Kaip pasakoja Ieva, kuri pagimdė vaiką vos 15 metų, neretai tokios jaunos mamos, kaip ji, patyčių susilaukia ir iš bendraklasių, ir iš suaugusiųjų.
Ieva pagimdė būdama 15 metų moksleivė. Kaip pasakojo mergina, būdama paauglė, jautėsi vyresnė, norėjo santykių, todėl neklausė tėvų, o tai ir privedė prie nėštumo.
Apie tai, kad laukiasi, mergina sužinojo jau būdama ketvirtą mėnesį nėščia. Ji teigė, kad ilgą laiką apie nėštumą nieko neįtarė.
Padėjo tėvai
Dar būdama nėščia, Ieva išsiskyrė su vaiko tėvu, todėl vaiką augino su savo tėvų pagalba. Kaip pasakojo mergina, tėvai ją palaikė ir padėjo auginti vaiką, kol ji mokėsi ir studijavo.
„Kaip tėvai gali reaguoti, kai sužino, kad jų penkiolikmetė dukra laukiasi? Tėvas, dabar jau senelis, buvo labai patenkintas, sakė: „Pagaliau būsiu seneliu.“ O mama buvo labai susikrimtusi, bet, kai jau nebuvo kelio atgal, ji susitaikė su situacija ir ruošėsi vaikelio atvykimui“, – dalinosi Ieva.
Mergina pasakojo, kad būdama nėščia mokėsi 9-oje klasėje, todėl spaudimą patyrė ir iš suaugusiųjų, ir iš bendraklasių.
„Visų žvilgsniai buvo kitokie į mane, iškart galvojo, kad esu visiškai netvarkingas žmogus. Kai atsirado vaikutis, tikrai buvo ir patyčių, kurias tiesiog išmokau ignoruoti galų gale“, – atviravo jauna moteris.
Trūksta žinių
Praėjusiais metais Lietuvoje buvo 62 nėščios paauglės. Ir, nors skaičiai kiekvienais metais mažėja, Lietuva vis dar yra Europos šalių dešimtuke su didžiausiu pilnametystės nesulaukusių mamų skaičiumi.
Viena iš priežasčių, pasak Vaiko teisių apsaugos tarnybos, švietimo lytiškumo klausimais trūkumas. Mat yra tokių atvejų, kai nei nepilnametė mama, nei tėtis nežinojo apie galimas veiksmų pasekmes.
„Vaikai iš socialiai pažeidžiamų šeimų, kuriems trūksta meilės, kurių emociniai poreikiai nėra patenkinami, ieško šilumos įvairiuose kitokiuose santykiuose, kurie pagal jų amžių nėra tinkami ir baigiasi neplanuotu nėštumu“, – tikino vyresnioji patarėja Agnė Marčiukaitienė.
Pasak ginekologės Žanos Bumbulienės, neretai jaunos mamos į gydytoją kreipiasi paskutiniais nėštumo mėnesiais.
„Ta reakcija kabinete, kai matai ir pasakai, kad nėštumas, tai žinote...“ – atviravo ginekologė.
Gydytojo kabinete jauną mamą ir jos tėvus ištinka šokas. Tėvai dažnai nežino apie dukros lytinius santykius, tiki, kad nėštumas yra neįmanomas.
„Trūksta tų žinių, jos neatpažįsta savo kūno signalų. Jeigu išnyksta mėnesinės, jos tikrai nemano, kad tai yra nėštumas. Galvoja, kad čia nuo streso, dėl to, kad svorio numetė. Greičiau pastebi mamos“, – tikino Žana Bumbulienė.
Neretai paauglių nėštumą lydi ir komplikacijos, atsiranda gimdymo veiklos anomalijų. Tai yra susiję su iki galo neišsivysčiusiu mergaitės organizmu, todėl dažnai gimsta neišnešiotas naujagimis. Pasak Krizinio nėštumo centro, psichologiškai merginos tam nėra pasiruošusios.
„Turime tokių atvejų, kai tas vaikinas, nuo kurio mergina laukiasi, elgiasi lyg jis būtų ne prie ko, net tyčiojasi. Tai yra be galo skaudu, ir tikrai reikia psichologinės pagalbos, nes kartais jos balansuoja ant bedugnės krašto“, – dėstė centro direktorė Zita Tomilinienė.
Lietuvoje jauniausia gimdyvė užregistruota 1995 metais. Mergaitė pagimdė būdama 11 metų ir penkių mėnesių. Vaiko teisių tarnyba primena, kad kūdikio susilaukus nepilnamečiams tėvams, pagal įstatymą vaikui yra skiriamas pilnametis globėjas, kuris dažniausiu atveju būna vienas iš senelių.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Kas čia visiems užėję su tuom, visos vadovėmis nebūsit!!!
Neišeina būti paprasta darbuotoja, kurią kolektyvas gerbia ir padeda...