budizmas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „budizmas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „budizmas“.

Dalai Lama iškišo liežuvį ir pasiūlė jį vaikui, dabar jo atstovai sako: „Tai yra dalis pokšto, dalis žaidimo“

Tibeto budistų dvasinis lyderis Dalai Lama atsidūrė milžiniško skandalo įkarštyje. Viename dvasiniame renginyje jis ne tik pabučiavo mažametį į lūpas, bet ir pasiūlė vaikui pačiulpti jo liežuvį. Dabar pasigirdo Dalai Lamos atstovų pasiteisinimai – esą tai tebuvo pokšto dalis, tačiau įsiaudrinusi visuomenė net ragina prieš budistų lyderį pradėti tyrimą. Milžinišką skandalą sukėlęs vaizdo įrašas iš Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos budistų renginio Šiaurės Indijoje.
2023-04-11

Pandemijos pabaigos japonai meldžia neįprastu ir kiek skausmingu būdu

Ritualinė muzika, degantys laužai ir nekantriai laukiantys dalyviai.  Girdėti, kaip čirška deginama mediena ir japonų kiparisų lapai – jais  budistų vienuoliai specialiai sukuria kuo intensyvesnę ugnį. Vėliau mosuodami iš augalų suvyta šluota liepsnas apipila vandeniu. Ir visa tai – ne šiaip sau. Tai – specialus pasiruošimas ypatingai ceremonijai.  Surinktas žarijas vienuoliai išdėlioja dviem juostomis. Ir tradicinos japonų ėjimo per ugnį ritualas prasideda.
2021-03-16

Šri Lankoje šventyklos dramblys mirtinai sužalojo aukšto rango budistų vienuolį

Šri Lankoje vienas aukšto rango budistų vienuolis, sunkiai sužalotas dramblio savo šventykloje netoli sostinės, šeštadienį mirė ligoninėje, pranešė policija. Per penktadienį įvykusį incidentą 77 metų vienuolis Bellanwila Wimalarathana buvo šiurkščiais parblokštas ant žemės, bet mahautas (dramblio prižiūrėtojas) sugebėjo apsaugoti dvasininką, kad įniršęs gyvūnas nepersmeigtų jo savo stambiais durklais, nurodė pareigūnai. Vienuolis buvo skubiai išvežtas į ligoninę, bet kitą dieną mirė.
2018-02-03

Dalai Lama šventė gimtadienį

Tremtyje Indijoje gyvenantys milijonai Tibeto budistų šventė savo dvasinio lyderio Dalai Lamos gimtadienį. Vienas garsiausių pasaulyje dvasininkų mini 81-ąją sukaktį ir tikisi sulaukti ir devyniasdešimtmečio. Keturioliktasis Dalai Lama yra vienas ilgiausiai tarnaujančių Tibeto budizmo dvasinių vadovų, taip pat Tibeto vyriausybės tremtyje lyderis.    Dharamsalos šventyklos atstovas: „Šiandien labai didinga diena.
2016-07-07

Budizmo vienuolis: mokysiu lietuvius geriau matyti realybę

Agnė Skamarakaitė, LRT radijo laida „60 minučių“, LRT.lt Žmonės nesijaučia laimingi ir ramūs, nes jiems trūksta teisingo realybės matymo. Taip teigia Lietuvoje viešintis Tibeto budizmo vienuolis Gešė Gyaltenas, iškilaus mokytojo Čoden Rinpočė mokinys. Anot jo, budistiniai mokymai aktualūs ne tik rytiečiams. „Tai aktualu ir lietuviams, nes žmonės ne tik Rytuose, bet ir Lietuvoje neišnaudoja viso savo pažinimo potencialo“, – LRT radijo laidoje „60 minučių“ sako Gešė Gyaltenas.
2014-05-24

Kelionių prisiminimuose – budistų religinės apeigos, klajoklių buitis ir Himalajų viršūnės

Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras, buvęs ambasadorius Ukrainoje, ARVI įmonių grupės tarptautinių ryšių ir komunikacijos vadovas Algirdas Kumža Marijampolėje atidarė fotografijų parodą „Himalajai“. Tibeto kultūros dienų metu, prieš Jo šventenybės Dalai Lamos XIV Mandalos suardymo ceremoniją, įvyko parodos premjera Vilniaus galerijoje „Galera“. Himalajuose Algirdas Kumža lankėsi daugelį kartų.
2013-11-15

