uranas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „uranas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „uranas“.
Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jong Unas inspektavo urano sodrinimo bazę
Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jong Unas inspektavo urano sodrinimo bazę, kurioje jis buvo supažindintas su ginklams tinkamos branduolinės medžiagos gamyba ir išdėstė planus padidinti branduolinius pajėgumus, penktadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra KCNA.
Ji nepateikė vizito detalių, įskaitant laiką ir urano sodrinimo bazės vietą.
Anot Pietų Korėjos naujienų agentūros „Yonhap“, tai yra pirmas kartas, kai Šiaurės Korėja viešai atskleidė informaciją apie savo urano sodrinimo gamyklą.
Rusijoje iškilo radiacijos pavojus – gali būti užterštas geriamas vanduo
Rusijos aplinkosaugininkai nerimauja dėl radioaktyvaus nuotėkio pavojaus, nes potvyniai artėja prie urano kasyklos Kurgano regione, Rusijos Uralo kalnuose. Dėl šios priežasties Rusijos aktyvistai ragina nebekasti urano šiame regione.
Vakarai kaltina Iraną neteisėtais raketų bandymais, dronų perdavimu ir urano sodrinimu
Vakarų valstybės pirmadienį apkaltino Teheraną kuriant ir bandant balistines raketas, sodrinant uraną iki precedento neturinčio 60 proc. sodrumo lygio ir perduodant Rusijai šimtus dronų.
Teheranas ir jo sąjungininkė Maskva atmeta šiuos Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos, kelių iš Irano branduolinio susitarimo šalių, kaltinimus.
TATENA: Irano sodrinto urano atsargos sumažėjo, tačiau šalis nepakankamai bendradarbiauja
Jungtinių Tautų branduolinės veiklos priežiūros institucija pirmadienį pranešė, kad Irano prisodrinto urano atsargos, palyginti su gegužės mėnesiu, sumažėjo, tačiau vis dar daugiau nei 18 kartų viršija 2015 metais Teherano ir pasaulio galingųjų valstybių susitarime nustatytą ribą.
Ataskaita: Iranas pastaraisiais mėnesiais gerokai padidino prisodrinto urano atsargas
Pastaraisiais mėnesiais Iranas ženkliai padidino savo prisodrinto urano atsargas ir toliau eskaluoja savo branduolinę veiklą, teigiama trečiadienį paskelbtoje slaptoje Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros institucijos ataskaitoje, su kuria susipažino naujienų agentūra AFP.
Vis dėlto Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) atkreipė dėmesį į pažangą, padarytą bendradarbiaujant su Iranu, ir nusprendė nutraukti bylą dėl branduolinių medžiagų buvimo viename iš trijų nedeklaruotų objektų.
Libijoje rastas dingęs uranas
Daugiau kaip dvi tonos gamtinio urano, apie kurio dingimą karo nuniokotoje Libijoje pranešė Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnyba, buvo surastos, ketvirtadienį pranešė šalies rytuose esantis generolas.
TATENA: Irano sodrinto urano atsargos nustatytas ribas viršija 18 kartų
Jungtinių Tautų branduolinės veiklos priežiūros institucija antradienį pranešė, kad Irano prisodrinto urano atsargos daugiau nei 18 kartų viršijo 2015 metais Teherano ir pasaulio galybių susitarime nustatytą ribą.
Remiantis konfidencialia Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ataskaita, su kuria susipažino naujienų agentūra AFP, apskaičiuota, kad vasario 12-ąją visos Irano prisodrinto urano atsargos sudarė 3760,8 kilogramo.
2015-ųjų susitarime nustatyta 202,8 kg riba.
TATENA derasi su Iranu po pranešimų apie branduolinės veiklos paspartinimą
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) sekmadienį pareiškė kalbanti su Iranu, kuris, kaip pranešama, paspartino urano sodrinimą.
Naujienų agentūra „Bloomberg“ anksčiau pranešė, kad TATENA inspektoriai praėjusią savaitę Irane rado iki 84 proc. prisodrinto urano.
Iki tol buvo žinoma, kad Iranas gali sodrinti iki 60 procentų. Norint panaudoti uraną ginklui, būtina 90 proc. riba.
„Bloomberg“ pranešimas pasirodė įstrigus deryboms dėl svarbaus susitarimo su Iranu atgaivinimo.
