psichiatrija
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „psichiatrija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „psichiatrija“.
Garsus psichiatras atskleidžia neįtikėtinus darbo metodus – liepia ne tik išsirenginėti, stovėti ant kėdės ar tylėti
Prieš kelias savaites Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Ribinių būsenų skyriaus vedėjas Aleksandras Alekseičikas-Kirinovas susilaukė ypatingo dėmesio dėl vieno interviu metu išsakytų minčių – psichiatras teigė, jog homoseksualumą galima gydyti, o tą jis daro iki šiol. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras vadovas vėliau teigė, jog psichiatras buvo neteisingai suprastas, visgi į įvykį sureagavo net ir žinomi šalies politikai.
Įsiutino garsaus Lietuvos psichiatro elgesys – ar tai tik ledkalnio viršūnė?
Viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimas dėl žymaus psichiatro, vieno iš psichoterapijos pradininkų Lietuvoje, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Ribinių būsenų skyriaus vedėjo Aleksandro Alekseičiko-Kirinovo interviu metu išsakytų minčių – psichiatras teigė, jog homoseksualumą galima gydyti, o tą jis daro iki šiol. Į šią žinią sureagavo politikai, kiti medikai, o įstaiga kurioje dirba minėtas psichiatras neatmeta galimybės svarstyti psichiatro pasisakymus etikos komisijoje.
Atskleidė šokiruojančią tiesą apie sovietmečio psichiatrines ligonines: žmonės savęs nebeatpažindavo
Nors apie psichinę sveikatą kalbame vis daugiau, sovietmečiu taikyti psichiatrijos metodai vis dar lieka mažai tyrinėjama tema. Dažnai sovietmečio psichiatrija siejama išskirtinai su disidentų persekiojimu, nors iš tiesų ligoninėse buvo įvairių pacientų – daugelis jų buvo gydomi žiauriais, žmogaus teises pažeidžiančiais būdais. Vis dėlto, nuo praeities klaidų suvokimo priklausys mūsų visų psichinė sveikata.
SAM: plečiama psichiatrijos dienos stacionarų veikla, jų padaugės dvigubai
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) antradienį pranešė didinanti psichikos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą – plečia psichiatrijos dienos stacionaro tinklą.
Anot SAM, planuojama, kad iki 2027-ųjų psichiatrijos dienos stacionarų skaičius šalyje išaugs daugiau nei dvigubai – nuo 35 iki 77. Tai suteiks galimybę gauti reikiamą gydymą nesigulant į ligoninę (kai nuolatinė priežiūra nėra būtina) ne tik didmiesčių, bet ir rajonų gyventojams.
SAM: plečiama psichiatrijos dienos stacionarų veikla, jų padaugės dvigubai
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) antradienį pranešė didinanti psichikos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą – plečia psichiatrijos dienos stacionaro tinklą.
Anot SAM, planuojama, kad iki 2027-ųjų psichiatrijos dienos stacionarų skaičius šalyje išaugs daugiau nei dvigubai – nuo 35 iki 77. Tai suteiks galimybę gauti reikiamą gydymą nesigulant į ligoninę (kai nuolatinė priežiūra nėra būtina) ne tik didmiesčių, bet ir rajonų gyventojams.
Paskelbė naują ataskaitą: psichiatrija Rusijoje vėl tapo represijų metodu
Šiandien tarptautinis fondas „Žmogaus teisės psichiatrijoje - FGIP“ (Human Rights in Psychiatry - FGIP) paskelbė naują ataskaitą apie politinio piktnaudžiavimo psichiatrija atnaujinimą Rusijos Federacijoje.
Lietuvis prašo pasimokyti iš jo istorijos: „Gydytojai ir vaistai sugriovė mano gyvenimą“
„Sveiki, mano vardas Lukas, esu 28 metų verslininkas ir mano gyvenimą sugriovė gydytojai psichiatrai ir jų išrašomi vaistai“, – taip savo laišką portalui tv3.lt pradėjo skaitytojas. Vyras skundžiasi, kad medikai jo sutrikimus nusprendė gydyti vaistais. Tuo metu psichiatrai pastebi, kad Lietuvoje vaistų vartojame ne per daug, tačiau trūksta psichologinės ir psichoterapinės pagalbos.