Visame pasaulyje žinomos Dalai Lama frazės

Tibeto dvasinis vadovas Dalai Lama XIV yra vienas didžiausių pasaulio autoritetų, kuris daugeliui šalių suteikia galimybė permąstyti savo veiksmus ir pasirinkimus. Nuo jo pabėgimo į Indiją 1959 metais po nesėkmingo sukilimo Tibete prieš Kinijos valdymą, Pekinas jį laiko smurtą kurstančiu separatistu. Pats dvasinis lyderis teigia tenorintis didesnės autonomijos savo tėvynei Himalajų kalnuose.
2013-09-11

Bo Haeng: ne nuodėmė, o atsikėlimas yra svarbiau

„Yra laikas, kai galima prabusti ir jūs galite tai padaryti. Mumyse yra daigas pasėtas. Kaip jį atpažinti? Atverkite širdį“, – sako aktorius ir vienuolis Kęstutis Marčiulynas (Bo Haeng Sunim). Šiaulių universiteto bibliotekoje susitikęs su šiauliečiais vienuolis kalbėjo apie meilę, tikėjimą, kančią, kaltės jausmą, religiją, budizmą, krikščionybę ir pagalbą kitiems. „Kančia nėra mūsų dieviškoji prigimtis. Kaltės jausmas yra stabdys tobulėti. Sutapkite su kančia ir ji išnyks.
2013-03-25

Mokslininkai „rado“ laimingiausią pasaulio žmogų

Budistų vienuolis ir molekulinės genetikos mokslininkas Matthieu'us Ricardas yra laimingiausias pasaulio žmogus, bent jau taip teigia Viskonsino (JAV) universiteto tyrėjai. 66 metų amžiaus prancūzo smegenys pagamina tokį didelį gama bangų – jos siejamos sąmone, dėmesiu, mokimusi ir atmintimi – kiekį, kurio iki šiol neuromokslininkams nepavyko užfiksuoti. Pats vienuolis teigia, kad laimė priklauso nuo meditacijos. Anot jo, meditacija pagerina ir smegenų veiklą, ir žmogaus savijautą apskritai.
2012-10-30

Kirviai ir trąšos Tibeto šaknims

„Išvažiavau iš namų. Šalta, vaiski naktis, išvažinėtas rogių kelias. Darniai risnoja sotūs vietiniai arkliukai. Leidžiamės į ledu sukaustytos upės slėnį, kylame į kalną ir privažiuojame nedidelę stotį.
REKLAMA
REKLAMA

Keliautojas P. Normantas: į budistų vienuolynus – nusilenkus

Ke­liau­to­jas, bu­diz­mo ty­ri­nė­to­jas, fo­to­me­ninin­kas Pau­lius Nor­man­tas po pus­me­čio grį­žo iš de­vy­nio­lik­tos eks­pe­di­ci­jos. Ne­se­niai gim­to­jo­je Pa­pi­lėje gar­sų ke­liau­to­ją kal­bi­no „Šiau­lių kraš­to“ žur­na­lis­tas. Pie­tų Ko­rė­jo­je nak­vo­jo vie­nuo­lių ce­lė­se – Šio­je eks­pe­di­ci­jo­je, ku­ri bu­vo de­vy­nio­lik­to­ji, ke­lia­vo­te po Kam­pu­či­ją, Ne­pa­lą, Tai­lan­dą, In­di­ją, o iš­skir­ti­niau­sia vie­ta lai­ko­te Pie­tų Ko­rė­ją.
2012-08-19

Spaudos apžvalga: politiniai nesutarimai prieš rinkimus sprendžiami ir kumščiais

Įtampa skilusioje Panevėžio konservatorių stovykloje didėja. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos viršūnei abejingai stebint įvykius Aukštaitijos sostinėje, skyriaus politikai santykius jau aiškinasi rankomis. Konservatorių susirinkimas, kuriame tikėtasi pasmerkti Panevėžio mero Vitalijaus Satkevičiaus apsisprendimą Seimo rinkimuose mesti pirštinę partijos šului Vitui Matuzui, baigėsi dviejų miesto tarybos narių susikirtimu.

