gvantanamas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „gvantanamas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „gvantanamas“.
Rugsėjo 11-osios atakų piloto motina mano, kad jis yra gyvas ir laikomas Gvantaname
Mohammedo Attos (Mohamedo Atos), vieno iš lėktuvų, kurie sugriovė Pasaulio prekybos centrą, pagrobėjų, motina mano, kad jos sūnus yra gyvas ir laikomas JAV kalėjime Gvantaname. Jos interviu sekmadienį buvo publikuotas Ispanijoje. Bozaina Mohamed Mustafa Sheraqi (Bozaina Mohamed Mustafa Šeraki) dienraščiui „El Mundo“ sakė, kad M.Atta – vienas iš 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų sumanytojų – yra rafinuoto JAV sąmokslo auka ir iš tikrųjų nieko bloga nepadarė.
Baltieji rūmai baigia rengti Gvantanamo kalėjimo uždarymo planą
Baltieji rūmai baigia rengti planą dėl Gvantanamo įlankos karinėje bazėje esančio kalėjimo uždarymo ir perduos jį įstatymų leidėjų peržiūrai, trečiadienį pranešė atstovas spaudai Joshas Earnestas. 2009 metais prezidentu tapęs Barackas Obama paskelbė, jog sieks uždaryti šį prieštaringai vertinamą kalėjimą, įkurtą JAV karinių jūrų pajėgų bazėje Kubos pietryčiuose.
Lietuvos prokurorai atsisakė pradėti tyrimą dėl spėjamo CŽV kalėjimo kalinio
Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl nevyriausybinių organizacijų įtarimų, kad vykdant slaptą Jungtinių Valstijų programą Lietuvoje 2004-2006 metais galėjo būti neteisėtai kalinamas Saudo Arabijos pilietis Mustafa al-Hawsawis, šiuo metu esantis Gvantanamo bazėje. Prokuroras Antanas Stepučinskas pareiškė, kad nevyriausybinės organizacijos nepateikė faktinių aplinkybių apie galimus nusikaltimus, o teiginius apie slaptą CŽV kalėjimą paneigė ankstesnis tyrimas.
Dar vienas Gvantanamo kalinys pareiškė, kad buvo kalintas Lietuvoje
Tarptautinės nevyriausybinės organizacijos ketvirtadienį paragino Lietuvą atnaujinti tyrimą dėl galimo įtariamųjų terorizmu kalinimo Lietuvoje vykdant slaptą Jungtinių Valstijų programą, ir teigė surinkusios duomenų apie dar vieną kalintą asmenį. Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje žmogaus teisių aktyvistai paragino valdžios atstovus ir prokurorus ištirti skundą, jog Lietuvoje 2004–2006 metais neteisėtai buvo laikomas šiuo metu Gvantanamo bazėje esantis Mustafa al-Hawsani.
Erotiniam romanui „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ neliko abejingi net Gvantanamo kaliniai
Pasaulyje didelio populiarumo sulaukusi knyga „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ nepaliko abejingų ir Gvantanamo kalinių, rašo courier-journal.com. Nors Gvantaname yra laikomi vieni pavojingiausių teroristų, seksualinio turinio kupina knyga tapo vienu skaitomiausių literatūros kūrinių tarp kalinių. „Jie jau perskaitė visas tris knygos dalis anglų kalba. Mano manymu, knyga sulaukė populiarumo tarp kalinių, nes čia nėra daug veiklos, todėl nuteistieji ir skaito“, – teigė senatorius Jimas Moranas.
Gvantaname tebėra 166 kaliniai
Jokie sulaikytieji iš JAV karinio kalėjimo Gvantaname pastaruoju metu nebuvo paleisti ar perkelti, šeštadienį sakė Pentagono pareigūnai, kurie paneigė pranešimus, kad du įtariamieji buvo perduoti Mauritanijai.
