partizanai

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „partizanai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „partizanai“.

Neskiriant lėšų memorialui, įstrigo Leipalingyje rastų partizanų palaikų palaidojimas

Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. „Treti metai, kai nepalaidoti“, – BNS sakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjas Rimantas Zagreckas. Per 40-ies partizanų palaikai kartoniniuose laikinuose karstuose saugomi jo skyriaus patalpose Vilniuje.

Paryžiuje atidengtas Lietuvos partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto atminimo ženklas

Paryžiuje savaitgalį atidengtas Lietuvos partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto atminimo ženklas, pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Anot jo, šeštadienį minint Lietuvos kariuomenės dieną Paryžiuje organizuota Pilietiškumo diena. Per ją atidengta vieno žymiausio Lietuvos partizano J. Lukšos atminimo lentelė jo susitikimų su bendražygiais ir draugais vietoje – kavinėje „Le Maresquier“ Švento Augustino gatvėje.
2024-11-25

Užkastas radinys Lietuvos žemėje pribloškė net ekspertus: to nesitikėjo

Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. Restauruoti dokumentai bus saugomi Lietuvos ypatingajame archyve.
2024-11-25

Patvirtintas Lietuvos laisvės kovų įamžinimo planas

Trečiadienį Vyriausybė patvirtino XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų sklaidos ir šių kovų įamžinimo 2024–2026 metų veiksmų planą. „Privalome įamžinti už laisvę kovojusias asmenybes, kad jos taptų šiuolaikinės mūsų visuomenės tapatybės ir atminties dalimi, stiprinančia mūsų pilietiškumą ir patriotizmą“, – teigė Ministrės pirmininkės patarėja kultūrai Gabrielė Žaidytė.

Radinys Lietuvos žemėje pribloškė net specialistus: to išvysti nesitikėjo

Merkinėje, miškelyje tarp Kryžių kalnelio, kur sovietų pakalikai užkasinėdavo nukankintus partizanus, ir miestelio kapinaičių, archeologai atkasė neįtikėtiną radinį – net penkių laisvės kovotojų palaikus. Šią teritoriją jie kasinėjo prieš mėnesį, kur pagal liudininkų pasakojimus, turėjo būti užkasti vienas ar du partizanai, ir vieną po kito atkasė net trejus palaikus.
2024-09-02

„Su peiliu... Ką jūs darote? Baikit baikit“: nufilmuotos masinės muštynės, kurių epicentre atsidūrė Alkas Paltarokas

„Su peiliu...Ką jūs darote? Baikit baikit“, – tokie riksmai girdisi užfiksuotame video, kuriuo su naujienų portalu tv3.lt pasidalijo savaitgalio vykusių muštynių liudininkas. Palomenėje vykusiame „Didžiosios kovos“ partizanų pagerbimo šventėje įvyko žodinis ir fizinis konfliktas tarp komunikacijos specialisto, pilietinės iniciatyvos „Vanago Lietuva“ vadovo Alko Paltaroko ir kitų šventėje buvusių asmenų. Pirmasis apie muštynes prabilo A. Paltarokas ir pateikė įvykių versiją.

Partizanai okupuotame Kryme pranešė, kad Rusija ukrainietiškus grūdus veža į Siriją

Ukrainos partizanai, priklausantys slaptam judėjimui laikinai okupuotame Kryme, užfiksavo, kad Rusija iš Sevastopolio uosto neteisėtai veža ukrainietiškus grūdus į Siriją. Apie tai platformoje „Telegram“ pranešė judėjimo „ATEŠ“ spaudos tarnyba. „Šį kartą vogti grūdai Sevastopolio įlankoje buvo kraunami į sausakrūvį „Matros Koška“, kurio kelionės tikslas buvo Sirija. Paskiau laivą matėme plaukiant palei Jaltos krantus“, – nurodoma pranešime.
2024-08-02

Radinys Lietuvos žemėje pribloškė net specialistus: šokiravo ne vieną

Merkinėje, miškelyje tarp Kryžių kalnelio, kur sovietų pakalikai užkasinėdavo nukankintus partizanus, ir miestelio kapinaičių, archeologai atkasė neįtikėtiną radinį –  trijų laisvės kovotojų palaikus.  Kultūros vertybių globos tarnybos archeologų, vadovaujamų archeologo, dr. Lino Kvizikevičiaus, atkastų palaikų vaizdas šokiruoja ir liudija žudikų žiaurumą.
2024-08-02