Taivane vyko pirmosios budistinės dviejų moterų vestuvės

Taivane vyko pirmosios dviejų moterų vestuvės, pagal budizmo tradicijas. Kaip skelbia lenta.ru, su nuoroda į užsienio šaltinį, Taivane susituokė dvi trisdešimtmetės moterys. Teigiama, kad moterys susituokė stebint 300 budistų, kurie kalbėjo sutras ir linkėjo laimės. Moterys, pasipuošusios nuotakų suknelėmis, prisiekė viena kitai meilę. Moterys leidimą vestuvėms gavo iš vienos Taivano universiteto profesorės, budistų vienuolės.
2012-08-11

Terapija, sugražinsianti gyvenimo džiaugsmą – morita

Rytuose yra vienas nuostabus metodas, kuris padeda atsipalaiduoti, susigražinti jėgas ir vėl pasijusti pilnaverčiu sveiku žmogumi. Šis šiuolaikinis japonų psichoterapijos metodas vadinasi morita terapija.
2012-04-23

Budistų mistikas atgimė JAV

Mažametis berniukas iš JAV buvo paskelbtas senovės mistiko reinkarnacija ir atsidūrė Mongolijoje. Palaužtas per didelės atsakomybės vyras spruko atgal į savo šalį, rašoma „Time“. Gimė ir augo JAV Erdneʼas Ombadykowas gimė 1972 metais Filadelfijoje (JAV) imigrantų iš Sovietų Sąjungos šeimoje. Sulaukęs penkerių metų, jis pradėjo išsiskirti iš bendraamžių. Kol kiti vaikai žiūrėjo filmukus ar žaidė lauke, berniukas vis įkalbinėjo mamą nuvesti jį į budistų šventyklą.
2012-04-12

TOP 7 unikaliausios Džainizmo šventyklos

Džainizmas – senovinė indų religija, kuri skelbia viso, kas gyva, lygybę, o jos sekėjai yra griežti vegetarai, tausojantys Žemės išteklius. Indijoje yra apie 4,2 mln., o visame pasaulyje per 12 mln. šios religijos pasekėjų, rašo tinklalapis touropia.com. Džainizmo šventyklos yra vadinamos "Derasar" arba "Mandir", priklausomai nuo to, kurioje Indijos vietoje jos yra įsikūrusios. Paprastai jos statomos iš marmuro ir puošiamos įvairiausiomis skulptūromis.
2011-12-10

TOP 10 žymiausių Budos statulų

Budizmas, kaip religija, jau nuo XX amžiaus teikė dvasinę paramą, jis taip pat įkvėpė nesuskaičiuojamų meniškų šventyklų ir statulų, aukštinančių Dievą Budą, sukūrimą. Žemiau išvardijamos pagrindinės Budos statulos iš viso pasaulio, kai kurios jų yra ir pačios didžiausios visoje istorijoje, rašo tinklalapis Touropia.com. 10. Hussain Sagar Budos statula Leshan Giant Buddha yra milžiniška Budos statula, kurios veidas išskaptuotas didelėje uoloje Sičuane, Vakarų Kinijoje.
2011-12-06

Šri Lanka: rojus žemėje

Šri Lanka – tarsi perlas, iškilęs Indijos vandenyne, nors ne, gal greičiau smaragdas dėl įstabios žalumos. Jeigu ieškote rojaus žemėje, jis – Šri Lankoje... Taip, įžanga skamba kaip frazės iš reklaminio lankstinuko ir aš 100 procentų su jomis sutinku. Iš tiesų tai yra pirmapradžio grožio žemė su apokaliptiniais saulėlydžiais, ramybe, kuri yra budizmo esmė, su teigiamo dažnio virpesiais tavyje ir aplink tave... Tai yra visiškai kitkas ir jutimų prasme, ir džiaugsmas akiai, ir net skrandžiui.
2011-06-08