Suomija žengia nauju keliu: bus išgaunamas uranas
Suomijoje nuo 2024-ųjų bus išgaunamas uranas, skelbia visuomeninė transliuotoja „Yle“.
Planuojama, kad bendrovės „Terrafame“ atitinkama gamykla Sotkamo vietovėje Suomijos centrinėje dalyje visu pajėgumu pradės veikti iki 2026 metų, kuris veikiausiais sieks maždaug 200 tonų per metus.
„Yle“ pažymi, jog ši gamykla bus vienintelė tokia Europoje.
Be to skelbiama, jog Suomijoje išgautas uranas į branduolinį kurą bus perdirbimas užsienyje.
Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija pasmerkė Iraną, kai šis ėmė aktyviau sodrinti branduolines medžiagas
Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija antradienį pasmerkė Irano branduolinės programos plėtrą, Jungtinių Tautų atominės energijos priežiūros institucijai patvirtinus, kad Teheranas dar labiau sodrina uraną.
Antradienį Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) patvirtino, kad Iranas savo Fordo gamykloje pradėjo sodrinti uraną iki 60 procentų.
„Generalinis direktorius Rafaelis Mariano Grossi šiandien pareiškė, kad Iranas pradėjo gaminti labai prisodrintą uraną.
REKLAMA
REKLAMA
Sunku patikėti: internete galima nusipirkti radioaktyvaus urano
Uranas - radioaktyvus metalas, naudojamas kaip kuras branduolinėse elektrinėse ir atominėse bombose. Ir jo galima įsigyti tiesiog internete.
Jei kada pastebėjote, kad Amazon.com ar Ebay.com parduotuvėse parduodami urano pavyzdžiai, tikriausiai pamanėte, kad tai – pokštas. Tačiau tai nėra pokštas. Tiesą sakant, pasaulyje yra nemažai geologijos entuziastų, kurie namuose laiko mažus urano rūdos pavyzdžius. Lygiai taip pat parduodami ir kiti radioaktyvūs metalai ar mineralai.
TATENA: Iranas ruošiasi urano sodrinimui
Jungtinių Tautų atominės energetikos priežiūros agentūra pirmadienį patvirtino, kad Iranas instaliuoja modernias urano sodrinimo centrifugas, žlungant 2015 metų daugiašaliam susitarimui dėl Teherano branduolinės programos.
Izraelio premjeras ragina Europą taikyti sankcijas Iranui už viršytą urano atsargų limitą
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmadienį paragino Europos valstybes įvesti sankcijas Iranui, paskelbusiam, kad jis viršijo limitą, daugiašale sutartimi nustatytą šiitiškos respublikos prisodrinto urano atsargų kiekiui. „Įsipareigojote imtis veiksmų, vos tik Iranas pažeis branduolinį susitarimą, - sakoma B. Netanyahu biuro paskelbtame pranešime. – Taigi, sakau jums: padarykite tai. Tiesiog tai padarykite.
Irano siunčia žinią pasauliui: niekada netoleruosime kankinimo sankcijomis
Iranas pranešė Tarptautinei atominės energetikos agentūrai (TATENA), kad pradėjo vykdyti planą didinti savo urano sodrinimo pajėgumus, antradienį paskelbė Irano atominės energetikos organizacijos vadovas Ali Akbaras Salehi. „Vakar agentūrai buvo įteiktas laiškas dėl tam tikros veiklos pradžios“, – sakė A. A. Salehi, kuris taip pat yra šiitiškos respublikos viceprezidentas.
Svarbiausias astrologinis 2018 metų įvykis: pasakė, kam smogs labiausiai
2018 metų gegužės 15 dieną išgyvensime ypač svarbų astrologinį įvykį - Uranas pereina į Jaučio zodiako ženklą. Tai ilgalaikė planetos ingresija (įėjimas) zodiako ženkle, kuri kartojasi maždaug kas 7 /8 metus. Visų laukia rimtos ir reikšmingos permainos. Norėdami suprasti, kur ir kokių permainų galime tikėtis, turime įvertinti planetos Urano simbolizmą, tuo pačiu ir Jaučio zodiako ženklo specifiką. Uranas yra netikėtumų, perversmų ir reformų planeta.
