kosmosas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „kosmosas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „kosmosas“.

Į kosmosą pakilo pirmasis palydovas, pagamintas iš medžio: taip tikimasi kovoti su tarša

Iš Amerikos į kosmosą pakilo pirmasis pasaulyje medinis palydovas. Paprastai kosminiai aparatai gaminami iš aliuminio. Baigę savo darbą, palydovai arba sudega atmosferoje, arba virsta kosminėmis šiukšlėmis – abiem atvejais teršia. Tad mokslininkai bando to išvengti ar bent sumažinti žalą –  iš medžio pagaminti palydovai gali padaryti kosmoso tyrimus ekologiškesnius.
2024-11-07

Į kosmosą paleistas pirmasis pasaulyje medinis palydovas

 Su kompanijos „SpaceX“ raketa į kosmosą pakilo pirmasis pasaulyje medinis palydovas, dalyvausiantis Tarptautinės kosminės stoties aprūpinimo misijoje, antradienį pranešė jį sukūrę konstruktoriai iš Japonijos.
2024-11-05

Septynis mėnesius TKS dirbę keturi astronautai grįžo į Žemę

Dėl orų sąlygų keliskart atidėjus kelionę namo, trys amerikiečių astronautai ir rusų kosmonautas po septynis mėnesius trukusios misijos Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) pagaliau grįžo į Žemę. Kapsulė su „Crew 8“ įgula po daugiau kaip 30 valandų skrydžio nusileido prie JAV Floridos valstijos krantų, pranešė NASA. Į Žemę sugrįžo NASA astronautai Matthew Dominickas, Michaelis Barrattas ir Jeanette Epps bei rusas Aleksandras Grebenkinas.
2024-10-25

Lietuvos įmonei – išskirtinis įvertinimas: dirbs su NASA

Lietuvos gyvybės mokslų įmonė „Delta Biosciences“ yra pirmoji kompanija Europoje, atrinkta į NASA „Space-H“ akceleratoriaus programą, skatinančią pažangias kosmoso sveikatos priežiūros technologijas. Duris į ją padėjo atverti 2023 metais pasirašytas MTEPI kontraktas su Europos kosmoso agentūra (EKA), su kuria bendradarbiaudama įmonė pradėjo kurti cheminius junginius, apsaugančius astronautus nuo radiacijos gilaus kosmoso misijose.
2024-10-16

Iš TKS į Žemę grįžo „Sojuz“ kapsulė su dviem rusais ir viena amerikiete

Kazachstane pirmadienį nusileido kapsulė „Sojuz“ su dviem rusais ir viena amerikiete. Rusų kosmonautai taip užbaigė rekordinę viešnagę Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS). Kapsulė nusileido Kazachstano stepėje praėjus maždaug 3,5 valandos po išvykimo iš kosminės stoties, o nusileidimas, panašu, buvo sklandus. Paskutiniame nusileidimo etape ji su parašiutu leidosi maždaug 7,2 m/s greičiu.
2024-09-23

Iranas paleido palydovą į orbitą

Iranas paleido palydovą į kosmosą. Tai šeštadienį pranešė valstybinis transliuotojas IRIB. Islamo revoliucijos gvardijos korpuso (IRGC), galingos Irano ginkluotųjų pajėgų dalies, vardu raketa iškėlė 60 kilogramų sveriantį zondą „Chamran-1“ į 550 kilometrų aukščio orbitą. Palydovas turi būti naudojamas mokslo tikslais, teigė IRIB. Iranas iki šiol paleido  į kosmosą kelis palydovus, kurie renka duomenis apie orus, stichines nelaimes ir žemės ūkį.
2024-09-14

Istorinė akimirka: milijardierius tapo pirmuoju žmogumi, privačiai išėjusiu į atvirą kosmosą

Milijardierius Jaredas Isaacmanas ketvirtadienį tapo pirmuoju asmeniu, dalyvavusiu privačiame išėjime į atvirą kosmosą, rašo „Sky news“. 41 metų amžiaus milijardierius J. Isaacmanas pirmasis išlipo iš kapsulės. Jis tapo pirmuoju asmeniu, dalyvavusiu privačiame išėjime į atvirą kosmosą. Pasivaikščiojimas kosmose laikomas viena pavojingiausių veiklų, kurias astronautas gali atlikti orbitoje. Šį rytą išėjimas buvo atidėtas maždaug keturiomis valandomis, nebuvo pateikta jokių paaiškinimų, kodėl.
2024-09-12