Kryžkalnyje minima Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų diena

Pirmadienį Lietuvos partizanų memoriale Kryžkalnyje bus minima Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų diena. Kaip pranešė Lietuvos kariuomenė, minėjimo metu vyks Sausumos pajėgų vienetų rikiuotė, kurioje kartu su Lietuvos kariais ir kovinių vėliavų grupėmis dalyvaus Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų rotacinių pajėgų kariai.
Aktualijos 2024-07-15

Lietuvoje partizano paminklą dažais apliejęs vyras siautėjo ir kitur – yra ir daugiau dirbusių Rusijai

Nustatytas ir sulaikytas vyras, kuris dar sausio pabaigoje raudonais dažais apliejo partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklą Merkinėje. TV3 žiniomis, jį sulaikė Latvijos teisėsauga, nes tas pats vyriškis dažais apliejo ir paminklą Latvijoje. Įtariama, kad jis užverbuotas rusų saugumo tarnybų ir priklausė Baltijos šalyse veikusių rusų agentų tinklui. O tinklo esmė – rengti įvairius išpuolius ir provokacijas Baltijos šalyse.
REKLAMA
REKLAMA

Nesulaukiant prašomo finansavimo, stringa laisvės kovotojų palaikų paieškų ir perlaidojimo procesas

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) negaunant prašomo finansavimo, stringa žuvusių partizanų palaikų paieškų ir perlaidojimo procesas. Vien šiuo metu identifikavimo laukia mažiausiai 15 kovotojų palaikų, kurie buvo rasti 2021–2023 metais. LGGRTC teigimu, nepaisant politikų kalbų, reikiamų resursų Lietuvos gynėjų palaikų paieškoms nėra skiriama.

Gitanas Nausėda: išpuoliai prieš paminklus partizanams planuojami ne Lietuvoje

Išpuoliai prieš Lietuvos partizanams skirtus paminklus planuojami ne Lietuvoje, šie objektai turi būti saugomi, o į incidentus reaguojama operatyviai, sako prezidentas Gitanas Nausėda. „Tai daroma labai sąmoningai – labai sąmoningai planuojama, tam labai kruopščiai rengiamasi.

Rusijoje – išpuolis prieš geležinkelį, kuriuo buvo gabenamos raketos

Ukrainos partizanai sabotavo geležinkelį netoli Pervomajskojės kaimo Rusijos Federacijos Tambovo srityje. Apie tai pranešė partizanų judėjimas „Ateš“ savo „Telegram“ kanale. „2024 m. sausio 30 d. mūsų judėjimo agentas įvykdė sabotažą geležinkelyje netoli Pervomajskojės kaimo Tambovo srityje“, – rašoma pranešime.
2024-02-01

Ukrainos partizanai pranešė, kad Sevastopolyje remontuojami keli Rusijos karo laivai

Laikinai okupuotame Sevastopolyje Krymo pusiasalyje rusai, matyt, remontuoja kelis Juodosios jūros laivyno karo laivus, „Telegram“ kanale pranešė partizanų judėjimas „Atesh“. Pranešime sakoma, kad „Atesh“ agentai išžvalgė 13-osios laivų remonto gamyklos teritoriją Sevastopolio Kileno įlankoje. Tai strateginis objektas, susijęs su įvairių tipų laivų – nuo fregatų iki mažų desantinių laivų – priežiūra ir remontu, sakoma pranešime.
2024-01-31

Išskirtinis archeologų lobis Anykščių rajone: rasti labai reti daiktai

Restauratoriai atkūrė prieš metus Anykščių rajone, žemėje, netikėtai rastą unikalų istorinį lobį – prieš 70 metų partizanų užkastus, bidone paslėptus šimtus skirtingų dokumentų. Kovą už laisvę liudijantys Algimanto apygardos Šarūno rinktinės Laisvės rajono dokumentai: skirtingų partizaninių dalinių susirašinėjimai, raportai, prieškario laikraščiai, ir pirmą kartą istorijoje tokiame slėpinyje išlikusios 3 partizanų nuotraukos.
Aktualijos 2023-11-19

Užkastas radinys žemėje miške pribloškė net ekspertus: to nesitikėjo

Lietuvos ypatingasis archyvas skelbia, kad po beveik metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Algimanto apygardos Šarūno rinktinės Laisvės rajono dokumentai, 2022 m. gegužės mėn. rasti Anykščių rajone, Troškūnų apylinkėse, miškelyje netoli Karčių kaimo. Laisvės rajono archyvas buvo sudėtas į 20 litrų talpos metalinį bidoną ir užkastas į žemę.
2023-11-16

