Mažylis į Kauno klinikas buvo atvežtas su sąmonės sutrikimu ir traukuliais.
„Asmeniškai mačiau apsinuodijusį septynerių metų vaiką. Laimei, jam pavyko išgyventi, tačiau atvykęs į ligoninę jis jau buvo su sąmonės sutrikimu ir traukuliais“, – pasakojo medikas.
Paaiškėjo, kad vaikas apsinuodijo psichotropinėmis medžiagomis, kurias, kaip vėliau nustatė teisėsauga, namuose laikė ir vartojo jo vyresnysis brolis. Pastarasis taip pat įtariamas narkotikų platinimu.
Specialistai pabrėžia, kad tokie atvejai rodo opią problemą – narkotinės medžiagos vis dažniau pasiekia nepilnamečius, o aplinkos poveikis vaikų saugumui tampa itin reikšmingas. Gydytojai ir teisėsauga ragina tėvus būti budrius ir domėtis vaikų aplinka bei elgesiu.
Paauglį ištiko klinikinė mirtis, jį buvo atgaivinę medikai
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Liepos 1-ąją 15-mečiui Jonavoje galimai parūkius elektroninę cigaretę su neaiškiomis medžiagomis, paauglį ištiko klinikinė mirtis. Jį gaivino ir greitosios medikai, ir Jonavos ligoninės reanimacijos gydytojai.
R. Kėvalas spaudos konferencijos pradžioje taip pat pasakojo apie 15-metį, apsinuodijusį nuo tam tikrų medžiagų.
„Nedetalizuosiu, kokiu būdu įvyko apsinuodijimas – galima išgerti, galima uostyti, galima susileisti į veną [psichotropines medžiagas]. Koks skirtumas [kaip jis apsinuodijo], nes bet kokia toksinė medžiaga patenka į kūną ir atlieka savo juodą darbą“, – komentavo medikas.
Jis taip pat pastebėjo, kad anksčiau, kai 15-metis paauglys buvo surastas apsinuodijęs, šalia jo buvo rasta elektroninė cigaretė.
Kėvalas: tėvai turi kalbėti su vaikais
Pasak gydytojo, viena efektyviausių priemonių, kaip apsaugoti vaikus nuo tokių tragedijų – kalbėjimasis su jų atžalomis.
„Tėvai su paaugliais turi kalbėti apie šias rizikas. Nebūkime naivūs, vaikai, ypatingai paaugliai, tikrai bandys [išmėginti kenksmingų, nelegalių medžiagų]. Statistika kalba pati už save: praktiškai kas antras paauglys yra bandęs elektronines cigaretes“, – akcentavo jis.
Gydytojas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad šiandien į įvairius elektroninių cigarečių skysčius yra dedama daugybė toksinių medžiagų, apie kurias dažnai net nežinoma.
Be to, kaip jis pasisakė, vaikų elgesys dažnai atspindi suaugusiųjų įpročius.
„Labai daug suaugusiųjų daro tą patį. Kalbu ypatingai apie plačiai paplitusį elektroninių cigarečių rūkymą tarp moterų“, – pareiškė jis.
R. Kėvalas taip pat tarė, kad apsinuodijus vaikams dažnai sutrinka jų gyvybinės funkcijos: sąmonė, kvėpavimas, širdies veikla, į ką verta atkreipti dėmesį.
Sutrikusios gyvybinės funkcijos ir statistika
Vaikų skubios pagalbos skyriaus vadovas Algirdas Dagys dalinosi mintimis, kad apsinuodijimo tokiomis medžiagomis atvejų nėra tiek daug, kad tai taptų kasdienybe, tačiau situacija išlieka rimta.
„Statistika kol kas nesikeičia. Nors tradicinio rūkymo tarp jaunimo mažėja, Lietuvoje elektroninių cigarečių vartojimo mažėjimo nematome. Vaikai į skubios pagalbos skyrių patenka ne dėl rūkymo, o dėl apsinuodijimo“, – pastebėjo jis.
Anot jo, dažnesnių atvejų pasitaiko po įvairių didesnių renginių ar vasaros laikotarpiu, kai padidėja rizikingo elgesio tikimybė.
Nelaimė, apsinuodijimas įvyko namuose
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad keli dūmai neaiškios kilmės, galimai narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis užpildytos elektroninės cigaretės ir penkiolikmetis iš Jonavos neteko sąmonės.
„Nelaimė įvyko namuose, mūsų žiniomis, parūkius tas cigaretes preliminariai, nes šalia rasti tie visi „veipai“ ir atiduoti ikiteisminiam tyrimui. Įvyko klinikinė mirtis“, – sakė Jonavos ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas.
„Atvyko greitoji pagalba, reanimacinė brigada ir pradėjo gaivinimo veiksmus. Vaiko širdelę pavyko užvesti, vėl sustojimas širdies, vėl gaivinimas iš naujo“, – pasakojo ligoninės direktorius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!