Rusų kosminis laivas „Sojuz MS-26“ startavo iš Rusijos Baikonūro kosmodromo

Du Rusijos kosmonautai ir JAV astronautas trečiadienį išskrido į Tarptautinę kosminę stotį (TKS). Rusų erdvėlaivis „Sojuz MS-26“ startavo iš Rusijos Baikonūro kosmodromo Kazachstano pietuose, matyti tiesioginėje vaizdo transliacijoje. Rusijos kosmoso agentūros „Roscosmos“ paskelbtame vaizdo įraše matyti, kad „Sojuz MS-26“ pakilo apie 19 val. 23 min. Maskvos (ir Lietuvos) laiku.
2024-09-11

„SpaceX“ paleido civilių įgulą pirmajam privačiam išėjimui į atvirą kosmosą

Milijardierius Jaredas Isaacmanas antradienį išskrido į kosmosą, siekdamas pirmą kartą privačiame skrydyje išeiti į atvirą kosmosą ir nukeliauti toliau nei bet kas kitas nuo NASA „Apollo“ skrydžių į Mėnulį laikų. Kitaip nei ankstesnio užsakomojo skrydžio metu, šį kartą technologijų verslininkas dalijasi išlaidomis su įmone „SpaceX“, įskaitant visiškai naujų skafandrų kūrimą ir bandymus, siekiant išsiaiškinti, kaip jie išsilaikys.
2024-09-10

Užfiksavo kraują stingdantį vaizdą: į Žemę įskriejo asteroidas

Žmonės vis dažniau nukreipia teleskopus į dangų, tad asteroidai mažai ką stebina, tačiau neseniai virš Filipinų užfiksuotas vaizdas stingdo kraują – į Žemės atmosferą įskriejo asteroidas. Tai nutiko praėjus vos kelioms valandoms po to, kai jis buvo aptiktas ir trenkęsis į atmosferą sudegė virš Luzono salos, sukeldamas žadą atimantį blyksnį. NASA „Catalina Sky Survey“ aptiko nedidelį asteroidą, kuris dabar pavadintas 2024 RW1, likus kelioms valandoms iki jam pasiekiant Žemės atmosferą.
61
2024-09-05
REKLAMA
REKLAMA

Į Žemę atskriejo automobilio dydžio asteroidas: vaizdas gniaužia kvapą

Praėjusį sekmadienį Pietų Afrikos Respublikos Šv. Pranciškaus įlankos gyventojai išvydo neįprastą vaizdą – tarp 8.30-9 val. ryto vietos laiku dangų nušvietė ryškus blyksnis, kai kurie žmonės teigė girdėję trenksmą ir pajutę drebėjjimą. Iš pradžių buvo spėjama, kad tai buvo į atmosferą įskriejusi kosminė šiukšlė, tačiau mokslininkai patikslino, kad tai buvo didžiulė kosminė uoliena, asteroidas.
88 2024-08-30

NASA: TKS įstrigę astronautai iš „Boeing“ misijos į Žemę grįš su „SpaceX“

Du JAV astronautai, į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) atvykę bendrovės „Boeing“ erdvėlaiviu „Starliner“, namo turės grįžti konkuruojančios „SpaceX“ skrydžiu, šeštadienį pranešė NASA. „NASA nusprendė, kad Butchas ir Suni sugrįš su „Crew-9“ kitų metų vasarį, o „Starliner“ sugrįš be įgulos“, – žurnalistams sakė NASA vadovas Billas Nelsonas. Butcho Wilmore'o ir Suni Williams grįžimas atidėtas dėl „Boeing“ erdvėlaivio variklio gedimų.
2024-08-24

Lietuvos kosmoso sektoriaus įmonės jau sulaukė investicijų už daugiau kaip 5 mln. eurų