Trakų rajone atidengiamas paminklas partizanų vadui Vaclovui Voveriui-Žaibui ir jo būriui

Trakų rajone, prie Grendavės-Onuškio kelio, penktadienį bus atidengtas paminklas partizanų vadui Vaclovui Voveriui-Žaibui ir jo vadovaujamam būriui. Šio kūrinio autorius ir iniciatorius – kalvis Juozas Tarailė. Paminklas atidengiamas vietoje, kur 1948 spalio 27 dieną V. Voverio-Žaibo vadovaujamas Lietuvos partizanų Geležinio Vilko būrys paspendė pasalą ir sunaikino okupacinės valdžios operatyvinę karių grupę.

Amžinojo poilsio atgulė vienas žymiausių Lietuvos partizanų: jis vadinamas Ramanausko-Vanago pirmtaku, jo mokytoju

Antakalnio kapinėse amžinojo poilsio iškilmingai atgulė vienas žymiausių Lietuvos partizanų – Pietų Lietuvos partizanų apygardos vadas Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Jo palaikus archeologai atrado vos prieš metus Druskininkų savivaldybėje, o tapatybę teko patvirtinti DNR tyrimais. Vilniaus universiteto Šventų Jonų bažnyčioje buvo karstas su partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikais.

Antakalnio kapinėse Vilniuje palaidotas vienas pokario partizanų vadų Juozas Vitkus-Kazimieraitis

Praėjus 77 metams nuo mirties Antakalnio kapinėse Vilniuje šeštadienį iškilmingai palaidoti Pietų Lietuvos partizanų apygardos vado, pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.  Šimtai žmonių atsisveikinti su istorine asmenybe atėjo į Vilniaus universiteto Šventų Jonų bažnyčią ir Antakalnio kapines. Vilnietė Ona Kavalčiukienė BNS sakė atėjusi atiduoti pagarbos vienam iš Lietuvos valstybės kūrėjų.

Seimo priimtoje programoje – kenotafas Žemaičiui, partizanų pažinimo centrai

Kenotafas partizanų vadui Jonui Žemaičiui-Vytautui Antakalnio kapinėse Vilniuje, partizanų pažinimo centrai sostinėje ir Utenos rajone, laisvės kovų vietų įamžinimas – šios ir kitos priemonės numatytos Seimo priimtoje XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų, jų sklaidos ir įamžinimo programoje. Šią savaitę už ją balsavo 110 Seimo narių, susilaikė keturi.
Aktualijos 2023-10-15

Sprogimas Kryme: partizanai tęsia sėkmingus išpuolius

Krymo okupacinės administracijos atstovai prabilo apie sėkmingai veikiančių ukrainiečių partizanų pasekmes – dėl sugadintų bėgių teko atšaukti dalies traukinių judėjimą Feodosijoje. Partizanai okupuotoje Krymo teritorijoje, netoli Feodosijos miesto, tikėtina, susprogdino bėgius, skelbiama naujienų kanale telegrame „Krymkij veter“. Vietos okupacinės valdžios atstovas Sergejus Aksionovas patvirtino, kad traukinių judėjimą šiame ruože „teko laikinai sustabdyti“. Žmonės įvykio metu nenukentėjo.
285 2023-06-21

Apšaudytas Rusijos pasienio miestas – gaudžia sirenos, į dangų kyla juodų dūmų stulpas

Belgorodo srities Šebekino mieste – galingas sprogimas. Socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašai ir nuotraukos su tirštų juodų dūmų stulpu, kylančiu virš pasienio su Ukraina miesto. Prokremliškame portale „Readovka“ skelbiama, kad mieste skamba oro pavojaus sirenos. Liudininkai praneša apie kelis sprogimus, tačiau kol kas nėra žinoma tiksli jų vieta. Taip pat neaišku, ar yra aukų.
321 2023-05-29

Druskininkų savivaldybėje – 10 į duobes sumestų partizanų palaikų: jie buvo nukankinti stribų

