y chromosoma
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „y chromosoma“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „y chromosoma“.
Mokslininkai atsakė į rūpimą klausimą: ar vyrų Y chromosomai gresia išnykimas?
Pirmą kartą mokslininkai visiškai nustatė ne žmoginių primatų lytinių chromosomų seką ir atskleidė, kad vyrams būdinga Y chromosoma evoliucionuoja neįtikėtinu greičiu, o X chromosoma iš esmės nesikeičia. Lygindami šiuos rezultatus su žmogaus genomu, tyrimo autoriai nustatė, kad mūsų rūšis yra labai svarbi šio evoliucinio šokio dalis, o jos genetinis kodas sparčiai kinta vyriškoje lytinėje chromosomoje.
Visi žmonės turi 23 poras chromosomų, iš kurių vieną sudaro lytinės chromosomos.
Tyrimas atskleidė, kada Žemėje atsirado Adomas
Bendras visų šiuolaikinių žmonių vyriškos lyties protėvis, sąlyginai pavadintas Adomu, Žemėje gyveno 9 000 metų anksčiau, nei buvo nustatę ankstesni genetiniai tyrimai. Pasak Y chromosomos raidą tyrusių D. Britanijos ir JAV mokslininkų, jiems pavyko patikslinti Adomo amžių: pasirodo, jis vaikščiojo žeme praktiškai tuo pačiu metu, kaip ir jo antroji pusė Ieva: prieš 209 000 metų.
Vyrai neišnyks: Y chromosomos nykimo pavojus – perdėtas
JAV mokslininkai nustatė, kad prognozės apie tariamą vyriškos lyties artėjimą į evoliucijos akligatvį dėl Y chromosomoje nuolat mažėjančių genų yra netikslios. Iki šiol kai kurie genetikai tvirtino, kad Y chromosomos genai gali visiškai išnykti per 5 milijonus metų. Buvo manoma, kad šiuolaikinių vyrų genetiniame kode esanti Y chromosoma sparčiai nyksta, nes, skirtingai nei kitos, nesugeba atsistatyti.
Teiginiai apie vyrams gresiantį išnykimą – perdėti
Vyrams vis dėlto negresia išnykimas. Naujas tyrimas rodo, kad Y chromosoma sparčiai nedegraduoja ir mažai tikėtina, jog išnyks.
Mintis, kad vyrišką lytį lemiančios chromosomos ir jos turėtojų vieną dieną nebeliks remiasi procesu, kurio metu mūsų ląstelės formuoja spermą ir kiaušinėlius. Kiekvienoje šių ląstelių yra chromosomų poros. Kai šios ląstelės dalinasi, jų chromosomų poros proceso, vadinamo rekombinacija, metu apsikeičia genetine informacija.
50 proc. anglų yra genetiniai vokiečiai, atskleidė tyrimas
Maždaug pusė dabartinių anglų turi vokiško kraujo, nustatė genetinius tyrimus atlikę D. Britanijos mokslininkai.
Po to, kai 410 mūsų eros metais iš Britų salų pasitraukė romėnai, jų vietą užėmė iš šiaurės Europos įsiveržusios gentys, rašo „Dailymail.co.uk". Bendradarbiaudami su archeologais, Londono universitetinio koledžo genetikai tyrė, kaip Anglijos gyventojams genetine prasme atsiliepė maišymasis su šiaurės europiečiais.
Tyrimas: sparčiausiai vystosi vyriškoji chromosoma
Vyriškoji Y chromosoma vystosi žymiai greičiau nei likęs žmogaus genetinis kodas, teigia tyrimą atlikę Amerikos mokslininkai.
Tyrimas, kurio metu lygintos žmonių ir artimiausių jų giminaičių – šimpanzių - vyriškąją lyti nulemiančios Y chromosomos, atskleidė, jog jos skiriasi maždaug 30 procentų, rašo „Telegraph.co.uk“.
Tuo metu bendras šimpanzių ir žmonių genetinis kodas skiriasi tik maždaug 2 proc. Šie pokyčiai atsirado per pastaruosius 6 mln.