Minimos 75-osios S. Freudo mirties metinės
Dar prieš tai, kai Sigmundas Freudas (Zigmundas Froidas) 1938 metų birželį „Rytų ekspresu“ pabėgo iš Vienos nuo Adolfo Hitlerio, psichoanalizės tėvas ir jo idėjos apie seksą, sapnus bei kokainą skaldė Austrijos sostinės visuomenę. Ir net dabar, praėjus 75 metams po jo mirties Londone 1939-ųjų rugsėjo 23-ąją, S.Freudas ir novatoriška jo teorija čia dar neturi to pripažinimo, kuris matomas kitur.
Psichiatrė: esant miego sutrikimams, o galbūt depresijai, savigyda kenkia
Rasa Pekarskienė, LRT radijo laida „Sveikata“, LRT.lt Jei 2–3 savaites žmogus jaučia depresijos požymius, jo būsena bloga, nereikėtų ilgiau laukti, sako psichiatrė Vida Kilikevičienė. „Tada reikia drąsiai keliauti pas psichiatrą, psichoterapeutą. Kolegos sako – geriau dešimt kartų ateiti be reikalo, negu vieną kartą užtempti“, – pataria specialistė. Pasak V. Kilikevičienės, dažnai žmonės bijo, jog, atėję pas psichiatrą, gaus vaistų, ir nuo jų savijauta dar pablogės.
Po trejų metų psichikos sveikatos centruose turėtų padaugėti psichologų
Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis prieš mėnesį pasirašė įsakymą, pagal kurį bus didinamas psichikos sveikatos centruose (PSC) dirbančių psichologų skaičius. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamento vyriausiosios specialistės Odetos Vitkūnienės teigimu, nuo 2016-ųjų psichikos sveikatos centrų psichologų aptarnaujamų gyventojų skaičius bus sumažintas nuo 40 iki 20 tūkst., taigi šių specialistų bus įdarbinta daugiau.
REKLAMA
REKLAMA
Suicidinis elgesys yra liga, teigia psichiatrai
Savižudybių lygiui JAV smarkiai augant, vis daugiau psichiatrų teigia, kad suicidinis elgesys turėtų būti laikomas atskira liga, o ne kitų nuotaikos sutrikimų pasekme. Savo argumentus jie remia vis gausėjančiais įrodymais, kad nusižudžiusių žmonių smegenys turi ryškių panašumų, gana skirtingų nuo turėjusių panašius nuotaikos sutrikimus, bet mirusių sava mirtimi. Be to, savižudybės kai kuriose šeimose dažnai būna dažnesnės, o tai gali nurodyti genetinių ir kitų biologinių faktorių vaidmenį.
Britų psichiatrai: psichikos sveikatos sutrikimai – ne liga
Įvairius psichikos sutrikimus, įskaitant šizofreniją ir bipolinį afektinį sutrikimą, negalima gydyti kaip įprastines ligas, tvirtina pripažinti D. Britanijos psichiatrai, skelbia dailymail.co.uk. Jų teigimu, netgi psichikos būklių klasifikacija neturi prasmės, nes medicinos mokslas neturi įrodymų, kad „priepuolis“ arba „rimtas emocinis sukrėtimas“ turi ką nors bendra su ligomis, atsirandančiomis dėl genetinių ar biologinių priežasčių, sakoma pranešime.
Sutrikusios psichikos dukra peiliu sužalojo motiną
38 metų įtariamoji paguldyta gydymui į psichiatrijos ligoninę.
Tragedija įvyko Lentvaryje apie 22 h Klevų alėjoje esančiame bute. Kilus kivirčui 38 metų moteris smogė peiliu savo 63 metų motinai.
Išgirdę triukšmą kaimynai iškvietė policiją ir medikus. Nukentėjusioji dėl daugybinių durtinių žaizdų galvoje ir krūtinėje paguldyta į ligoninę. Įtariamoji paguldyta į Vilniaus psichiatrijos ligoninę.
Greitieji kreditai – kilpa ir psichikos ligoniams
Greitąsias vartojamąsias paskolas žarstančių bendrovių viliotiniu susižavi net psichiatrijos ligoninių pacientai, rašo „Lietuvos rytas“.
Vieno jų – 52 metų kauniečio – paimtų paskolų suma triskart viršija jo metų pajamas.
Depresija ir šizofrenija sergantis kaunietis Jonas L. jau penktą kartą gydomas Respublikinės Kauno ligoninės Psichiatrijos ligoninėje.