Druskininkų savivaldybėje, Leipalingyje, ekshumatoriai aptiko dešimt į duobes sumestų partizanų palaikų. Neabejojama, kad jie buvo nukankinti vadinamųjų stribų – bolševikų mobilizuotų asmenų. Palaikų ieškoma ir toliau. Vien Leipalingyje gali būti užkasta ne mažiau šimto partizanų. Kiek jų pavyks rasti – nežinia. Antrosios sovietinės okupacijos metais, nužudytų kovotojų už Lietuvos laisvę kūnus, artimieji slapčia iškasdavo ir palaidodavo jiems žinomose vietose.
REKLAMA
UPA kariai  UPA kariai

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą „Banderivskij Internacional (Banderininkų internacionalas)“, kurioje aprašė 28 tautybių 359 asmenų, kovojusių UPA gretose biografijas. Šioje knygoje yra ir lietuviams skirtas poskyris“, – konferencijoje, pavadintoje „Ukrainos pasipriešinimas sovietų okupacijai.
2023-05-25

JK žvalgyba: rusų saugumo pajėgos, tikėtina, susirėmė su partizanais Belgorodo srityje

Pastarosiomis dienomis rusų saugumo pajėgos, tikėtina, susirėmė su partizanais mažiausiai trijose vietose Rusijos Belgorodo srityje, netoli Ukrainos sienos, teigia Jungtinės Karalystės gynybos ministerija. Socialiniame tinkle „Twitter“ antradienį paskelbtoje JK gynybos ministerijos žvalgybos apžvalgoje nurodoma, kad rimčiausias incidentas įvyko netoli Graivorono miesto. Be susišaudymų ginklais, netoli incidentų vietovių padažnėjo dronų ar netiesioginės ugnies atakų.
2023-05-23

Šauliai ragina prisidėti tvarkant ypatingus kapus: „Žuvimas, kai mes nustojame rūpintis jų atminimu“

Lietuvos šauliai buria visus norinčius prisidėti tvarkant kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo vietas – kai kur reikia aptvarkyti kapavietes, atnaujinant paminklines lentas. Prie šios iniciatyvos atsigręžti į žuvusiuosius už Lietuvos laisvę jungiasi ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, prašydamas atsiliepti visus tuos, kas žino dar netyrinėtas kovotojų žūties ar palaidojimo vietas.
Aktualijos 2023-05-20

Okupuotame Kryme susprogdinti geležinkelio bėgiai: avariją patyrė traukinys su 8 vagonais

Rusijos okupuotoje Krymo teritorijoje susprogdinti geležinkelio bėgiai, skelbiama Rusijos žiniasklaidoje. Įvykio metu nuo bėgių nuriedėjo 8 vagonai su grūdais. Netoli Bachčisarajaus, apie 8 val. 20 min. vietos laiku buvo susprogdinti geležinkelio bėgiai, skelbiama „Baza“. Nuo bėgių nuvažiavo 8 vagonai su grūdais, 5 iš jų apsivertė. Šiuo metu visas elektrinių traukinių judėjimas iš Simferopolio į Sevastopolį yra sustabdytas, skelbia Kremliaus statytinis regione Aksionovas.
2023-05-18

Išplito informacija, kad ruošiasi smogti Putinui: ar įmanoma jį sunaikinti?

Romanas Popkovas įsitraukė į Rusijos kraštutinių kairiųjų ir kraštutinių dešiniųjų politines scenas gerokai prieš tai, kai pasišventė ginkluotu būdu nuversti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. 2011 m. jis persikėlė į Kijevą po to, kai buvo įkalintas Rusijoje už dalyvavimą protestuose prieš Putiną. Didžiausią savo veiklos sėkmę jis pasiekė balandžio 2 d., kai Sankt Peterburgo kavinėje buvo nužudytas žymus Rusijos propagandistas Vladlenas Tatarskis.

Merkinėje provokacijų buvo ir anksčiau: muziejuje lankėsi įtartini asmenys

Naktį Varėnos rajone, Merkinėje, nežinomi vandalai išniekino partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklą. Apipylė jį baltais dažais, skirtais automobiliams dažyti. Netametama, kad tai prorusiškų veikėjų provokacija prieš gegužės – 9-ąją, tarybinės armijos pergalės prieš Vokietiją šventę, švenčiamą Putino Rusijoje. Kad Merkinės centre stovintį paminklą partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui kažkas apliejo dažais – pastebėta ryte.