Šiąnakt tai smogs visa jėga: pokyčius jausime net 8 metus
Naktis iš gegužės 14 į gegužės 15-ąją bus ypatinga. Planeta Uranas pasieks Jaučio ženklą ir jame įsitaisiusi liks iki 2026 metų balandžio 26 dienos. 2025 metų liepos 7-ąją iki 2026 metų gegužės 26 dienos laikinai pateks į Dvynius, tačiau paskui vėl grįš atgal į Jaučio ženklą. Uranas – netikėtumų ir revoliucinių įvykių planeta, o Jautis valdo finansus, yra atsakingas už bankininkystę ir visokių rūšių turtą. Esminiai pokyčiai, tikėtina, ims vykti po 2018 metų.
Laikosi sutarties: Iranas į Rusiją išsiuntė didelį kiekį urano
Iranas pirmadienį išsiuntė į Rusiją didelį kiekį mažai prisodrinto urano, atlikdamas svarbų žingsnį, įgyvendinant šiemet Teherano ir galingųjų šalių pasirašytą istorinę sutartį dėl jo branduolinės programos. Jungtinės Valstijos pasveikino šį žingsnį, o valstybės sekretorius Johnas Kerry sakė, kad jis žymi „reikšmingą pažangą“, Teheranui įgyvendinant susitarimą, kuris turi neleisti šiitiškai respublikai pasigaminti branduolinių ginklų.
11 faktų, parodančių, kaip Rusija skiriasi nuo likusio pasaulio
Ką čia ir bepridursi – Rusija išties išskirtinė šalis, kartais gąsdinanti, kartais prajuokinanti, kartais priverčianti visus išsižioti iš netikėtumo. Businessinsider.com skaitytojams pateikė 11 faktų, atskleidžiančių šios šalies išskirtinumą. Rusija suskirstyta net į 9 laiko zonas.
Rusijoje įvykdoma 2 kartus daugiau žmogžudysčių nei JAV.
Vienam žmogui per savaitę Rusijoje tenka 6,3 stikliuko alkoholinių gėrimų.
Pamatykite radiaciją savo akimis: alfa dalelių torpedos Vilsono kameroje
Taip atrodo gabalėlis urano mineralo, patalpinto uždaroje permatomoje Vilsono kameroje. Uranas po truputį skyla ir išspinduliuoja nematomą radiaciją, į kurią šiame eksperimente galima žiūrėti kone visą valandą! – alfa dalelės tarsi torpedos šaudo į visas puses, paskui save palikdamos pėdsaką. Uždaros stiklo kameros apatinė sienelė suvilgoma skystu alkoholiu. Ant jos padedamas gabalėlis urano rūdos, Vilsono kamera sandariai uždaroma.
Po derybų su Rusija Iranas savanoriškai sutiko sumažinti urano sodrinimą
Irano branduolinės programos vadovas Ali Akbaras Salehi (Alis Akbaras Salehis) paskelbė, kad šiitiška respublika pirmadienį vidurdienį (10 val. 30 min. Lietuvos laiku) sustabdys iki 20 proc. sodrinto urano gamybą, pranešė valstybinė naujienų agentūra IRNA. „Savanoriškas iki 20 proc.
Į Uraną – elektrinėmis burėmis
Grupė Suomijos, Prancūzijos ir Italijos mokslininkų pasiūlė tarplanetinio kosminio aparato, naudojančio elektrinės burės technologiją, koncepciją. Mokslininkų manymu, tokiais kosminiais zondais būtų galima tirti dujinių milžinių atmosferą. Naujoviško kosminio zondo koncepcija pristatyta „arXiv.org“ publikacijoje.
Fukušimos elektrinėje ruošiamasi pavojingų branduolinio kuro strypų pašalinimui
Japonijos branduolinės energetikos inžinieriai ruošiasi perkelti urano ir plutonio branduolinio kuro strypus avarijos ištiktoje Fukušimos atominėje jėgainėje, o ši operacija bus sudėtingiausia ir pavojingiausia po sugedusių reaktorių suvaldymo prieš dvejus metus. Tikimasi, kad jėgainę valdanti bendrovė „Tokyo Electric Power Co.