Brangiausi pasaulio kaliniai – kalintys Gvantaname
Sulaikymų centras JAV karinio jūrų laivyno Gvantanamo bazėje, esančioje Kuboje, yra brangiausias kalėjimas pasaulyje praneša „Reuters“. Oficialiais duomenimis, vieno kalinio išlaikymui čia skiriama maždaug 900 tūkst. dolerių per metus, tai kelis kartus daugiau nei mokestis už ketverių metų mokymąsi labiausiai prestižiniuose JAV koledžuose ir 30 kartų brangiau už kalinių išlaikymą kalėjimuose, esančiuose JAV teritorijoje. Šių metų kovą dalis Gvantanamo kalėjimo kalinių paskelbė bado streiką.
Gvantanamas – nesibaigiantis „tamsus JAV istorijos skyrius“
Neseniai dienraštyje „The New York Times“ išspausdintas interviu su vienu iš Gvantanamo sulaikymo centro kalinių vėl iškėlė opų žmogaus teisių pažeidimo šiame centre klausimą. Kalinio istorija antrašte „Gitmo mane žudo“ padėjo atkreipti žiniasklaidos, o galbūt ir plačiosios visuomenės dėmesį į vykstantį teisinio statuso daug metų neturinčių sulaikytų asmenų bado streiką ir dar kartą paklausti, kodėl Baracko Obamos pažadas uždaryti šį sulaikymo centrą taip ir lieka neįvykdytas.
Gvantanamo kalinys apskundė Lenkiją
Saudo Arabijoje gimusio Abu Zubajados (Abu Zubaydah) advokatai apskundė Lenkiją Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) Strasbūre, praneša "Polskie Radio". A. Zubajada tvirtina, kad jis 2002-2003 metais buvo laikomas slaptame CŽV kalėjime Lenkijoje ir ten kankinamas. Jis taip pat teigia, kad Lenkija vilkina oficialų bendradarbiavimo su JAV tyrimą.
Gvantanamo kalėjime plinta kalinių bado streikas
Gvantanamo kalėjimo atstovas pranešė, kad 21 kalinys jau dalyvauja bado streike, skelbia AP. Pasak karinio jūrų laivyno kapitono Roberto Diurando (Robert Durand), aštuoniems kaliniams teikiamas skystas maistingųjų medžiagų mišinys, kad jų svoris nenukristų iki sveikatai pavojų keliančios ribos. Du vyrai perkelti į kalėjimo ligoninę, kurioje gydomi dėl dehidratacijos, tačiau nė vieno kalinio sveikatai negresia pavojus.
REKLAMA
REKLAMA
Dalis Gvantanamo kalinių paskelbė bado streiką
Dalis Gvantanamo kalėjimo kalinių paskelbė bado streiką. Vieno čia kalinamo jemeniečio advokatė Pardis Kebriaei (Pardiss Kebriaei) sakė, kad, jos duomenimis, badauja "dauguma 6-ojo sektoriaus kalinių". Šis sektorius yra didžiausias kalėjime. Kaliniai esą atsisako valgyti protestuodami prieš tai, kad yra apieškomi jų asmeniniai daiktai, tarp jų - Korano egzemplioriai. 6-ajame sektoriuje sėdi didžioji dalis iš Gvantaname esančių 166 kalinių.
JAV vyriausybė uždarė biurą, įsteigtą Gvantanamo kalėjimui uždaryti
JAV valstybės departamentas uždarė biurą, kuris buvo įsteigtas prieštaringai vertinamam Gvantanamo kalėjimui uždaryti, praneša agentūra AFP, remdamasi vyriausybės atstovu. Prieš tai "New York Times" rašė, kad diplomatas Danielis Friedas, kuris nuo 2009 metų gegužės buvo atsakingas už šio biuro darbą, nuo šiol rūpinsis JAV sankcijomis prieš Iraną ir Siriją.
Pažadukas: B. Obama vėl teigia uždarysiąs Gvantanamo kalėjimą
JAV prezidentas Barackas Obama ir toliau laikosi savo tikslo uždaryti prieštaringai vertinamą Gvantanamo kalėjimą. Tačiau tam jam būtinas Kongreso pritarimas, pareiškė B. Obama. „Aš vis dar noriu uždaryti Gvantanamą“, – kalbėjo prezidentas TV laidai „Daily Show“. Gvantanamo uždarymas buvo vienas didžiųjų B. Obamos pažadų rinkimų kovoje prieš ketverius metus. Praėjus dienai nuo savo kadencijos pradžios B. Obama pasirašė atitinkamą dekretą.