Lietuvos kosmoso sektoriaus įmonės jau sulaukė investicijų už daugiau kaip 5 mln. eurų, skelbia Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN). „Praėjusiais metais pasaulinė kosmoso sektoriaus vertė buvo didesnė nei 554 mln. eurų. Prognozuojama, kad per artimiausią dešimtmetį ji patrigubės ir sieks 1,66 trilijono eurų, tad dalyvavimas EKA veikloje Lietuvai atveria daug naujų galimybių auginant šį didelį potencialą turintį sektorių“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
2024-08-08

Astronautai kosmose mėgaujasi lietuvių kurtu maistu: atskleidė, ką valgo

Žinia apie tai, kad Panevėžyje Lauros Kaziukonienės įkurta įmonė, žinoma „Super Garden“ vardu, kurs užkandžius Europos astronautams, patraukė tarptautinės žiniasklaidos dėmesį. Vienuose iš didžiausių Didžiosios Britanijos naujienų portalų „Huffington Post“ bei „Yahoo“ pasirodė interviu su šaltyje džiovinto maisto eksperte apie tai, ką astronautai valgo kosmose. „Ką tik sužinojau, ką iš tiesų valgo astronautai.
2024-07-29

Lietuvos įmonių maistas keliaus į kosmosą: „Kiekvienam astronautui asmeniškai“

Kosmose astronautai valgys lietuvių gaminamą maistą – Panevėžio įmonė siųs vos 1 centimetro kubelių formos užkandžius į kosmosą. Vilniaus mokslininkai kuria prietaisą, kuris padės jiems prižiūrėti sveikatą, stebėti savo amino rūgščių lygį ir išlaikyti raumenų masę. Šios įmonės kartu su dar penkiomis laimėjo Europos kosmoso agentūros konkursą.

Lietuviai gamins maistą astronautams: štai kokia svarbiausia užduotis laukia

Europos kosmoso agentūros (EKA) konkursą kartu su kitomis septyniomis Lietuvos bendrovėmis laimėjusi įmonė gamins maistą astronautams. Kaip LRT radijui šeštadienį sakė liofilizuotų produktų įmonės vadovė Laura Kaziukonienė, dabar svarbiausia užduotis – šių produktų pagrindu sukurti receptus. „Principas yra toks, kad užsišaldo maistas iki labai žemos temperatūros, minus 80 laipsnių, specialioje įrangoje ir vakuumo pagalba ištraukiama drėgmė.
2024-07-20

Iš kosmoso ant namo nukrito pavojingas objektas: padavė NASA į teismą

Šeima iš Floridos padavė NASA į teismą, rašo „Sky news“. Ant jų namo nukrito nuolaužos iš Tarptautinės kosminės stoties ir apgadino namą. Šeimai atstovaujanti advokatų kontora „Cranfill Sumner“ teigė, kad ši byla prieš NASA yra pirmoji tokio pobūdžio byla, kuri „taps pagrindu“ panašiems ieškiniams ateityje, nes kosmoso nuolaužos tapo „tikra ir rimta problema“. Iš kosmoso nukrito objektas Objektas ant namo nukrito kovo mėnesį ir išmušė skylę stoge bei grindyse.
2024-06-29

Įspūdingas reginys danguje – tokie palydovai gelbsti prognozuojant audras

Amerikoje milijardieriaus Ilono Musko bendrovė „Space X“, paleidusi sunkiąją raketą, dar kartą sužavėjo milijonus kosmoso gerbėjų. Tiesa, įdomiausia įvyko ne kai suskaičiavus 3, 2, 1 raketa pradėjo kilti, o praėjus aštuonioms minutėms po erdvėlaivio išsiuntimo į kosmosą.  Daugiau apie tai – TV3 žiniose.  Užfiksuota, kaip raketa „Falcon Heavy“ kyla iš Kenedžio kosmoso centro.
2024-06-26

Pro žemę praskries Everesto dydžio asteroidas, vadinamas „planetų žudiku“

Po kelių dienų pro žemę turėtų praskrieti didžiulis asteroidas, vadinamas „planetų žudiku“, rašo „Dailymail“. Jeigu jis susidurtų su mūsų planeta, tai sukeltų dramatiškų klimato pokyčių. Asteroidas „2011 UL21“ yra maždaug Everesto kalno dydžio. Tai vienas didžiausių „potencialiai pavojingų asteroidų“, per 125 metus praskriejusių pro mūsų planetą. Kada asteroidas bus arčiausiai žemės? Planuojama, kad birželio 27 d. „2011 UL21“ priartės prie Žemės per 6,4 mln.
58 2024-06-26