JAV teisėsauga sulaikė batuose mėginius slėpusį urano koncentrato prekiautoją iš Siera Leonės
JAV buvo sulaikytas vienas Siera Leonės pilietis dėl bandymo parduoti Iranui uraną. Urano koncentrato mėginius, kuriuos patikrinimo metu aptiko Džono Kenedžio oro uosto darbuotojai, vyriškis bandė slėpti batuose. Taip pat iš jo buvo konfiskuotas USB raktas su informacija apie kontraktą 1 tūkst.
6 keisti garsai iš kosmoso: kaip skamba Saulė ir juodoji skylė?
Jeigu bandytumėte šaukti kosmose, niekas jūsų neišgirstų. Bet ne todėl, kad ten nėra garso – jūsų riksmai tiesiog paskęstų tame galingame gausme, kurį skleidžia visi milžiniški dangaus kūnai, rašo Cracked.com. Žinoma, iš Žemės viskas atrodo tylu ir ramu, tačiau jei turite tinkamą klausymosi įrangą, galite pasijusti lyg triukšmingo studentų bendrabučio koridoriuje penktadienio naktį.
Uraną sems iš vandenyno
JAV mokslininkai išrado specifinį itin poringą metalorganinį tinklelį, kuris 4 kartus efektyviau surenka jūros vandenyje esantį uraną nei visos iki šiol naudotos tokios paskirties priemonės. Šiaurės Karolinos valstijos universiteto (JAV) chemikai, vadovaujami profesoriaus Wenbino Lino, pagamino metalorganinį tinklą, renkantį jūros vandenyje ištirpusius urano jonus.
Iranas atidarė naują urano gamybos įmonę
Iranas, kuriam yra paskelbtos tarptautinės sankcijos dėl prieštaringai vertinamos branduolinės programos, antradienį atidarė naują urano gamybos įmonę ir pradėjo veiklą dviejose urano rūdos kasyklos, pranešė valstybinė žiniasklaida. Abiejose kasyklose, esančios prie Sagando miesto vidurio Irane, urano rūda kasama 350 metrų gylyje.
Prancūzijos kariai saugo urano kasyklas Nigeryje
Nigeris patvirtino, kad Prancūzijos specialiosios pajėgos saugo vieną iš didžiausių urano kasyklų šalyje, praneša BBC. Prezidentas Mahamadas Isufu (Mahamadou Issoufou) Prancūzijos žiniasklaidai sakė, kad saugumą Arlito urano kasykloje sustiprinti buvo nuspręsta po to, kai kovotojai Alžyre užgrobė dujų telkinį. Per įkaitų dramą Alžyre praeitą mėnesį žuvo mažiausiai 37 darbuotojai iš užsienio.
Planetologai: Urane ir Neptūne – skysto deimanto okeanai
Skysto deimanto okeanai, kuriuose plūduriuoja kieto deimanto ledkalniai – toks peizažas gali būti visai realus Neptūno ir Urano planetose, cituodamas žurnalą „Nature Physics“ skelbia portalas „Discovery.com“. Tyrimas, atliktas remiantis pirmais detaliais deimanto tirpsmo matavimais, leidžia manyti, kad deimantas, pasiekęs lydymosi temperatūrą, įgyja skystam vandeniui būdingų savybių, o tokio deimantinio skysčio paviršiuje gali plūduriuoti kieto deimanto luitai.
Iranas spartina, branduolinio ginklo gamybai reikalingo, urano sodrinimą
Iranas suintensyvins urano sodrinimo programą, stipriai padidindamas centrifugų, naudojamų branduoliniam kurui, skaičių, teigė Irano branduolinės energetikos vadovas, praneša AP. Panašu, kad Fereiduno Abasio (Fereidoun Abbasi) pranešimas dar labiau padidins įtampą. Vakarai įtaria, kad Irano branduolinė programa yra skirta branduolinės bombos kūrimui. Dėl to Teheranui buvo įvestos sankcijos, kuriomis siekiama įtikinti Iraną nutraukti sodrinimą.
Iranas pasirengęs didinti urano sodrinimo pajėgumus
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) teigia, kad Iranas yra pasirengęs padvigubinti savo urano sodrinimo įrangos pajėgumus, informuoja BBC.
