tarmės

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „tarmės“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „tarmės“.
REKLAMA
Tarmių vieta šiandienos Lietuvoje: ar ateis laikais, kai tarmių teks mokytis nuo nulio kaip užsienio kalbų?  Tarmių vieta šiandienos Lietuvoje: ar ateis laikais, kai tarmių teks mokytis nuo nulio kaip užsienio kalbų?

Tarmių vieta šiandienos Lietuvoje: ar ateis laikais, kai tarmių teks mokytis nuo nulio kaip užsienio kalbų?

Nors valstybinės institucijos deda pastangas, siekdamos išsaugoti Lietuvoje egzistuojančias tarmes, bet vis globalesnis pasaulis, neaprėpiami komunikacijos kanalai, medijos tarmišką žodį stipriai veikia ir keičia.

Žemaitė Austėja žaibiškai pavergė lietuvių širdis: pasidalijo sėkmės paslaptimi

27-erių Austėja Gedvilaitė, kilusi iš Plungės, internete pamažu tampa vis labiau atpažįstama Austiejos slapyvardžiu. Jos daina „ŽGŽ“ („Žiaurē graži žėima“) per vieną naktį tapo interneto sensacija. Mergina sako, kad įvyksiančio proveržio giliai širdyje tikėjosi, tačiau nemanė, kad tai įvyks būtent dabar. Sausio pradžioje „Facebook“ pradėjo plisti žemaitiška daina, kurią atliko jauna prie pianino sėdinti mergina.
2021-02-07

Mirė žymus kalbininkas Aloyzas Vidugiris

Mirė kalbininkas, ilgametis lietuvių tarmių tyrėjas humanitarinių mokslų daktaras ALOYZAS VIDUGIRIS (1928 12 25–2016 03 05). 1954 m., baigęs Vilniaus pedagoginį institutą ir įgijęs lietuvių kalbos ir literatūros ir psichologijos specialybę, jis pasirinko kalbininko kelią. 1956–1959 m. Aloyzas Vidugiris studijavo Lietuvių kalbos ir literatūros instituto aspirantūroje.
Aktualijos 2016-03-07

Mokslininkai paneigia stereotipus apie Vilniaus kalbą

Lietuvių kalbotyroje daugiausia dėmesio skiriama kaimo ir miestelių tarmėms: skubama jas užfiksuoti, aprašyti, duomenis suskaitmeninti. Miestų, taip pat ir mūsų sostinės Vilniaus, kalba tirta labai mažai, tačiau ištisus dešimtmečius apie ją buvo atsiliepiama neigiamai, ryškiausios jos ypatybės vadinamos žargonu, ji kaltinta, kad yra negryna dėl kitų kalbų įtakos.
2014-11-10

Išsaugotos tarmės – gyva lietuvių kalba

 Lietuvai šiemet minint Tarmių metus, Anykščiuose dvi dienas vyko respublikinis tarmių festivalis. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo baigiamajame Tarmių metų renginyje. Pasak Prezidentės, Lietuvai yra kuo didžiuotis - nei viena kita Europos valstybė tokioje mažoje teritorijoje neturi tiek daug ir tokių skirtingų tarmių. Sparčiai globalėjančiame pasaulyje itin svarbu išsaugoti unikalią savo kalbą ir tarmes.
Lietuva 2013-12-13

Garsūs žmonės prabilo savo tarmėmis

„Daug kas, žinot, juokauja – Šešupė – ne upė, suvalkietis – ne žmogus. Ale jei ne ta Marijiempolė, tai nei kas balses taisyklingai ištartų, nei mašinukių būtų kur nusipirkt, nei pinigučius kas mokėtų taupyt... Ale kad suvalkiečiai skūpūs, žinokit, grynų grynieusias mitas. Kai čia atvažiuosit, pamatysit, kad čia jūsų vakarykščiais barštukais niekas nevaišys. Ba čia mano tėviškė.
2013-09-26

Tarmiška kalba – nebe prastuoliškumo ženklas

Lietuvių kalbos instituto darbuotojos D. Mikulėnienės teigimu, nereikia bijoti, kad tarmės išnyks – jos ne nyksta, bet vystosi į naujus tarmių variantus.Anot jos, tarmiškai dažniausiai šneka vyresnio amžiaus žmonės, tačiau savo krašto šnektos nesigėdija ir jaunimas. Specialistės teigimu, jau praėjo laikai, kai mokyklose buvo mokoma tik bendrinės kalbos, o tarmiškumas buvo laikomas prastuoliškumo ženklu.
Į viršų