Insultas dažnai vaizduojamas kaip būklė, kuri ištinka tarsi iš niekur, tačiau pirmieji požymiai iš tikrųjų gali pasirodyti likus dar kelioms dienoms ar net savaitei iki įvykio.
„Cardiac Screen“ duomenimis, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti ankstyvieji simptomai, įspėjantys apie būsimą insultą „likus kelioms dienoms iki insulto“.
Simptomus jautė prieš savaitę
Be to, tyrimai rodo, kad 43 procentai pacientų, patyrusių insultą, jautė nedidelio insulto simptomus dar savaitę prieš patiriant sunkų insultą.
Kaip rašoma sveikatos portale, vienas iš įprastų šiai kategorijai priskiriamų požymių – tirpimas ar dilgčiojimas, rašo express.co.uk.
„Cardiac Screen“ teigia: „Insulto požymiai dažnai atsiranda staiga, bet tai nereiškia, kad neturėsite laiko veikti. Kai kurie žmonės jaučia tokius simptomus kaip galvos skausmas, tirpimas ar dilgčiojimas, likus kelioms dienoms iki sunkaus insulto.
Šie įspėjamieji pojūčiai dažniausiai užklumpa vieną ranką ar koją ir atsiranda dėl to, kad laikinai sumažėja smegenų aprūpinimas krauju.
Kalifornijos universiteto San Francisko sveikatos portalas priduria, kad šios sritys taip pat gali jaustis silpnos. Verta paminėti, kad vienos iš rankų silpnumas taip pat laikomas besitęsiančio insulto, kuriam reikalinga skubi medicininė priežiūra, simptomu.
Britų širdies sveikatos portalas „Cardiac Screen“ priduria: „Jei atkreipsite dėmesį į šiuos simptomus ir ieškosite pagalbos, net jei jie išnyksta, jūsų šansai pilnai pasveikti bus daug geresni.
Neignoruokite ankstyvųjų įspėjamųjų ženklų. Nedelsdami kreipkitės pagalbos, nes rimtesnis insultas gali ištikti po kelių valandų ar dienų“.
NHS taip pat pabrėžia, kad skubus medicininis gydymas yra būtinas, nes kuo anksčiau žmogus gaus pagalbą, tuo mažesnė tikimybė, kad bus padaryta neatitaisoma žala.
„Jei įtariate, kad jus ar ką nors kitą ištiko insultas, nedelsdami skambinkite skubiosios medicinos pagalbos telefonu“, – teigia sveikatos tarnyba.
Insulto metu kraujo tiekimas į jūsų smegenis yra apribotas arba sustabdytas, o tai reiškia, kad smegenų ląstelės pradeda mirti. Dėl to greita medicininė pagalba yra gyvybiškai svarbi.
Kiti ankstyvieji insulto požymiai
Be tirpimo ir dilgčiojimo, yra keletas kitų ankstyvų požymių, kuriuos verta žinoti. Tai:
- galvos skausmas,
- staigus galvos svaigimas, pusiausvyros ar koordinacijos praradimas,
- regėjimo praradimas arba regėjimo pokyčiai viena ar abiem akimis, kurie dažniausiai ištinka staiga,
- jaučiatės sumišę arba sunkiai suprantate dalykus, kuriuos paprastai nesunku suprasti,
- vienos kūno pusės (arba vienos rankos ar kojos) tirpimas ar silpnumas.
Kaip išvengti insulto
Geriausias būdas sumažinti insulto riziką yra sveikai gyventi. Insulto asociacija (SA) paaiškina, kad sveika, subalansuota mityba gali padėti sumažinti riziką susirgti aukštu kraujospūdžiu ir diabetu, kurie laikomi insulto pirmtakais.
NHS rekomenduoja mažai riebalų bei daug skaidulų turinčią dietą, įskaitant daug šviežių vaisių ir daržovių bei nesmulkintų grūdų. Be to, būtų protinga mesti rūkyti, mažinti druskos vartojimą ir sportuoti.