Provokacija prieš gegužės 9 d. Merkinėje: dažais aplietas paminklas partizanų vadui Ramanauskui-Vanagui

Merkinės centre dažais aplietas paminklas partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui. Pasak Varėnos rajono mero Algio Kašėtos, paminklas dažais tikriausiai buvo aplietas naktį, nes dar sekmadienio vakarą apie 23 val. jis buvo švarus. „Nėra žinoma, kas apliejo, įvykis, matyt, yra įvykęs naktį, nes dar 11 val. vakaro buvo liudininkas, kad praėjo paminklą ir jis nebuvo suniokotas, dažais aplietas“, – BNS pirmadienio rytą sakė A. Kašėta.
REKLAMA
Skautai ieško archyve dokumentų  Skautai ieško archyve dokumentų

Atrasti dokumentai – Ramanauskas-Vanagas priklausė skautų organizacijai

Šią savaitę atrasti dokumentai liudijantys, jog pripažintas Lietuvos vadovas, partizaninio judėjimo vienas iš vadų A. Ramanauskas – Vanagas iki sovietų okupacijos priklausė skautų organizacijai. Šiuo metu yra rengiamas skautų istorijos trečiasis tomas ir archyvinių dokumentų paiešką inicijavo jo sudarytoja Nomeda Bepirštytė: „pirmąjame skautų istorijos tome rengtame išeivijoje jau yra minima, kad A. Ramanauskas – Vanagas yra skautas.
2023-04-14

Adolfas Ramanauskas-Vanagas priklausė skautams, rodo atrasti dokumentai

Partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas iki sovietų okupacijos priklausė skautų organizacijai, atskleidė šią savaitę rasti dokumentai. Kaip pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Lietuvos centriniame valstybės archyve surasti dokumentai su skautų narių sąrašu, kuriame minimas ir A. Ramanauskas. Jie rasti rengiant skautų istorijos trečiąjį tomą.
Aktualijos 2023-04-14

Lietuvos partizanų vadų 1949 m. Vasario 16-iosios Deklaracija – istorinio aukso fondo dokumentas

Antrojo pasaulinio karo metu 1944 metais slenkant frontui per Lietuvą prasidėjo antroji sovietų okupacija, prasidėjo partizaninis karas, kuris tęsėsi net iki 1953 m. Manoma, jog šioje kovoje dalyvavo apie 100 tūkst. šalies gyventojų, o apie 20 tūkst. iš jų žuvo. Tokio masto organizuotas ginkluotas pasipriešinimas okupacijai Lietuvoje turi ypatingą reikšmę naujausių laikų istorijoje.
Aktualijos 2023-02-14

Dokumentinis filmas atskleidžia: Rusijoje veikia partizanų organizacijos – dėl jų veiklos vis kas nors sprogsta

Dėl pastaraisiais mėnesiais visoje Rusijoje kilusių paslaptingų gaisrų kaltinami Ukrainos diversantai ir net Vakarų žvalgybų darbuotojai. Tačiau naujasis britų kino kūrėjo Jake Hanrahano dokumentinis filmas atskleidžia, kad didelio masto ir aktyvų pasipriešinimą vykdo pačios Rusijos piliečiai. „Vyrauja nuomonė, kad „tai juk tikrai vykdo CŽA“, – Radio Free Europe/Radio Liberty sakė J. Hanrahanas, paklaustas apie išpuolius prieš karinę infrastruktūrą Rusijoje.
2023-01-08

Kryžkalnyje planuojama įkurti parką Lietuvos gynėjams

Raseinių rajone, Kryžkalnyje, ketinama įkurti parką, skirtą pagerbti Lietuvos gynėjus. Šią savaitę su Raseinių rajono meru Andriumi Bautroniu susitikęs kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys aptarė Lietuvos kariuomenės generolų ąžuolų parką perkėlimą iš Ruklos į Kryžkalnį, prie Lietuvos partizanų memorialo. „Vieta, į kurią planuojama perkelti ąžuolus, palanki dėl savo infrastruktūros ir patogios strateginės vietos.
Aktualijos 2022-12-18

Po Chersono išlaisvinimo mergina sužinojo, ką padarė jos vaikinas: ir visiškai pateisina

Vladyslavui Nedostupui aštuonis mėnesius trukusi gimtojo miesto Chersono okupacija tapo praeitimi, kai lapkričio pabaigoje miestą paliko paskutiniai Rusijos kariai. Dabar okupacijos laikotarpis jam atrodo tolimas ir netikras, rašo Radio Free Europe/Radio Liberty.  Tačiau okupacija pakeitė šį vyrą: apkūnus ir švelnaus būdo sociologijos absolventas yra nužudęs kelis žmones – penkis rusų karius.
2022-12-11

Partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago dukra: „Turime būti pasiruošę“

Lietuva minėjo 65-ąsias vieno iš partizanų vadų Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metines. Artimieji teigia: tas pats agresorius, kuris kankino ir žudė partizanus pokariu, šiandien vykdo terorą prieš Ukrainos žmones. Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtino, kad Lietuva dar skolinga savo gynėjams, mat tūkstančiai partizanų palaikų dar nėra ištirti ir atpažinti.
Aktualijos 2022-11-30

Parodė, kur rado vieno žymiausių Lietuvos partizanų palaikus: pamatykite patys

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras praneša, kad rasti itin svarbaus partizaninio pasipriešinimo dalyvio, Laisvės kovotojo karžygio, Pietų Lietuvos partizanų srities vado, antisovietinio ir antinacinio pasipriešinimo organizatoriaus plk. Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.
2022-11-28

Merkinėje atidengta Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūra

Sekmadienį, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengtajam skirta skulptūra. Skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ stovės Lietuvos partizanų vado vardu pavadintame skverelyje, pranešė Krašto apsaugos ministerija, iš dalies finansavusi jo įkūrimą.

Partizanai sudegino bažnyčią su ten įsikūrusiais rusų kariais – okupuoto Melitopolio meras

Rusijos okupuoto pietryčių Ukrainos miesto Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas viešai pranešė, kad miesto apylinkėse aktyviai veikia pasipriešinimo prieš rusų pajėgos. Jis skelbia, kad partizanai Voznesenkos kaime padegė bažnyčią, kurioje buvo Rusijos kariuomenės būstinė. Partizanų kerštas rusams įvyko Zaporižios srityje. „Net devintą okupacijos mėnesį gyventojų pasipriešinimas toks galingas, kad rašistai tiesiogine to žodžio prasme nuo jo uždūsta. Šiandien, apie 14 val.
278 2022-11-09

„Miško brolių“ draugija turi būti iškeldinta iš pastatų sostinės centre – Aukščiausiasis Teismas

„Miško broliai“ turi būti iškeldinti iš pastatų sostinės centre, ketvirtadienį pranešė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT). Tokį galutinį sprendimą jis priėmė, išnagrinėjęs Lietuvos laisvės kovų-Miško brolių draugijos kasacinį skundą ir palikęs nepakeistus žemesnių instancijų teismų sprendimus. Prieš tai civilinę bylą nagrinėję teismai nusprendė, kad Laisvės premijos laureatas Albinas Kentra ir jo įkurta draugija turi būti iškeldinti iš sostinės centre, Totorių gatvėje, esančio pastato.

Kolumbija ir partizanų grupuotė ELN skelbia naujas taikos derybas

Kolumbijos vyriausybė ir kairiųjų partizanų Nacionalinės išlaisvinimo armijos (ELN) delegacija antradienį paskelbė, kad kitą mėnesį atnaujins 2019-aisiais sustabdytas taikos derybas. ELN vadas Antonio Garcia Karakase sakė, kad dialogas bus atnaujintas „po pirmosios lapkričio savaitės“ ir kad laiduotojai bus Venesuela, Kuba ir Norvegija.
2022-10-05

Restauruoti Žemaičių apygardos Vytenio rinktinės partizanų dokumentai

Po pusmetį trukusių darbų baigti restauruoti Žemaičių apygardos Vytenio rinktinės GU rajono dokumentai, po žeme išbuvę daugiau kaip 70 metų, pirmadienį pranešė Lietuvos ypatingasis archyvas. Šiuos partizanų dokumentus praėjusių metų gegužės mėnesį rado „Kultūros vertybių globos tarnybos“ paieškos grupės narys Giedrius Nedzinskas, vykdęs Vokietijos karių kapaviečių paiešką.
Aktualijos 2022-10-03

Tauragės rajone – Lukšos-Daumanto šuolio parašiutu rekonstrukcija

Pirmadienį Tauragės rajone bus atkurtas partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto šuolis parašiutu, pranešė kariuomenė. Praėjus 72 metams nuo partizanų grįžimo į Lietuvą toje pačioje vietoje, ties Ringinių kaimu, bus pakartotas jų žygis. Tokiu būdu partizanai grįžo kovoti už Lietuvos laisvę po antrojo prasiveržimo į Vakarus pro geležinę uždangą.
Aktualijos 2022-10-03