Tragedija: užfiksuota, kaip žuvo žymus JAV astronautas

Jungtinėse Valstijose pilotuodamas lėktuvą žuvo žymus astronautas Williamas Andersas. Liudininkai nufilmavo, kaip 90-mečio astronauto valdomas lėktuvas rėžiasi į vandenį. Andersas buvo žinomas ne tik dėl skrydžių į kosmosą, bet ir kaip žymiosios nuotraukos „Earthrise“ autorius. Mirties kilpą pradėjęs daryti lėktuvas krenta į vandenį. Jį pilotavo 90-metis buvęs astronautas Williamas Andersas.
2024-06-10

Po nesėkmingų bandymų kosminę stotį pasiekė astronautai kartu atvežė įspūdingą įrenginį

Iš trečio bandymo su atsisakančiais veikti varikliais ir helio pratekėjimais Tarptautinę kosminę stotį pagaliau pasiekė kompanijos „Boeing“ erdvėlaivis su dviem astronautais. Amerikiečiai į kosminę stotį atskraidino įrenginį, kuris astronautų ir kosmonautų šlapimą pavers geriamu vandeniu. Daugiau apie tai – TV3 žiniose. Gegužės 6 dieną pakilti nepavyko. Birželio 1 dieną skrydį taip pat teko atidėti.
2024-06-07

„SpaceX“ surengė ketvirtą bandomąjį galingiausios pasaulyje raketos „Starship“ paleidimą

„SpaceX“ ketvirtadienį surengė ketvirtą bandomąjį galingiausios pasaulyje raketos „Starship“ paleidimą. Planuota, kad po paleidimo raketa apskrietų pusę Žemės rutulio ir nukristų į Indijos vandenyną. Ji yra labai svarbi NASA planams išlaipinti astronautus Mėnulyje ir „SpaceX“ vadovo Elono Musko viltims galiausiai kolonizuoti Marsą. Pakilimas iš pietryčių Teksase įsikūrusios bendrovės bazės įvyko apie 7 val. 50 min. vietos (15 val. 50 min. Lietuvos) laiku.
2024-06-06

Įspūdinga – Į Žemę šiandien atsisuko Saulės dėmė: toks reiškinys pasitaiko itin retai

Į mūsų planetos pusę šiąnakt atsisuko vadinamoji Saulės dėmė, danguje sukėlusi žybsnius. Anot ekspertų, jau artimiausiomis dienomis gali susidaryti proga dar kartą išvysti ryškesnę šiaurės pašvaistę. Apie tai praneša „Orai ir klimatas Lietuvoje“. „Garsioji Saulės dėmė 3664 šiuo metu pervadinta 3697 atsisuka į mūsų planetos pusę. Šiandien 01:03 ir 11:48 val. ji sukėlė X klasės žybsnius, tačiau vainikinės masės išmetimų (CME) nepaleido mūsų planetos link.

JAV teigia, kad Rusija praėjusią savaitę galimai į orbitą paleido kosminį ginklą

Jungtinės Valstijos teigia, kad Rusija galimai paleido ginklą, galintį artimojoje Žemės orbitoje pulti kitus palydovus, antradienį pranešė Pentagono atstovas Patas Ryderis. P. Ryderis pridūrė, kad aparatas buvo paleistas gegužės 16 d. ir šiuo metu skrieja toje pačioje orbitoje, kaip vienas JAV vyriausybės palydovas.
2024-05-22

Lietuva pasirašys „Artemis“ susitarimą ir įsipareigos saugiai tyrinėti kosmosą

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė trečiadienį pasirašys „Artemis“ susitarimą, kuriuo Lietuva įsipareigos saugiai ir tvariai tyrinėti kosmosą. Kaip skelbia Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM), „Artemis“ susitarimą inicijuoja Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės departamentas ir kosmoso agentūra NASA, o Lietuva taps 40–ąja jį pasirašiusia šalimi. Šio susitarimo pasirašyme turėtų dalyvauti ir JAV ambasadorė Lietuvoje Kara McDonald.