Nutekintoje TATETA ataskaitoje teigiama, kad Fordo branduoliniame bunkeryje yra 2 784 urano sodrinimo centrifugos ir kad Iranas gali netrukus padvigubinti veikiančių centrifugų skaičių nuo 700 iki 1 400. Vakarai dėl to tikriausiai pradės dar atkakliau tvirtinti, kad Iranas nori pasigaminti branduolinį ginklą.
Nebe nuobodžiausia planeta: nematytasis Uranas
Kaip paaiškėjo išvydus naujausias Keko observatorijoje padarytas fotografijas, Uranas savo išvaizdos įspūdingumu niekuo nenusileidžia visoms kitoms Saulės sistemos dujinėms planetoms. Tai – ne nykus, pilkas, beveidis pasaulis, kokį išvydome prieš keletą dešimtmečių, 1986 m. zondo „Voyager“ siųstose pirmosiose nuotraukose.
Tai – dinamiškas, siautulingas, uraganų verpetais pasipuošęs dujinis milžinas, iš kitų planetų išsiskiriantis tuo, jog aplink Saulę rieda tarytum ant šono.
Irano religinis lyderis grasina padidinti urano sodrinimą
Iranas pradės sodrinti uraną iki 56 proc., jeigu Izraelis ir Vakarai ir toliau spaus Islamo Respubliką sankcijomis, remdamasi religiniu lyderiu Seyedu Reza Taghaviu praneša „Kabir News“. „Šiuo metu Teheranas gamina iki 20 proc. prisodrintą uraną. Tačiau mes padidinsime sodrinimą iki 56 proc., jeigu Vakarų šalys tęs savo priešiškumą Iranui. Visi apribojimai ir sankcijos taikomos dėl Irano Islamo Respublikos didžiulės galios“, – sakė S. R. Taghavis.
Kim Jong-Ilas Šiaurės Korėjos mokslininkams buvo nurodęs kurti branduolines bombas
Buvęs Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-Ilas mokslininkams buvo davęs nurodymą sukurti „didelį kiekį“ urano bombų, teigiama režimo vidaus reikalų dokumentuose, skelbia AFP.
Nurodymas pateiktas šių metų vasarį parengtuose dokumentuose, skirtuose valdančiosios Darbininkų partijos vyresniesiems nariams, teigiama Japonijos „Mainichi Shimbun“ ir „Tokyo Shimbun“ laikraščiuose.
Pchenjanas, neigdamas pasaulio įtarimus, visą laiką tvirtino, kad urano sodrinimas skirtas tik elektros gamybai.
Manoma, kad Iranas stato slaptą urano sodrinimo jėgainę
Mokslo ir tarptautinio saugumo institutas (ISIS) praneša, kad gali būti, jog Iranas stato urano sodrinimo jėgainę slapta nuo tarptautinių branduolinės energijos sargų. „Nors įtarimai, jog Iranas stato slaptą jėgainę, auga, ISIS įvertino, kad neįtikėtina, jog Iranas jau turi tokią jėgainę ar kad užbaigs ją statyti per metus“ – skelbiama instituto pranešime. Iranas jau dabar didina savo mažai sodrinto urano atsargas iki 19,75 procento.
Branduolinė alchemija: toris žada energiją iš atliekų
Kai kurie panaudoto branduolinio kuro elementai išlieka pavojingi tūkstančius metų. Dalelių greitintuvais varomi reaktoriai galėtų sunaikinti radioaktyvias atliekas – ir tuo pačiu gauti energiją. Ar tai reiškia, kad pagaliau išmušė torio valanda?
Lokomotyvui ir ilgam baltų cilindrų traukiniui sustojus, maža vyro figūrėlė ant vieno cilindro pergalingai iškelia rankas. Jis sustabdė garsųjį CASTOR traukinį.
TATENA Irane aptiko labiau prisodrinto urano
Jungtinių Tautų atominės energijos agentūros (TATENA) inspektoriai Irano branduoliniame komplekse aptiko iki 27 proc. prisodrinto urano, informuoja BBC.
Praeitais metais Iranas teigė, kad Fordo komplekse, kuriame TATENA aptiko labiau prisodrinto urano, jis sodrinamas iki 20 proc. Analitikai teigia, kad prisodrinęs uraną iki 27 proc. Iranas priartėtų prie branduolinio ginklo gamybos.