Antrojo pasaulinio karo pamokos Ukrainai: partizanų buvo ir bus

Ukrainos sėkmė kovojant su daug didesne Rusijos kariuomene kyla iš šalies susivienijimo, tokio, kokio nebuvo kelis šimtmečius. Ir ta vienybė skatina partizaninio karo plitimą okupantų kontroliuojamose teritorijose. Apie tai, kaip kovojo partizanai Antrojo pasaulinio karo metais skirtingose šalys išleista nauja knyga. Halik Kochanski „Pasipriešinimas“ skaitomas ne kaip istorijos kūrinys, o labiau kaip istorinė kronika, rašo Project Syndicate.

Paviešintas rusų partizanų manifestas – siekia sunaikinti Putiną ir jo režimą: „Tegyvuoja laisva Rusija!“

Rusų partizanų grupuotė, pasivadinusi Nacionaline respublikine armija (NRA), sekmadienį, rugpjūčio 21-ąją, pareiškė palaikymą visureigio sprogimui, kurio metu žuvo Darja Dugina, Vladimiro Putino sąjungininko Aleksandro Dugino dukra. Grupuotė taip pat paviešino ir manifestą, kuriame V. Putiną pavadino uzurpatoriumi ir patikino, kad jų tikslas yra sustabdyti pačios Rusijos ir jos kaimyninių valstybių destrukciją.
2022-08-22

Alytaus rajone bus pagerbtas Dzūkijos partizanų atminimas

Šeštadienį Alytaus rajone, Strielčių miške, bus pagerbtas Dzūkijos partizanų atminimas. Minėjimas vyks prie Dzūkų rinktinės Margio grupės partizanų bunkerio. Ceremonija rengiama partizanų Vytauto Subačiaus-Klevo, Jono Juso-Pokšto, Juozo Šarkaus-Vaitkaus 75-ųjų žūties metinių proga. Anot Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pranešimo, renginio  metu skambės partizanų dainos, bus pasakojamos jų kovos istorijos, bus padėtą gėlių, iššautos pagarbos salves.

Partizanai Ukrainoje vėl gyvi: nauja kova senais metodais ir su lietuvišku prieskoniu

Karas Ukrainoje priminė senai žinomas tiesas – partizanų veiksmai labai erzina okupantus. Ukrainiečiai prisimindami senųjų partizanų kovas prieš sovietus Vakarų Ukrainoje ir pritaikydami naujas taktikas baugina priešą Chersone, Melutopolyje ir kituose rusų okupuotose miestuose. Ukrainiečiai, kaip ir lietuviai, tikrai žino, ką reiškia kovoti su okupantais, kovotojų  istorijos iki šiol gyvos ir pasakojamos, o dabar ir kaip niekada aktualios.
Aktualijos 2022-06-05

Vytautas V. Landsbergis apie Rusiją: jei to neįvyks, pašonėje galime turėti „Šiaurės Korėją numeris 2“

Per karą Ukrainoje pabudo partizaniškos prigimties žmonės. „Azovstal“ gynėjai – tarsi pusdieviai, turintys daug ką bendro su Lietuvos miško broliais. O patys rusai neteko sielos, paskutinio sąžinės grūdo ir nežinia, kas Rusiją gali „atvesti namo“. Taip mano rašytojas, dokumentinių filmų kūrėjas Vytautas V. Landsbergis. Su V. V. Landsbergiu kalbamės apie meno vaidmenį kare, ukrainiečių ir Lietuvos partizanų panašumus bei Rusijos nuosmukį.
Aktualijos 2022-06-04

Rastas vienas didžiausių istorinių lobių per penkmetį: bidone su partizanų dokumentais – ypač reti radiniai

Unikalus radinys – bidonas su aštuoniais šimtais įvairių Lietuvos partizanų dokumentų – pasiekė Lietuvos valstybės centrinį archyvą. Restauratorių rankose atsidūrė ir dienoraštis, trys per stebuklą išlikusios nuotraukos ir keturiasdešimt aštuntaisiais išleistas anglų kalbos vadovėlis. Po pirminės apžiūros restauratoriai sako, kad Anykščių rajone rasti dokumentai galėjo priklausyti Algirdo apygardos Šarūno rinktinei.
Aktualijos 2022-05-11
Į viršų