Neįprastą reiškinį danguje stebėję žmonės prisigalvojo visko: „Gal iš Kaliningrado leidžia ką nors“

Į dangų akis naktį pakėlę žmonės liko apstulbę – virš jų galvų pasirodė ryškiai žybsintis objektas. Daugybė žmonių iškart suskubo dalintis nuotraukomis socialiniuose tinkluose. O jų fantazijai, kas čia galėtų būti, ribų nėra – vieni spėliojo, kad tai palydovas, kiti rėžė, kad tai ateiviai ar net rusų raketos. Kosmoso specialistai paaiškino, kas tai buvo iš tiesų.

NASA vadovas: Kinija kosmose slapta vykdo karinę programą

JAV kosmoso agentūros NASA vadovas trečiadienį įstatymų leidėjams Vašingtone pasakė, kad Kinija po civilinių programų priedanga kosmose siekia karinių tikslų. „Kinija (kosmose) yra padariusi didžiulę pažangą, ypač per pastaruosius 10 metų, tačiau viskas daroma labai, labai slapčia“, – JAV Atstovų Rūmų asignacijų komitete pristatydamas JAV kosmoso agentūros prašymą dėl 2025 m. biudžeto pasakė Billas Nelsonas.
2024-04-18

Rusija jau antrą dieną iš eilės atšaukė kosminės raketos paleidimą

Trečiadienį, jau antrą dieną iš eilės, Rusija paskutinę minutę atšaukė raketos paleidimą. Tai dar viena šalies kosmoso programos nesėkmė. Galingo erdvėlaivio „Angara A5“, skirto skraidinti sunkius krovinius į žemutinę Žemės orbitą, paleidimas buvo atšauktas likus dviem minutėms iki pakilimo, sakė Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ vadovas. Pasak jo, taip nutiko dėl įtariamo programinės įrangos gedimo.
2024-04-10

Pakelkite akis į dangų: galite išvysti išskirtinę kometą

Europos kosmoso agentūra (The European Space Agency – ESA) informuoja, kad 12P/Pons-Brookso kometą jau dabar galima išvysti Šiaurinio pusrutulio naktinėje padangėje. Šią kometą bus galima stebėti po sutemų (valanda po saulėlydžio) vakariniame horizonte ir neapniukusiame danguje. Jei pasiseks, galbūt ją pavyks pamatyti žiūronų pagalba ar net plika akimi, vis dėlto kur kas didesnės galimybės, jei naudosite net ir mažu teleskopu. Ši kometa į Saulės sistemą užsuka kas 71-ius metus.
2024-04-10

Iš orbitinės stoties Į Žemę sugrįžo amerikietė, baltarusė ir rusas

Iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) į Žemę sugrįžo amerikiečių astronautė Loral O'Hara, baltarusė Marina Vasilevskaja ir rusų kosmonautas Olegas Novickis. Juos parskraidinusi „Sojuz“ kapsulė nusileido Kazachstano stepėje netoli Žezkazgano miesto, šeštadienį pranešė rusų kosmoso agentūra „Roskosmos“. Visiems trims atliekama medicininė patikra. L. O‘Hara TKS dirbo jau nuo 2023 m. rugsėjo.
2024-04-06

Nuolaužos kosmose gali pridaryti daug bėdos: orbitoje jau veikia specialus detektorius

Britų startuolis „ODIN Space“ kuria detektorius, kurie, nuskraidinus juos į orbitą, gali padėti atsekti net ir mažiausių, nė milimetro nesiekiančių kosmoso šiukšlių skrydžio trajektoriją. Detektorių kūrėjai aiškina, kad tūkstančių metrų per sekundę greičiu kosmose skriejančios net ir mažiausios nuolaužos susidūrimo metu gali sugadinti palydovus, kosmines stotis ir erdvėlaivius, taip pat pakenkti astronautams, einantiems į atvirą kosmosą. Daugiau apie tai – TV3 žiniose.