Eloros šventyklos iš uolų

Indija slepia daugybę paslapčių, tarp kurių, šalies pietryčiuose esančios Eloros uolos. Elora  išsiskiria nuostabiomis, įvairiems tikėjimams skirtomis šventyklomis, kurios ypatingos tuo, kad yra išskaptuotos iš uolų, vakarinėje,  Čandamari kalno pusėje. Iš esmės visa teritorija išsiskiria dėl savo dirvožemio, kurį sudaro lanksti uoliena bazaltas, dėl kurios savybių, bėgant amžiams, šventyklas buvo galima išskaptuoti  tiesiog iš čia buvusių uolų.
2011-05-05

Visakha Puja festivalis Tailande

Vesak tai šventė, kuri tradiciškai švenčiama per pirmąjį indų kalendorinį mėnesį. Šia švente minimas Siddharta Gautamos arba Budos egzistencija ir nušvitimas. Kadangi budistų kalendorius yra skaičiuojamas pagal mėnulio kalendorių, tai 1950  metais buvo nuspręsta Vesak šventę visame pasaulyje minėti pirmą mėnulio pilnaties dieną gegužės mėnesį. Budistai šios  šventės metu lankosi šventyklose ir aukoja aukas. Tailande ši šventė itin svarbi, čia rengiamas festivalis Visakha Puja.
2011-04-26

Butanas – vyriškų pasididžiavimų karalystė

Budizmui lytiškumas nėra gėdinga, greičiau vertinama ir gerbtina. Ne veltui daugelis budistų menininkų savo kūryboje vaizduodavo lytinius organus, dažniausiai – vyriškus pasididžiavimus. Maža valstybė Butanas – šios meninės išraiškos karalystė. Legendos pasakoja apie „dieviškąjį beprotį iš drakono amžiaus“, garsėjusį erotiniais ritualais. Sakoma, kad jis savo magiška galia „apšvietęs 5000 moterų“. Vyras gebėdavo nugalėti kiekvieną piktadarį, blogąją dvasią, dažniausiai – moteriškos kilmės.
2011-01-03

Tik užmiršus senuosius galima pereiti į naujus metus

Japonijoje Naujųjų sutikimas – šeimos šventė. Šios tradicijos šventai laikomasi, nes paskutinę naktį į namus sugrįžta protėvių sielos. Tačiau dievybės ir protėvių dvasios ne visur panorės užsukti. Nešvarią vietą aplenks, taigi švenčių išvakarėse surengiama generalinė ruoša, o piktosios dvasios išvejamos specialiomis apeigomis.
2010-12-31

Budistų naujieji metai prie Baikalo ežero

Kompanija „Baikal Tours“ siūlo neįprastai pasitikti naujuosius pagal budistų kalendorių metus, rašo „travel.ru“. Baikalo ežero pakrantėje Baltojo kiškio metus siūloma pasitikti kalbantis su budistų dvasininkais, dalyvaujant jų rengiamose ceremonijose bei susipažįstant su budizmu bei senovinėmis Baikalo pakrančių gyventojų tradicijomis. Pirmąsias dienas keliautojai praleis Enkhaliuko vietovėje. Čia jie susitiks su vienuoliais: astrologu, tibetiečių medicinos bei manualinės terapijos žinovais.
2010-10-24

Paulius Normantas buvo susidraugavęs su karaliumi

Bermudų trikampis, kuriame nuolat pražuvęs Paulius Normantas: Vengrija, Lietuva, Himalajai. Kai amžinasis piligrimas pasirodo Vilniuje, kaipmat tai sužinome iš fotoparodų, knygų pristatymų, spaudos, radijo ir televizijos laidų. Paskambinęs į „Respubliką“ primygtinai pasisiūlė papasakoti apie nepaprastus nuotykius, per pastaruosius penkis mėnesius patirtus Indijoje, Nepale ir Tailande. - Tai gal nuo tų šiurpiausių nutikimų ir pradėkime – kad skaitytojai „pagautų kablį“. - Negaliu.
2010-08-06

Mumijomis virtę vienuoliai masina turistus (N-14)

Šiaurinėje Japonijoje lankytojus masina kelios dešimtys mumifikuotų vienuolių „sokushinbutsu". Tai - senovinės budizmo atšakos „shugendō" pasekėjai, gyvenimą įprasminę aukščiausia savineigos forma. Tris metus šie  japonų vienuoliai misdavo vien riešutais ir sėklomis. Maža to, laikydamiesi dietos jie aktyviai sportuodavo, kad prarastų kūno riebalus. Po to dar tris metus vienuoliai krimsdavo medžių žieves ir šaknis, užgerdami nuodinga arbata.
2010-06-12