Iranas prieš susitikimą su Vakarais didina urano sodrinimą
Iranas požeminėje gamykloje pastatė daugiau centrifugų, tačiau panašu, kad dar jomis nesinaudoja, siekdamas išplėsti aukštesnės kokybės urano sodrinimą, kas padėtų priartėti prie atominės bombos sukūrimo, teigia Vakarų šalių pareigūnai. Anot pareigūnų, Iranas, prieš dvejus metus pradėjęs prisodrinto urano gamybą, sparčiai ištobulino savo veiklą, tačiau pastaruosius mėnesius nebuvo pastebėta darbo suintensyvėjimo.
„Kodak“ būstinėje 30 metų tūnojo branduolinis reaktorius
Niujorke įsikūrusioje „Kodak“ būstinėje ilgiau nei tris dešimtmečius buvo saugojamas kuo tikriausias branduolinis reaktorius, rašo „Democrat and Chronicle“.
Visą tą laiką reaktoriuje buvo laikoma 3,5 svaro radioaktyvaus urano. Žinoma, branduolinis kuras nesimėtė kokiame nors sandėlyje. Šaldytuvo dydžio reaktorius buvo griežtai saugomas „Kodak“ požemių labirinte.
Pašvaistės švyti ir Urano atmosferoje
Mokslininkai pirmą kartą užfiksavo pašvaistes Urano atmosferoje. Jos pastebėtos naudojant kosminį teleskopą „Hubble“.
Urano šviesų spektaklis susidėjo iš trumpalaikių, blyškių, švytinčių taškų, smarkiai besiskiriančių nuo spalvingų šviesų, dažnai stebimų Žemės ašigaliuose, praneša „Daily Mail“.
Atlikę stebėjimus tyrėjai švytinčius taškus du kartus aptiko apšviestoje Urano pusėje, toje, kuri matoma pro „Hubble“ teleskopą.
TATENA: Iranas bando paslėpti branduolinių bandymų pėdsakus
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) teigia, kad prieš inspektorių vizitą Iranas bando sunaikinti bandymų su raketų branduoliniais užtaisais pėdsakus, rašo „telegraph.co.uk“.
Kai TATENA inspektoriai praeitą mėnesį lankėsi Irane, jiems nebuvo leista apsilankyti Parchino karinėje teritorijoje. Dabar Teheranas iš dalies nusileido ir leis agentūros ekspertams vieną kartą apsilankyti Parchine.
TATENA sunerimusi dėl Irano urano sodrinimo
Iranas trigubai padidino mėnesio urano sodrinimų centrifugų našumą, todėl Jungtinių Tautų (JT) atominės energijos agentūra (TATENA) pareiškė rimtą susirūpinimą dėl galimos karinės dimensijos plėtros.
TATENA generalinis direktorius Yukiya Amano taip pat pareiškė susirūpinimą agentūros nariams dėl dvejų nesėkmingų derybų tarp TATENA ir Teherano etapų šiais metais.
Šiaurės Korėja sutiko sustabdyti urano sodrinimą
JAV valstybės departamentas pranešė, kad Šiaurės Korėja sutiko sustabdyti urano sodrinimą, skelbia BBC.
Valstybės departamento atstovė Victoria Nuland taip pat sakė, kad Pchenjanas sutiko su branduolinių ir ilgo nuotolio raketų bandymų moratoriumu. Atstovė pridūrė, kad Šiaurės Korėja taip pat sutiko leisti Jungtinių Tautų (JT) branduolinės energetikos inspektoriams patikrinti, ar Jongbjone esančiame reaktoriuje laikomasi reikalavimų.
Izraelio žvalgyba paskelbė duomenis apie Irano turimą uraną
Izraelio karinės žvalgybos vadovas pareiškė, kad Iranui toliau sodrinant jo dabar turimą uraną gali būti sukurtos keturios atominės bombos.
Pasak jo, Irano galimybė pasigaminti branduolinį ginklą priklauso tik nuo šalies aukščiausiojo lyderio ajatola Ayatollah Ali Khamenei noro.
Iranas: mokslininko žudikai galėjo pasinaudoti JT informacija
Iranas pareiškė, jog asmenys, praėjusią savaitę nužudę iraniečių branduolinių tyrimų mokslininką Teherane, galėjo pasinaudoti iš Jungtinių Tautų (JT) gauta informacija.
Mostafa Ahmadis Roshanas – didžiausios Irano urano sodrinimo gamyklos direktoriaus pavaduotojas žuvo sausio 11 dieną sprogus jo automobiliui. Remiantis policijos pranešimais, pravažiuojantis motociklininkas pridėjo magnetinę bombą prie važiuojančio aukos automobilio. Iranas dėl šio išpuolio kaltina JAV ir Izraelio agentus.
Iranas nurodė skirti asmeninę apsaugą visiems branduolinių tyrimų mokslininkams
Po dar vieno Irano branduolinių tyrimų mokslininko nužudymo vyriausybė Teherane nurodė skirti asmeninę apsaugą šalies atominės programos ekspertams, praneša agentūra AFP.
Nužudymai nesutrukdys Irano pažangai, pareiškė viceprezidentas Mohammedas Resa Rahimis. Vyriausybė, anot jo, skyrė „specialią apsaugą“ visiems branduolinio sektoriaus darbuotojams. Apie apsaugos priemones savo branduoliniams tyrėjams Iranas buvo paskelbęs jau 2010 metų pabaigoje.
Šiaurės Korėja išbandė raketas, laukiama ir branduolinių bandymų
Trečiadienį, sausio 11 dieną, Šiaurės Korėjos ginkluotosios pajėgos Japonijos jūroje paleido tris mažojo nuotolio balistines raketas, praneša laikraštis Sankei Shimbun, remdamasis Japonijos kariuomenės šaltiniais. Teigiama, kad tai buvo raketų bandymai. Leidinys primena, kad praeitų metų gruodžio 19 dieną, kai paaiškėjo, kad mirė šalies lyderis Kim Jong Ilas, Šiaurės Korėja taip pat įvykdė raketų bandymus.
Branduolinės medžiagos – nepakankamai apsaugotos
Branduolinės medžiagos pasaulyje nėra pakankamai apsaugotos ir gali patekti į teroristų rankas. Tokias išvadas trečiadienį paskelbė atitinkamą tyrimą atlikusi JAV nevyriausybinė organizacija „Nuclear Threat Initiative“ (NTI).
Ataskaitoje teigiama, kad Šiaurės Korėja, Pakistanas ir Iranas yra šalys, kuriose branduolinės atsargos yra apsaugotos mažiausiai.
Irane susprogdintas fizikas, dirbęs su urano sodrinimu
Trečiadienį Šiaurės Teherane buvo užmuštas Technikos universiteto fizikos profesorius Mostafa Ahmadis Roshanas, dirbęs branduolinėje srityje, praneša Lenta.ru. Mokslininkas buvo susprogdintas – bombą po jo automobiliu padėjo nežinomas vyriškis, atvykęs su motociklu.
Sprogimo metu nukentėjo ir daugiau žmonių, du iš kurių žuvo.
JAV: Iranas toliau pažeidžia JT rezoliuciją sodrindamas uraną
JAV teigia, jog Iranas „ir toliau vis labiau“ pažeidžia Jungtinių Tautų rezoliuciją, vykdydamas sodrintojo urano gamybą, praneša BBC.
JT branduolinių programų priežiūros agentūra patvirtino, jog Teheranas paleido gamyklą požeminiame bunkeryje Fordo vietovėje, kur uranas centrifugose sodrinamas iki 20 procentų.
Didžioji Britanija, Prancūzija, o vėliau ir Rusija pasmerkė tokį Irano sprendimą.
Iranas plečia sodrintojo urano gamybą
Iranas paleido dar vieną sodrintojo irano gamyklą požeminiame bunkeryje Fordo vietovėje. Tai pirmadienį pranešė naujienų agentūra „The Associated Press“, remdamasi diplomatiniais šaltiniais.
Pasak jų, uranas centrifugose Forde sodrinamas iki 20 procentų. Pagrindinėje Irano įmonėje Natanze uranas ligi šiol buvo sodrinamas iki 3,5 procento. Diplomatai sakė, kad atitinkamą informaciją jie sužinojo, kai TATENA komisija sausio pradžioje lankėsi Forde.