Žiniasklaida: Putinas panoro sukurti branduolinį erdvėlaivį

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paragino savo vyriausybę rasti lėšų branduolinį variklį turinčio erdvėlaivio kūrimo planui parengti. Pasak „Bloomberg“, tai yra dalis Rusijos pastangų stiprinti savo kosmoso programą nepaisant Jungtinių Valstijų įvestų sankcijų.  Pasak V. Putino, Rusija turi „kompetencijų, kurių neturi kitos šalys“. „Turime skirti ypatingą dėmesį joms plėtoti“, – ketvirtadienį kalbėjo jis.
56 2024-03-15

Vilniuje atidaromas naujas pramogų parkas: kviečia apsilankyti

Vilniuje atidaromas naujas pramogų parkas. Tiesa, jis veiks ribotą laiką, tačiau organizatoriai žada unikalius potyrius. Tai – „Kosmopark“, kuriame pažinti kosmosą galima bus iš arčiau. Parodoje bus galima apsilankyti nuo kovo 15 dienos prekybos centre „Europa“. Naujoje parodoje įsikurs net 40 skirtingų zonų. Ji kvies vaikus ir suaugusius išbandyti, ką jaučia prieš skrydį astronautai, susipažinti su NASA simuliatoriais ir kosminiais treniruokliais.
2024-03-14

„SpaceX“ išskraidino į TKS naują NASA įgulą

Į pusmečio  misiją Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) sekmadienio vakarą iš kosmoso centro Floridoje išskrido trys amerikiečių astronautai ir rusų kosmonautas. 22 val. 53 min. sekmadienį vietos (pirmadienį 5 val. 53 min. Lietuvos) laiku iš Kennedy kosmoso centro pakilusi raketa „SpaceX Falcon 9“ naktinį dangų nušvietė ilgu ir ryškiu oranžinių liepsnų pliūpsniu.
2024-03-04

Rusijos kosmoso pareigūnai: oro nuotėkis Tarptautinėje kosminėje stotyje nekelia pavojaus

Rusijos kosmoso pareigūnai trečiadienį pripažino, kad iš Tarptautinės kosminės stoties rusiškojo segmento vis dar veržiasi oras, tačiau pridūrė, kad tai nekelia jokio pavojaus įgulai.  Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ nurodė, kad šiuo metu specialistai stebi nuotėkį, o įgula atlieka reguliarius darbus, siekdami aptikti galimas nutekėjimo vietas.  „Nėra jokios grėsmės nei įgulai, nei pačiai stočiai“, – teigiama išplatintame pranešime, kurį paskelbė Rusijos naujienų agentūros.
2024-02-29

Japonijos kosmoso agentūra: aparatas Mėnulyje atnaujino savo darbą

Mėnuleigis „Smart Lander for Investigating Moon“ (SLIM) po dvi savaites trukusios Mėnulio nakties atnaujino darbą, pirmadienį pranešė japonų kosmoso agentūra JAXA. „Vakar išsiuntėme komandą ir SLIM į ją atsakė, – socialiniame tinkle „X“ paskelbė JAXA. – SLIM pavyko ištverti naktį Mėnulio paviršiuje ir išlaikyti savo ryšio funkciją!“ Praėjusį mėnesį nusileidimo metu bepilotis aparatas SLIM susidūrė su problemomis ir pakrypo į šoną. Dėl to jo saulės baterijos buvo nukreiptos ne į tą pusę.
2024-02-26

Į Žemę skrieja beveik 30 metų orbitoje praleidęs palydovas

Beveik 30 metų erdvėje praleidęs Europos stebėjimų palydovas šiuo metu skrieja į Žemę ir jos paviršių pasiekti turėtų trečiadienį. Sugrįžęs į orbitą, palydovas „ERS-2“ subyrės į šipulius, o dauguma jų sudegs, pranešė Europos kosmoso agentūra (ESA). ESA stebi palydovo kelionę – prognozuojama, kad ant žemės jis turėtų nukristi kažkur centrinės Afrikos rytinėje pakrantėje.
2024-02-21

„Bloomberg“: Rusija dar šiais metais kosmose gali dislokuoti branduolinį ginklą

Jungtinės Valstijos informavo sąjungininkes, kad branduolinis ginklas, kurį, žvalgybos duomenimis, kuria Rusija, jau šiais metais gali būti paleistas į kosmosą su branduoline kovine galvute arba be jos, skelbia „Bloomberg“. JAV duomenys, su kuriais susipažino „Bloomberg“ šaltiniai, patvirtina ankstesnius žiniasklaidos pranešimus, kad Rusija kuria kosminius pajėgumus, kuriais būtų galima branduoliniu ginklu deaktyvuoti palydovus.
2024-02-20

„Airbus“ pelnas 2023-aisiais sumenko 11 proc.