Beprotiškas eksperimentas
Kad psichiatrijos ligoninių darbuotojai pro pirštus žiūri į savo pacientus, daugeliui nėra naujiena. Tačiau Stenfordo universiteto profesoriaus Deivido Rosenhano atliktas eksperimentas atskleidė koks aplaidus yra šių įstaigų personalas. Na, bent jau Amerikoje.
Prie psichologijos profesoriaus organizuojamo eksperimento sutiko prisidėti 8 asmenys, nei vienas iš jų anksčiau neturėjo psichikos problemų.
„Mados infekcija“: D. Kuzmickaitės ir A. Urbanavičiūtės „Synesthesia“
"Mados infekcijos" podiumu žengė ir jaunų dizainerių - Dianos Kuzmickaitės ir Aušros Urbanavičiūtės - manekenai. Jos pristatė savo kolekciją „Synesthesia“. Ši sąvoka reiškia bendrą jausmą, skirtingų formų atitikimą. Mene synistesia - įvairių meno krypčių papildymas viena kita, fiziologijoje - reiškinys, kai dirginant vieno iš pojūčių jutimo centrą, atsiranda dar daugiau pojūčių, psichiatrijoje synistesia yra viena iš haliucinacijų formų, kurią sukelia haliuciogenai.
Mokslininkai išrado būdą sapnams „skaityti“
Dauguma mūsų prisimena tik nedidelę savo sapnų dalį. Tačiau netrukus tai gali pasikeisti, praneša „Daily Mail“.
Mokslininkai prognozuoja, kad netrukus kompiuteriai mums gali padėti „pamatyti“, apie ką sapnavome ir galbūt net įrašyti mūsų sapnus, kuriuos galėsime peržiūrėti kitą dieną.
Vaizdai iš ligoninės apnuogino Rusijos psichiatrijos problemas
Skandalingi telefono kamera nufilmuoti vaizdai, kuriuose matosi psichiniai ligoniai, reprezentuoja sudėtingą situaciją Rusijos psichiatrinėse institucijose. Menki atlyginimai ir reformų nebuvimas – tai priežastys, dėl kurių psichiatrija Rusijoje atsidūrė akligatvyje.
Rusijoje skandalą sukėlė internete pasirodęs filmukas, kuriame vienos iš Sibiro psichiatrinių ligoninių pacientai užfiksuoti besibučiuojantys ir besimušantys. Visa tai nufilmavo ligoninės darbuotojas.
R. van Vorenas: kai kurios šalys tebepiktnaudžiauja psichiatrija
Sistemai besipriešinančius žmones paversti psichiniais ligoniais būdinga daugeliui nedemokratinių režimų, tačiau tik Sovietų Sąjungoje toks piknaudžiavimas psichiatrija veikė sistemiškai. Nuo 1970-ųjų iki 1980-ųjų tai tapo labai dažnu žmogaus teisų pažeidimu, su kuriuo bandė kovoti ir tarptautinė bendruomenė.
Psichiatrijos vadovas disidentams (I)
Šis tekstas skelbiamas žurnalo „Naujasis Židinys – Aidai“ 11 numeryje. Jis buvo parašytas 1974 m. jau tuo metu žymiam disidentui Vladimirui Bukovskiui kalint Vladimiro kalėjime, o psichiatrui Semionui Gluzmanui – Permės politlageryje. JAV pirmąsyk išspaudintas tekstas SSRS plito savilaidos kanalais; lietuviškai (vertė Nerijus Šepetys) skelbiamas pirmą kartą.
Šiuolaikinė psichiatrija grindžiama mediciniškai racionalizuota ir įteisinta prievarta
Thomas Stephenas Szaszas savo medicinos mokslų daktaro disertaciją apsigynė Cincinačio universitete (JAV). Parašė daugybę straipsnių ir knygų, o jo knygos „Law, Liberty, and Psychiatry“, „The Ethics of Psychoanalysis“, „Ceremonial Chemistry“, ir „Our Right to Drugs“ daugelio medicinos, teisės ir socialinių mokslų atstovų laikomos vienomis įtakingiausių XX a. knygų.
Pasinėrę į dvasių pasaulį, nebemokame gyventi realiame
Ekstrasensai ir būrėjai išjudina dalykus, kuriuos mano pažįstantys, o kai situacija tampa nevaldoma, išsigąsta patys ir palieka žmogų vieną su jo išgyvenimais, nerimu, baimėmis. Kokias pasekmes mūsų psichikai turi įžengimas į dvasių pasaulį, paklausinėjome psichologo Kęstučio Ridiko.