JAV ketina paleisti į laisvę 55 Gvantanamo kalinius
JAV Teisingumo ministerija paskelbė šeštadienį, rugsėjo 22 dieną, 55 kalinių pavardes, kurie netrukus bus paleisti į laisvę iš Gvantanamo kalėjimo Kuboje.
Rugsėjo 11-osios išpuolių organizatorių teismas: dilema vieninteliam teisėjui
Karinis teisėjas Gvantaname ketvirtadienį pradės Khalido Sheikho Mohammedo, kaltinamo rugsėjo 11-osios teroristinių išpuolių organizavimu, bylos nagrinėjimą. Vienas iš svarbiausių klausimų – ar JAV valdžiai pavyks užčiaupti Kh. Mohammedui burną ir pakirpti sparnus jo advokatams, įslaptinant viską, ką jis pasakys ir pagrindžiant tai nacionalinio saugumo svarba, rašoma inosmi.ru.
Paskutinis mohikanas – vienintelis likęs Gvantanamo teisėjas
Jis nebijojo pasipriešinti dviems prezidentams. Iš pradžių 2004 metais, kai George'as Bushas pasiūlė sugriauti Abu Greibo kalėjimą, teisėjas Pohlas, kuris vedė 10 amerikiečių karių, apkaltintų pasityčiojimu iš įkalintų irakiečių, bylas, paskelbė kalėjimą nusikaltimo vieta ir uždraudė ją uždaryti. Po penkerių metų Barackas Obama atėjo į Baltuosius rūmus ir pareikalavo keturiems mėnesiams pristabdyti Gvantanamo karinių komisijų darbą.
Slaptojo CŽV kalėjimo Lenkijoje gijos nusidriekia ir iki Lietuvos
160 kilometrų nuo Varšuvos, ant idiliškai atrodančio ežero kranto, miškų ir dvigubos tvoros apsuptyje stovi vieniša vila. Šį pastatą CŽV naudojo aukšto rango „Al Qaedos“ atstovų tardymui ir galimai kankinimams, rašoma leidinyje „Christian Science Monitor“. Šis kalėjimas, esantis Lenkijos žvalgybos centro teritorijoje ir pavadintas „Markusu Vulfu“, pateko į Lenkijos prokuratūros dėmesį, kai buvo pradėta aiškintis, kaip Lenkijos valdžia taikstėsi su žiauriais žmogaus teisių, tarptautinės teisės be...
Ekstremistams, įtariamiems dėl rugsėjo 11-osios teroro aktų, pateikti kaltinimai
JAV karinis tribunolas, kurio posėdis vyko šeštadienį Gvantanamo bazėje, pateikė oficialius kaltinimus penkiems asmenims, įtariamiems 2001 metų rugsėjo 11–osios teroro aktų organizavimu.
Tai sekmadienį pranešė užsienio naujienų agentūra.
Įtariamieji kaltinami sąmokslo organizavimu, taikių gyventojų užpuolimu, tyčiniu fizinės žalos padarymu, nužudymu, turto sunaikinimu, lėktuvo pagrobimu ir terorizmu.
Pareikš kaltinimus dėl Rugsėjo 11-osios išpuolio
Gvantanamo įlankoje esančiame kariniame tribunole šeštadienį bus pateikti oficialiūs kaltininimai Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių planuotojams ir rengėjams.Praėjus daugiau nei 10 metų po dangoraižių dvynių griūties prasidės istoriniu vadinamas teismo procesas.
Stebėti proceso į Kubą atvyko Rugsėjo 11-osios išpuolių aukų artimieji.
„Čia tiek daug žmonių ir kiekvienas iš mūsų turime savo istorijas. Jaučiuosi labai pagerbta, kad galėjau čia atvykti“, – sakė moteris.