Europos aviacijos ir kosmoso korporacija „Airbus SE“ pranešė 2023-aisiais uždirbusi 3,79 mlrd. eurų grynojo pelno – 11 proc. mažiau, palyginti su rekordiniu 2022-ųjų. Pardavimų pajamos augo 11 proc. iki 65,45 mlrd. eurų, EBIT pelno rodiklis – 4 proc. iki 5,84 mlrd. eurų. „Airbus“, pernai užsakovams pristačiusi 735 orlaivius – 11 proc. daugiau nei užpernai, nepaisant problemų tiekimo grandinėse, pareiškė, jog šiemet planuoja įvykdyti apie 800 tokių užsakymų.
2024-02-19

Japonija antruoju mėginimu paleido į kosmosą naują sunkiąją nešančiąją raketą

Japonija šeštadienio rytą antruoju mėginimu sėkmingai paleido į kosmosą savo naują sunkiąją nešančiąją raketą H3, kuri išvedė į orbitą aplink Žemę reikiamų matmenų palydovo maketą ir du veikiančius mikropalydovus. Tai pranešė „Kyodo“, remdamasi Japonijos kosmoso tyrimų agentūra JAXA. Raketa su kosminiais aparatais pakilo iš Tanegašimos kosmoso centro pietrytinėje to paties pavadinimo salos pakrantėje Kagošimos prefektūroje apie 9 val. 22 min. vietos laiku (2 val. 22 min.
2024-02-17

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: Ukraina stovi ant Avdijivkos praradimo slenksčio

Sugriauta gamykla, kadaise buvusi rytinio Donbaso ekonomikos ramstis, greičiausiai taps paskutine ukrainiečių tvirtove Avdijivkoje. Pasak Ukrainos kariškių, tik laiko klausimas, kada jiems teks atiduoti miestą – pajėgos jau pasitraukė iš kai kurių pozicijų, nes rusai pradėjo sparčiai žengti į priekį, praneša „The Washington Post“. Svarbūs įvykiai: 23:35 | Žiniasklaida: Rusija verbuoja samdinius iš Afrikos ir Azijos karui Ukrainoje  Rusai ir toliau verbuoja samdinius iš įva...
2024-02-15

Šiandien pro Žemę praskries futbolo stadiono dydžio asteroidas

Šiandien pro Žemę praskries futbolo stadiono dydžio asteroidas. Asteroidas, pavadintas 2008 OS7, priartės prie mūsų planetos 16.41 val. Lietuvos laiku. Asteroidas bus net 1,7 mln. mylių atstumu nuo Žemės. Tai yra maždaug septynis kartus toliau nei Mėnulis nutolęs nuo Žemės.
2024-02-02

Japonija skelbia išjungusi ant Mėnulio nusileidusį aparatą, bet gavusi daug duomenų

Japonija išjungė ant Mėnulio nusileidusį kosminį aparatą, kad ateityje galbūt vėl galėtų jį įjungti, pirmadienį paskelbė šalies kosmoso agentūra. Aparatas buvo išjungtas po istorinio šeštadienio nusileidimo praėjus beveik trims valandoms, nurodoma pranešime. „Prieš tai, kai buvo išjungta energija, galėjome užbaigti techninių ir vaizdo duomenų, gautų per nusileidimą ir esant ant Mėnulio paviršiaus, perdavimą [...]. Gauta daug duomenų“, – nurodė kosmoso agentūra JAXA.
2024-01-22

Į Tarptautinę kosminę stotį atvyko keturi Europos astronautai

Keturi Europos astronautai sėkmingai prisišvartavo prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS) ir šeštadienį buvo parodyta, kaip juos pasveikino TKS įgula. Nauji atvykėliai, atskridę „SpaceX Crew Dragon“ erdvėlaiviu, kurį užsakė privačiai finansuojama JAV įmonė „Axiom Space“, įsikūrusi Hiustone, TKS liks dvi savaites.
2024-01-20

