis dar leido lankyti vyrą, Ellen sudarė griežtą priežiūros planą.

REKLAMA

Kai D. Haendelio tėvas 45 minutėmis pavėlavo į vieną iš savo priežiūros pamainų, jiedu su Ellen ėmė šaukti vienas ant kito.

Vyras girdėjo, kaip kažkas šaukė: „Tu mane dusini! Tu mane dusini.“ Tada jis išgirdo, kaip žmogus krenta laiptais žemyn, atsitrenkia į duris, ir išgirdo tėvo murmėjimą.

Tada jis išgirdo, kaip Ellen paskambino 911 ir pasakė: „Mano uošvis ką tik bandė mane nužudyti. Bandė mane uždusinti.“

REKLAMA
REKLAMA

J. Haendelis pridūrė: „Ir tai viskas, ką aš žinau. Daugiau niekada nemačiau savo tėvo ir daugiau nieko apie jį negirdėjau, taip pat daugiau niekas iš mano šeimos narių negirdėjo.“

Nors jis išsamiai papasakojo apie šį incidentą „Blink“, daugiau detalių apie viską, kas įvyko po šio įvykio, jis dar neatskleidė.

Išmokė bendrauti mirksint

Jis taip pat išsamiai papasakojo apie savo sveikimą, kuris prasidėjo, kai Bostono „Mass General“ ligoninės gydytojas pastebėjo, kad jis atlieka subtilius judesius.

D. Haendelis pasakojo, kad gydytojas paklausė: „Ei, ar jūs tai matote? Man atrodo, kad jis kažką judina.“

Tačiau gydytojas buvo atleistas ir pasakė, kad judesiai yra nevalingi. Vyras sakė „TikTok“: „Jis man pasakė, kad jei jį girdžiu, turėčiau bandyti pajudėti. Sukaupiau visas jėgas ir įtempiau visą kūną – ir tai iš tikrųjų pavyko. Tai buvo pirmas tikras vilties ženklas.“

Gydytojai pakvietė neverbalinės kalbos terapeutą, kuris išmokė jį bendrauti mirksint, tada jis naudojo raidžių lentelę, ant kurios užrašė „Aš tave girdžiu“.

Po intensyvios fizinės ergoterapijos ir logopedinės terapijos 2019 m. jis pradėjo gebėti judinti kaklą ir skleisti primityvius garsus. Vėliau sugrįžo gebėjimas naudotis pirštais ir rankomis.

REKLAMA

2020 m. pabaigoje D. Haendelis galėjo persikelti namo, o pastaruosius ketverius metus tęsė terapiją ir dabar mokosi vaikščioti su lazdele. 

Jis sakė: „2020 m. pabaigoje, po ilgų sunkaus darbo metų, pagaliau persikėliau namo, nors man vis dar reikėjo 24 valandų priežiūros. Šiandien bandau atsigauti, tačiau nuėjau ilgą kelią.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų