turkiška virtuvė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „turkiška virtuvė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „turkiška virtuvė“.
Anglijoje pagamintas brangiausias pasaulyje kebabas
Britų šefas Endis Beitsas (Andy Bates) nusprendė patiekti kebabą iš geriausių sudedamųjų dalių, rašo britų dienraštis „The Daily Express“.
Virėjo teigimu, jis nupirko gatvėje paprasčiausią kebabą, išanalizavo jo sudėtį ir nusprendė, kad šį paprastą gatvės užkandį galima paversti tikru kulinarijos šedevru. „Pagal mano receptą, visi šio patiekalo produktai yra itin aukštos kokybės, tačiau tai nereiškia, kad aš orientavausi tik į kainą“, – tvirtina virėjas.
Įdaryti turkiški baklažanai „Imam Bayildi“
Turkijoje įdarytos daržovės labai mėgstamos, įdaromi baklažanai, cukinijos, paprikos, pomidorai. Šis patiekalas – vienas garsiausių įdarytų daržovių receptų, tačiau negalintieji gyventi be mėsos, įdarui gali panaudoti ir šiek tiek maltos jautienos ar ėrienos.
Pasiruošk (dviem porcijoms):
1. 1 svogūnas ir 2 česnako skiltelės;
2. 8 valg.
Čiop Čiop: turkiški kotletai „Kofte“
Šie turkiški kotletai ruošiami su Bulgur kruopomis arba skaldytais kviečiais, turkiškais prieskoniais ir aitriąja paprika. Garnyrui patiekiama žiemiškų daržovių. Kotletams sulipdyti nenaudojamas kiaušinis, tačiau jie nesubyrės ir tikrai nustebins svečius.
Šią savaitę Balsas.lt – Turkijos virtuvė
Nuo šiol Balsas.lt kiekvieną savaitę rasite naujos šalies virtuvės aprašymą ir po du tos šalies patiekalus. Šiame straipsnyje susipažinsite su Turkijos virtuve. Turkija – viena iš penkių valstybių, kurios priklauso ir Europos, ir Azijos žemynams. Joje gyvena 77 milijonai gyventojų, tai septinta šalis pasaulyje pagal turistų skaičių. Turistus į Turkiją labiausiai vilioja pajūrio kurortai ir Stambulas, buvusi Bizantijos ir Otomanų imperijos sostinė.
Turkiška migdolų nuga
Turkija garsėja ne tik nuostabiais kurortais, tačiau ir saldumynais. Šalis pripažįstama gardžiausius saldumynus gaminančia šalimi, kurios kulinarinės tradicijos siekia tūkstančius metų. Siūlome ir jums išbandyti turkišką gardėsį!
Ingredientai: 500 g kapotų migdolų 1 a. š. tarkuotos apelsinų žievelės 1/2 a. š. cinamono 125 g medaus 250 g cukraus 2 kiaušinių baltymai
Gaminimas:
Migdolus paspraginti sausoje keptuvėje. Suberti apelsinų žievelę, cinamoną, cukrų ir sudėti medų.