Į Tarptautinę kosminę stotį pakilo trečioji privati misija

Keturi europiečiai su trečiąja privačia misija pakilo į Tarptautinę kosminę stotį (TKS). Ispanijoje gimęs buvęs NASA astronautas Michaelis Lópezas Alegría, italas Walteris Villadejus, švedas Marcusas Wandtas ir turkas Alperas Gezeravcis ketvirtadienį privačios kosmoso bendrovės „Space X“ erdvėlaiviu „Crew Dragon“ pakilo iš Kanaveralo Kyšulio kosmodromo JAV Floridos valstijoje. Jie orbitinėje stotyje vešės apie dvi savaites ir čia atliks daug eksperimentų.
2024-01-19

„Astrobotic“: JAV mėnuleigis neturi jokių galimybių minkštai nusileisti Mėnulyje

Privatus JAV mėnuleigis neturi jokių galimybių minkštai nusileisti Mėnulyje, nes prarado per daug degalų, antradienį pareiškė robotą sukūrusi bendrovė „Astrobotic“. „Astrobotic“ apskaičiavo, kad degalų liko maždaug 40 valandų, ir teigė planuojanti toliau eksploatuoti erdvėlaivį, kol baigsis degalai.
2024-01-09

Nuo rašytojo pelenų iki menininkų kraujo mėginių: į Mėnulį paleistas modulis gabens neregėtą krovinį

Iš Kanaveralo kyšulio kosmodromo Floridoje į kosmosą pirmadienį buvo paleista raketa „Vulcan Centaur“ su nusileidimo Mėnulyje moduliu „Peregrine“, pranešė „Amerikos balsas“. „Peregrine“ (angl. „sakalas keleivis“) sukūrė bendrovė „Astrobotic Technology“. Sėkmingo nusileidimo atveju jis taps pirmuoju istorijoje privačios bendrovės sukurtu nusileidimo Mėnulyje moduliu. Pagal planą įrenginys turėtų nusileisti Mėnulyje vasario 23 dieną.
2024-01-08

2,5 tūkst. lietuvių vardų 2024 m. keliaus į kosmosą: NASA pristatė įkvepiančią misiją

Kosmoso tyrinėjimų entuziastams – puiki žinia: NASA paskelbė galimybę gyventojų inicialais pažymėti erdvėlaivį, jau šiemet pakilsiantį tyrinėti Jupiterio palydovą Europą. Iki 2023 m. gruodžio 31 d. išskirtine galimybe pasinaudojo daugiau nei 2,5 mln. žmonių, tarp jų – 2504 lietuviai.
2024-01-03

„Blue Origin“ skelbia apie kitą savaitę įvyksiančią misiją į kosmosą

Jeffo Bezoso (Džefo Bezoso) aerokosminių technologijų bendrovė „Blue Origin“ antradienį pranešė, kad kitą savaitę ketina paleisti suborbitinę raketą „New Shepard“. Tai būtų pirmoji jos misija po 2022-ųjų rugsėjį įvykusios avarijos be įgulos. Kitą „New Shepard“ misiją planuojama pradėti gruodžio 18 dieną atsidarius paleidimo laikotarpiui, socialiniame tinkle „X“ rašė bendrovė ir pridūrė, kad skrydžio metu bus gabenami 33 mokslo ir tyrimų kroviniai.
2023-12-12

Musko erdvėlaivis vėl sprogo, tačiau skrydį laiko sėkmingu – kirto kosmoso ribą

Žmonija dar vienu žingsniu arčiau link kelionės į Marsą ar sugrįžtuvių į Mėnulį. Genijumi pramintas Elonas Muskas į kosmosą pakėlė didžiausią ir galingiausią visų laikų erdvėlaivį. Antrasis jo skrydis sėkmingesnis už pirmąjį. Šįkart erdvėlaivis įskrido į kosmosą. Įspūdingas vaizdas iš Teksaso valstijoje esančio kosmodromo – galingiausias žmonijos istorijoje sukurtas erdvėlaivis „Starship“ kyla į kosmosą. Šį skrydį lydi triukšmingos jo kūrėjų emocijos.
Į viršų