JAV gynybos sekretorius neskuba pritarti talibų perkėlimui iš Gvantanamo
JAV gynybos sekretorius Leonas Panetta sakė, kad nepritars Talibano lyderių perkėlimui iš Gvantanamo kalėjimo, jei nebus įsitikinęs, kad jie negrįš į kovos lauką, skelbia „telegraph.co.uk“.
JAV nori susitarti su Talibanu, nes tai gali paskatinti derybas dėl taikos Afganistane. Siūloma Talibano vadus perkelti į Katarą, kur Talibanas nori įkurti politinę atstovybę. L. Panetta Senatui sakė, kad dar nepriėmė sprendimo dėl Talibano prašymo perkelti penkis aukšto rango vadus.
„Amnesty International“ CŽV kalinių perdavimo skrydžius sieja su Suomija
Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ pirmadienį pareiškė, kad dešimt JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) lėktuvų nuo 2001-ųjų iki 2006-ųjų buvo nusileidę Suomijoje, rašo „Helsinki Times“.
Anksčiau buvo manoma, kad Suomijoje nusileido trys CŽV lėktuvai, dabar „Amnesty International“ šį skaičių padidino iki dešimties, įskaitant ir lėktuvo „Boeing 707“, kurio numeris yra N88ZL, skrydį iš Vilniaus.
Nukautas aukštas ekstremistų kovotojas
NATO ir Afganistano pajėgos nukovė buvusį Gvantanamo kalinį, kuris sugrįžęs į Afganistaną buvo vienas iš pagrindinių teroristinės grupuotės „Al Qaeda“ organizatorių, pareiškė Aljansas.
Pasak NATO atstovo, Sabaras lal Melmaas buvo viena pagrindinių „Al Qaeda“ figūrų. Jis organizavo atakas Kunaro provincijoje rytinėje Afganistano dalyje ir padėjo finansuoti operacijas.
Per naktinį reidą S. L. Melma buvo apsuptas jo namuose Dželabade.
„WikiLeaks“: Gvantanamo kalėjime metų metus buvo laikoma daug nekaltų asmenų
JAV Gvantanamo kalėjime Kuboje metų metus buvo laikoma daugybė nekaltų asmenų. Tai teigiama naujoje „WikiLeaks“ portalo paviešintoje medžiagoje, kurią cituoja agentūra AFP.
Nauji dokumentai, kuriuose cituojami JAV ekspertai, rodo, kad tik 220 Gvantanamo kalinių iš 779 buvo laikomi pavojingais ekstremistais.
Maždaug 380 kalinių buvo priskiriami žemesnio rango kovotojams, kurie buvo artimi radikaliam islamo Talibanui.
Gyvenimas po Gvantanamo: be tėvynės ir be namų
A. al Shurafa, vienas iš „benamių“ Gvantanamo kalinų, naują gyvenimą pradeda Hamburge.
Praeitą ketvirtadienį A. al Shurafai baigėsi devynerių metų kalėjimas Gvantaname. Nors jau 2007 m. JAV kariuomenė jam suteikė leidimą išvykti, Saudo Arabijoje gimęs A. al Shurafa pasiliko beprasmiškai kalėti paprasčiausiai dėl to, kad neturėjo kur išvykti.
Osamos Bin Laden'o virėjas nuteistas kalėti 14 metų
Gvantanamo įlankos tribunolas nuteisė buvusį Osamos Bin Laden'o virėją ir vairuotoją kalėti 14 metų, praneša naujienį agentūra BBC.
Ankstesniame teismo posėdyje jis prisipažino vadovavęs Bin Laden'o virtuvei žinodamas, kad dirba teroristinei organizacijai, dalyvavęs sąmoksle ir rėmęs terorizmą.
Jo bausmė gali būti sutrumpinta dėl prašymo, kurio detalės kol kas neskelbiamos.
Jauniausias Gvantanamo kalinys stoja prieš karo teismą
Rugpjūčio 9 d., pirmadienį, prasidėjo teismo procesas prieš jauniausią amerikiečių kalėjimo Gvantaname kalinį. Kaip praneša naujienų agentūra AFP, kaltinamasis stos prieš karinę komisiją ir tai bus pirmas toks procesas per Baracko Obamos prezidentavimo laikotarpį.