Pamėnkalnio galerijoje - budistinės tankos

Lietuvos dailininkų sąjungos Pamėnkalnio galerijoje balandžio 20 dieną atidaroma paroda iš Korėjos „Anapus žodžių ir kalbos“. Šioje parodoje eksponuojamos budistinės tankos iš privačios kolekcijos leidžia žiūrovui aprėpti gana platų Korėjos budistinės tapybos spektrą ir kartu pažvelgti į šios tradicijos dvasinius turtus. Korėjietiškoji tankų tapybos tradicija tęsiasi ilgus šimtmečius.
2010-04-16

Budizmas ir fizika

Šis filmas pasakoja apie tai, kaip tikrovę vertina budizmas ir šiuolaikinis mokslas. Pasirodo, Budos mokymas ir kitos senosios Rytų religijos stebėtinai „atitinka“ pastarojo šimtmečio mokslinius atradimus tiriant kosmosą ir atomų pasaulį.
2010-02-18

Budizmas ir fizika

Šis filmas pasakoja apie tai, kaip tikrovę vertina budizmas ir šiuolaikinis mokslas. Pasirodo, Budos mokymas ir kitos senosios Rytų religijos stebėtinai „atitinka“ pastarojo šimtmečio mokslinius atradimus tiriant kosmosą ir atomų pasaulį.
2010-02-18

Karol Sleczeko paskaitose atskleidžiamas beribis žmogaus potencialas

Karol Sleczek paskaitos „Erdvė yra džiaugsmas. Įvadas į Tibeto Deimantinio Kelio budizmą“ K. Sleczek paskaitos – tai įvadas į aukščiausio lygmens budizmo mokymus apie proto prigimtį, kurie atskleidžia beribį žmogiškąjį potencialą. K. Slenczek (Lenkija) yra filosofijos magistras ir moko budizmo jau daugiau nei 20 metų. Tibete išsaugoti aukščiausieji Budos mokymai vadinami Deimantiniu Keliu [tib. Dordžė Thegpa, sanskr.Vadžrajana].
2010-01-06

Klaipėdoje vyks budizmo paskaita

Karol Slenczek paskaita – tai įvadas į aukščiausio lygmens budizmo mokymus apie proto prigimtį, kurie atskleidžia beribį mūsų žmogiškąjį potencialą. K. Slenczek yra filosofijos magistras ir moko budizmo jau daugiau nei 20 metų. Tibete išsaugoti aukščiausieji Budos mokymai vadinami Deimantiniu Keliu [tib. Dordžė Thegpa, sanskr.Vadžrajana]. Jie ne tik paaiškina absoliučią ir sąlygotą egzistenciją, bet taip pat yra tiesiogiai susiję su mūsų kasdieniniu gyvenimu.
2009-12-31

Mianmare turistų niekas nelaukia

Egzotiška valstybė pietryčių Azijoje – Mianmaras, iki šiol labiau žinomas kaip Birma, yra iš tų šalių, į kurias turistai neplūsta. Niekas čia turistų nė nelaukia. Priešingai, kiekvieną, peržengusį valstybinę Mianmaro sieną, pasitinka rūškani veidai, ginklais žvanginantys pasieniečiai. Pilnos gatvės ir keliai ginkluotų kariškių. Po 1962 m. įvykdyto generolo Bo Ne Wino karinio perversmo Mianmarą iki šiol tebevaldo kariškiai.
2009-12-24

Argentina išdavė arešto orderį buvusiam Kinijos lyderiui

Argentinos teismas išdavė arešto orderį buvusiam Kinijos lyderiui Dzen Dzeminiui ir buvusiam šios šalies saugumo tarnybos vadovui Lo Ganjui. Jie abu kaltinami religinio Falun Gong judėjimo pasekėjus. Tiek Dzen Dzeminis, tiek Lo Ganjis yra kaltinami nusikaltimais žmogiškumui, įskaitant ir genocidu bei kankinimais. Teisminis procesas Argentinoje pradėtas vietinių Falun Gong judėjimo narių iniciatyva.
2009-12-23
Į viršų