raimonda matulionytė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „raimonda matulionytė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „raimonda matulionytė“.
Lietuvoje gimus sifiliu užkrėstam kūdikiui – įspėjimas: štai ką turėtų padaryti kiekviena nėščioji
Pernai Lietuvoje fiksuotas įgimto sifilio atvejis, o per dešimtmetį gimė 10 tokių vaikų. Nors sifilis skamba kaip jau iš praėjusių amžių atėjusi liga, gydytojai konstatuoja, kad šiuo metu kaip tik stebimas šios infekcijos „atgimimas“.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, vienam pernai gimusiam vaikui buvo nustatytas įgimtas sifilis. Per pastarąjį dešimties metų (2013–2023 m.) laikotarpį Lietuvoje buvo užregistruoti aštuoni įgimto sifilio atvejai.
Lietuvoje – dvigubai daugiau klastingos infekcijos atvejų: pasakė, kam būtina pasitikrinti
Žmogaus imunodeficino virusas (ŽIV) ir jo sukeliama galutinė ligos stadija – AIDS vis dar išlieka mitais visuomenėje apipintas sveikatos sutrikimas. Nors nuo užsikrėtimo šiuo virusu nėra apsaugotas nė vienas – serga net vaikai, gera žinia, kad visiems yra prieinamas efektyvus gydymas. Gydytojai gi apgailestauja, kad kelius prieiti iki to vis dar stabo stigmatizuotas požiūris į šią ligą.
Kaip aiškino VUL Santaros klinikų infekcinių ligų gydytoja prof.
Populiarėja ne tik cheminis seksas – daugėja ir sifilio atvejų: gydytoja įspėja, kam saugotis reikia labiausiai
Šiltuoju laikotarpiu ne tik ūgteli sergamumas erkių platinamomis bei per maistą plintančiomis užkrečiamosiomis ligomis, didėja rizika įvairių egzotinių susirgimų parsivežti iš šiltųjų kraštų, bet ir dėl pasikeitusio žmonių elgesio suaktyvėja lytiniu keliu plintančios infekcijos. Negana to, nerimą medikams kelią intensyviai plintantis malonumas, pavadintas chemseksu.
Į tai dėmesį atkreipusi gydytoja infektologė prof.
Pagal mirštamumą nuo AIDS Lietuva pirmauja Europoje: daugiau nei pusė nesigydo
Gegužės 21 d. suėjo 40 metų, kai pasaulyje minima Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS diena. Nors per tą laiką gydant ŽIV pasiekta daug pozityvių pokyčių, Lietuva pagal mirštamumą nuo AIDS pirmauja Europoje. Kodėl taip yra, kalbamės su gydytoja infektologe prof. Raimonda Matulionyte.
„Nors nuo 2018 m. veiksmingas gydymas dėl ŽIV Lietuvoje yra prieinamas ir nemokamas visiems, daugiau nei pusė diagnozuotųjų nesigydo, – teigia gydytoja R. Matulionytė.
Šešių vaikų mama atsidūrė komoje: nepakluso net medikams
Vidinė stigma tarp ŽIV infekuotų asmenų Lietuvoje yra ypač didelė ir 90 proc. atvejų pasireiškia baime pasakyti kitiems apie savo teigiamą ŽIV statusą. 58 proc. dėl teigiamo ŽIV statuso jaučiasi beverčiai, o dalis tiki susidūrę su diskriminacija sveikatos priežiūros įstaigose, kur buvo taikomos papildomos apsaugos nuo jų priemonės ar net atsisakyta suteikti medicininę pagalbą.
Jaučia diskriminaciją: gydytojai atsisako operuoti sergančius šia liga
Atlikti tyrimai parodė, kad vienas iš barjerų ŽIV turintiems asmenims Lietuvoje kreiptis gydymo yra didžiulė vidinė stigma. 90 proc. atvejų ji pasireiškia baime pasakyti kitiems apie savo teigiamą ŽIV statusą. Vykusiame ŽIV stigmos indekso tyrimo pristatyme paramos fondo „Rigra“ vadovė Gražina Aleksaitienė prasitarė apie jaučiamą diskriminaciją ir gydytojų tarpe. Specialistai taip pat jaučia stigmą „Kaip socialinė darbuotoja esu pati stigmatizuojama, nes dirbu su sergančiaisiais žmonėmis.
SAM: baimintis AIDS centro pertvarkos nereikia
Pasklidus nuogąstavimams, esą po Lietuvos AIDS centro pertvarkos šaliai gresia žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) protrūkis, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skuba raminti visuomenę - ŽIV prevenciją ir gydymo prieinamumą infekuotiesiems bei jau sergantiems AIDS ketinama tik stiprinti.