23 metų kanados pilietis Omaras Khadras buvo sulaikytas Afganistane 2002 metais. Tuomet jam buvo 15 metų. O. Khadras kaltinamas amerikiečių kareivio nužudymu.
Jaunuolis metė granatą į seržantą Christopherį Speerą.
Pakliuvę į Amerikos teisinę skylę
Gvantanamo kalėjime vis dar kali 176 sulaikytieji. Vienas iš jų tuoj stos prieš teismą, ši byla bus ir Barako Obamos ryžto atkurti įstatymų viršenybę išbandymas.
Plačiai aptariamame kalėjime apsilankė Britų dienrašio „The Independant“ korespondentas Robertas Verkaik'as:
Mums artėjant prie JAV jūrinės bazės, esančios Kubos pakraštyje, aš svarsčiau apie tai, kokią teisinę galią turi mano pasižadėjimas, kurį turėjau pasirašyti tam, kad man būtų suteikta galimybė aplankyti šią įstaigą.
Latvija priėmė buvusį Gvantanamo kalinį
JAV kariuomenė į Ispaniją ir Latviją išsiuntė du kalinius, kurie buvo įtariami teroristine veikla ir dėl to kalinami liūdnai pagarsėjusioje Gvantanamo bazėje. Skelbiama, kad vienas iš buvusių Gvantanamo kalinių į Latviją atvyko jau vakar vakare.
Nei buvusio kalinio vardas, nei jo kilmės šalis nėra atskleidžiami.
Latvijos vidaus reikalų ministrė Linda Murniecė patvirtino, kad buvęs Gvantanamo kalinys pristatytas į šalį. Ministrė atsisakė komentuoti, kur jis bus apgyvendintas ar kuo užsiims.
Amerikiečiai uždarys vieną Gvantanamą, bet atidarys kitą
Afganistano Bagramo mieste esantis JAV valdomas sulaikymo centras netrukus gali būti paverstas Gvanatanamo stiliaus teroristų kalinimo vieta. Tokiu atveju į šį kalėjimą būtų gabenami visame pasaulyje sulaikyti įtariami teroristai.
Tokią galimybę, kaip skelbia „Times Online“, svarsto JAV pareigūnai, kurie siekia greitai rasti alternatyvą Gvantanamo kalėjimui, kurį JAV prezidentas Barackas Obama įsipareigojo uždaryti.
Latvija priims Gvantanamo kalinį
Latvija JAV prašymu pas save priglaus vieną Gvantanamo kalinį. Taip nusprendė antradienį į uždarą posėdį susirinkusi šalies vyriausybė.
Kalinys, kuri priims Latvija, yra išeivis iš Centrinės Azijos. JAV karių jis buvo sulaikytas Afganistane ir Gvantanamo kalėjime praleido 5 metus. Per tardymus jokių jo sąsajų su teroristais neaptikta, todėl jam nebuvo pateikti jokie kaltinimai dėl teroristinės veiklos.
Haityje prasidėjo 400 tūkst. gyventojų evakuacija
Haityje pradėta operacija, per kurią iš žemės drebėjimo suniokotos sostinės Port o Prenso į priemiesčiuose ir kaimuose įrengtus laikinius palapinių miestelius bus siekiama perkelti 400 tūkst. be pastogės likusių asmenų.
Iš Port o Prenso į laikinas stovyklas kursuoja specialūs autobusai. Tikimasi, kad laikinuose palapinių miesteliuose bus galima geriau užtikrinti humanitarinės pagalbos tiekimo koordinavimą bei suteikti žmonėms geresnes sanitarines sąlygas.
Kaliniai iš Gvantanamo – nuo Bermudų iki Lietuvos
JAV prezidentas Barackas Obama, atrodo, jau surado vietą, kur perkelti maždaug 100 Gvantanamo kalinių, kurių dauguma įtariami dalyvavę teroro veiksmuose. Taip Amerikos vadovas tesi iškart po rinkimų duotą pažadą iki kitų metų sausio visiškai likviduoti 2002 m. Kubos saloje, Gvantanamo karinėje bazėje, įkurtą sustiprinto režimo kalėjimą.